Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

İnternet Reklamları Nasıl Fiyatlandırılır?

565 views

Published on

Published in: Internet
 • Be the first to comment

İnternet Reklamları Nasıl Fiyatlandırılır?

 1. 1. E-Ticaret Terimleri İnternet Reklamları Nasıl Fiyatlandırılır? Beray Çinçin MC Eğitim Dökümanıdır. 2014
 2. 2. Cost Per Mille (CPM) Nedir? "Bin Gösterim Başına Maliyet" İnternet reklamı, kullanıcılar tarafından 1000 kez görüntülendiğinde, bu görüntüleme başına ödeme yapılan bir sistemdir.
 3. 3. Örneğin; Display Advertising olarak da adlandırılan Banner’lar ve Zenginleştirilmiş Medya Uygulamaları ( Rich media ads ) CPM üzerinden ücretlendirilir.
 4. 4. Gösterim başına maliyet uygulaması yeni bir marka veya ürün tanıtımında farkındalık yaratmak adına avantajlıdır. Tıklanma oranlarının düşük olması ve siteye önemli bir trafik sağlamaması açısından uzun vadede kullanılmalıdır.
 5. 5. Cost Per Click (CPC) Nedir? "Tıklama Başına Maliyet" Bu yöntem gösterimden bir adım öteye giderek, ilgili kullanıcıya yönelir. Banner veya sponsorlu arama listesine yapılan tıklama başına fiyatlandırma uygulanan sistemdir.
 6. 6. Örneğin; Google Adwords Reklamları, Facebook Reklamları, Akıllı linkler (Intellitxt) vb reklam formatları genel olarak “tıklama başına maliyet” üzerinden fiyatlandırılır.
 7. 7. Tıklama başına maliyet, yeni bir marka veya ürünün tanıtımında ve performans bazlı kampanyalarda hızlı trafik sağlamak adına faydalıdır. Bu uygulamalar, bütçeyle paralel performans sağlar ve reklam daha yayına girmeden bütçe karşılığında yaklaşık olarak ne kadar trafik alınacağı bilinir. Ancak dönüşüm oranı düşükse kampanyanın içeriği ve reklam araçları gözden geçirilmelidir.
 8. 8. Cost Per Lead (CPL) Nedir? "Yönlendirme Başına Maliyet" Bir affiliate tarafından siteye yapılan her yönlendirme başına reklam verenin ödemede bulunduğu yöntemdir.
 9. 9. Cost Per Action or Sale (CPA / CPS) Nedir? "Eylem veya Satış Başına Maliyet" Reklam verenin belirli bir hedef (satış,eylem) belirlediği ve site ziyaretçisi tarafından gerçekleştirilen hedef başına ödeme talep edilen fiyatlandırma yöntemidir.
 10. 10. Bu yöntemde, reklam aracıyla bağımsız olarak trafik hangi kaynaktan gelirse gelsin, sadece belirlediğiniz satış gerçekleştiğinde fiyatlandırma yapılır ancak satışın ne zaman gerçekleşeceği bilinmediğinden uzun vadeli veya dönemsel bir reklam stratejisi dahilinde kullanılmalıdır.
 11. 11. Teşekkürler..

×