Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Szkoła Sycewice - wczoraj i dziś.

Prezentacja uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Sycewicach w ramach projektu - "Szkoła - nasze kulturowe dziedzictwo".

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Szkoła Sycewice - wczoraj i dziś.

 1. 1. Człowiek – najlepsza inwestycja SZKOŁA - NASZE KULTUROWE DZIEDZICTWOPROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO Człowiek – najlepsza inwestycja
 2. 2.  Jesteśmy 12- osobową grupą z klas trzecich gimnazjum. Pod nadzorem Pani Iwony Woty i Elizy Labudy – Kopycińskiej realizujemy projekt pt: „Szkoła – nasze kulturowe dziedzictwo” Zbieramy i przetwarzamy materiały i dokumenty dawnych dziejów szkolnictwa w Sycewicach.
 3. 3. Nasza grupa
 4. 4.  Celem naszego projektu jest odtworzenie dziejów szkoły w Sycewicach. W tym celu spotykamy się z mieszkańcami, którzy posiadają wiedzę, dokumenty lub fotografie związane ze szkolnictwem w Sycewicach
 5. 5.  Na zachód od Słupska leży wieś Sycewice. Dawniej od północy wieś otaczały szerokie pola podczas gdy na południu rozciągały się lasy i łąki. Sięgały one aż do majątku i wiejskich gospodarstw. Ze Słupska prowadziła droga na Sławno. Majątkiem władała rodzina von Zitzewitz. W majątku hodowano konie, bydło, owce i świnie. Była też duża gorzelnia. Ponadto we wsi była kuźnia, karczma, zabudowania chłopskie no i oczywiście szkoła. Zitzewitzowie utrzymywali nauczyciela. Ten zaś uczył chłopskie dzieci.
 6. 6. Widok na pałacrodziny Zitzewitzz bocianiegogniazda.
 7. 7.  W tamtych czasach do szkoły chodzili tylko chłopcy. Dziewczęta nie chodziły do szkoły. Wyjątkiem były dziewczęta z majątku. Nauczyciel odwiedzał je w domu. Były przygotowywane do całkiem innego życia. W przyszłości miały wykonywać całkiem inne obowiązki niż chłopskie dziewczynki. Po kilku latach nauki w domu były wysyłane na tak zwane pensje, czyli szkoły z internatem dla lepiej urodzonych.
 8. 8.  Pan von Zitzewitz jako jeden z niewielu właścicieli ziemskich opłacał nauczyciela by jego chłopi potrafili czytać i pisać. Było to dla niego ważne, by mieszkańcy sami mogli przeczytać jakieś pismo, lub chociażby modlitwę z modlitewnika podczas niedzielnej mszy. Nauka chłopcom szła ciężko. Pisali kredą na drewnianych tabliczkach. Uczyli się czytać z jednej książki. Trwało to parę lat, zanim nauczyli się poprawnie czytać i pisać.
 9. 9.  ul. Sportowa w miejscu obecnej biblioteki i sklepu ABC były 2 sale lekcyjne i stołówka ul. Słupska w miejscu gdzie był Antykwariat znajdowało się tam 6 sal lekcyjnych ul. Słupska w miejscu , gdzie mieszka p. Bartos był pokój nauczycielski i 2 sale lekcyjne ul. Słupska w miejscu , gdzie mieszka p. Broda ul. Polna w miejscu , gdzie mieszka p. Kłudka była 1 sala lekcyjna i biblioteka ul. Szkolna –w tym miejscu znajduje się obecny budynek szkoły
 10. 10. 1784- Sycewice mają dwa folwarki, 9 gospodarstw rolnych, budynek szkolny, 3 chłopów małorolnych, 25 stanowisk przeciwpożarowych1784- wzmianka o szkole w Sycewicach1824- do szkoły uczęszcza 26 uczniów1860-70 – budowa linii kolejowej Berlin – Gdańsk
