Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

7

Share

Download to read offline

Yemek gruplarının servisi, antrelerin servisi.

Download to read offline

Yemek gruplarının servisi, antrelerin servisi.

 1. 1. YEMEK GRUPLARININ SERVİSİ DERSİ ANTRELERİN SERVİSİ İÇİN KUVERİN HAZIRLANMASI Çorbalardan sonra ana yemekten önce tüketilen yiyeceklere antre denir.
 2. 2. ĠSTAKOZ PENSĠ VE ÇATALI Ġstakoz gibi sert kabuku deniz mahsullerinin içindeki etleri çıkarmak için kullanılan bir çataldır.  Ġki küçük dişi vardır 
 3. 3. ISTAKOZ PENSĠ  Istakoz Pensi ise oldukça sert olan ıstakoz kabuklarını parçalamak amacı ile kullanılır.
 4. 4. HAVYAR TAKIMI Sedef ve boynuz, fil dişi gibi okside olmayan kararmayan malzemeden yapılır.  Havyar bıçağı daha çok sürme işleminde kullanılacağı için bıçağın uç kısmı geniştir.  Havyar kaşığı ise çok derin değildir. 
 5. 5. HAVYAR SERVĠS KABI  Bunun dışında havyar takımı olarak adlandırılan misafire sunulurken kullanılan 2 parçalı servis kabı vardır. Alttaki parçaya buz üstteki parçaya havyar konulur.
 6. 6. SALYANGOZ TAKIMI  Salyangoz çatalı ince ve uzundur. Salyangozun etini kabuğundan çıkarabilmek için çatalın uzun ve sivri iki dişi vardır.
 7. 7.  EKSTRA ! HAVYAR? Havyar: Balık Yumurtası. Her çesit balık yumurtasına denilir. Bunlar özellikle Hazar denizinde yaşayan mersin balığından elde edilen yumurtalardır. Bunlar içinde siyah havyar en değerlisidir. Mersin balığı canlı olarak yakalanır içlerinden yumurtaları çıkarılır karınları dikilerek tekrar suya bırakılır. Bu şekilde bir balıktan 3-4 kez havyar elde edilebilir. Siyah havyarın en makbul ve pahalı cinsi beluga(morina) havyarıdır. Somondan elde edilen kırmızı havyar siyahı kadar değerli değildir.
 8. 8. SALYANGOZ PENSĠ  Salyangoz pensi tutma yerlerinden sıkıldığında ağız kısımları açılır, bırakıldığında kavisli kısımlardan salyangozun kabuğu sıkıştırılır.
 9. 9. SALYANGOZ TAVASI  Bu takımların haricinde salyangoz servisi için salyangozun ve sosunun konulduğu delikli bir tavası vardır.
 10. 10. ĠSTĠRĠDYE ÇATALI  Üç dişil ve dışarıdaki iki dişi normal çatallara göre geniş ve bombelidir. Bu bombenin sebebi sıyrılan etin çataldan kaymasını engellemektir. Sol dişi etin sıyrılması amacıyla daha keskindir.
 11. 11. YENGEÇ TAKIMI Yengeç çatalının sivri iki dişi vardır. Yengecin etlerini kabuğundan çıkartmak için kullanılır.  Oluklu olan diğer ucu kıskaçlarının ve ayaklarının içinde bulunan etlerin yenmesi için kullanılır. 
 12. 12. YENGEÇ PENSĠ VE BIÇAĞI Yengeç pensi;Yengeci tutmak ve sıkıştırmak için kullanılan makas şeklinde ucu ince bombeli penstir.  Yengeç bıçağı; bıçağın ağız kısmı düz ve keskindir. Kıskaçlarını ve ayaklarını kırmak için ortası deliktir. 
 • MetehanOt

  Nov. 5, 2020
 • Sezerzkal

  Oct. 16, 2019
 • EnesKkolu2

  Oct. 9, 2019
 • BraNurAtak

  Mar. 6, 2019
 • MustafaG5

  Apr. 16, 2018
 • osmanselek1

  Oct. 25, 2017
 • nilgnkoca

  Oct. 15, 2017

Views

Total views

6,567

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

3

Actions

Downloads

124

Shares

0

Comments

0

Likes

7

×