 11. 11.  1860-62 – budowa nowej szkoły 1900- Sycewice mają 350 do 400 mieszkańców, uroczystość z okazji 600 - lecia rodu von Zitzewitz 1904- do tego roku nauczycielem był Eduard Sellke lecz przeprowadził się do miejscowości Gać. Nauczycielem w Sycewicach zostaje do 1930 roku Richard Neubuser 1912- zbudowano następny budynek szkolny 1916- w szkole zostaje założone światło 1932- szkoła ma trzy klasy, uczy się w niej 79 uczniów i pracuje dwóch nauczycieli
 12. 12.  1968- p. Bronisława Kamykowska - absolwentka szkoły zostaje nauczycielką 1975- 137 uczniów 1980- rozpoczęcie nauki przez klasy I-IV w budynku adaptowanym po klubie rolnika 1984- 248 uczniów, 13 nauczycieli 1990- wprowadzenie religii do szkoły 1996- 50 - lecie szkoły podstawowej w Sycewicach
 13. 13.  Odwiedzamy mieszkańców Sycewic, poszukując informacji na temat szkoły. Z pierwszą wizytą udaliśmy do nowych dzierżawców terenów byłego PGR-u. Aby zobaczyć w jaki sposób możemy przedstawić dzieje naszej szkoły udaliśmy się do Swołowa i Gdańska. Tam widzieliśmy w nowoczesnym stylu zaprezentowane Skansen oraz Muzeum Morskie na miarę XXI wieku. 17 listopada zwiedziliśmy Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
 14. 14.  Przeprowadziliśmy wywiad z państwem Johanną i Felixem. Dowiedzieliśmy się od nich że są tu od dwóch lat i dzierżawą tu ziemię. Mają do tego miejsca sentyment ponieważ gospodarzyli tu ich przodkowie. Na temat Sycewic wiedzą tyle, że mieszkają na terenie majątku von Zitzewitz, w miejscu gdzie znajdował się folwark. Pamiątką są znajdujące się na budynkach daty ich wybudowania. Ponadto posiadają książkę i zdjęcia starych Sycewic.
 15. 15.  Dnia 13.10.2012 odbyła się wycieczka do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Celem wycieczki była nauka opracowywania materiałów historycznych, oraz forma przedstawiania nowocześnie zarchiwizowanej wiedzy.
 16. 16.  W Swołowie zwiedzaliśmy odrestaurowany skansen z XIX wieku. To było bardzo inspirujące zdarzenie ponieważ ukazało nam wiedzę o tym jak ciężko pracowali ludzie na wsi. Zobaczyliśmy jak żyły i żyją zwierzęta na farmie i jak się z nimi obchodzić. W gospodarstwie widzieliśmy kozy, barany gęsi, kury, a przede wszystkim konie. Byliśmy również w dwóch innych miejscach i oglądaliśmy sprzęty jakimi posługiwali się chłopi. Zdobywaliśmy informacje o Swołowie i naszej okolicy także dzięki multimedialnej wystawie, komputerom, panelom dotykowym, interaktywnym mapom i animacjom – umieszczonym w pięknie odbudowanych i wyremontowanych oborach i stodołach. Wystawy oddziaływały na naszą wyobraźnię przez wszystkie zmysły, za pomocą których odczuwaliśmy przestrzeń i nastrój towarzyszący poszczególnym pokazom.
 17. 17. Chcielibyśmy poprosić państwa o pomoc. Poszukujemyinformacji, zdjęć oraz dokumentów dotyczących szkoły wSycewicach.Na koniec realizacji projektu powstanie książeczka pt.„ Szkoła Sycewice- wczoraj i dziś”. Mamy nadzieję, żepomogą nam Państwo w zbieraniu materiałów poprzezprzekazanie nam wiedzy, którą Państwo posiadacie natemat szkoły i starych Sycewic.

  Be the first to comment

  Login to see the comments

Prezentacja uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Sycewicach w ramach projektu - "Szkoła - nasze kulturowe dziedzictwo".

Views

Total views

1,235

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

1

Actions

Downloads

1

Shares

0

Comments

0

Likes

0

×