Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Atatürk'ten Liderlik Dersleri

Mustafa Kemal Atatürk'ten Liderlik Dersleri
29 Ekim 2013, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. Yıl Dönümünde ulu önder Atatürk'ten öğrenecek daha çok şeyimiz var.

 • Login to see the comments

Atatürk'ten Liderlik Dersleri

 1. 1. Cumhuriyetimizin 90.Yılı Kutlu Olsun Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.
 2. 2. Atatürk’ten Liderlik Dersleri Baturay Özden 29.10.2013
 3. 3. Dinlemek
 4. 4. Hitabet
 5. 5. Cesaret Anafartalar’da en önde savaştı, göğsünden yaralandı. Sağ cebinde bulunan saat sayesinde ölümden döndü.
 6. 6. Azim “Hayat demek mücadele çarpışma demektir. Hayatta muvaffakiyet mutlaka mücadelede muvaffakiyetle mümkündür. Bu da manevi ve maddi bakımdan kuvvete kudrete dayanır bir niteliktir.”
 7. 7. Vatansever Sakarya Savaşı sırasında; “Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz” dedi.
 8. 8. Kararlı Sadrazam telgrafından; “Memleket selameti için gerekli gördüğüm görüşlerimi duyurmaktan ve bunlara uygun şekilde hareket etmekten kendimi alıkoymaya gücüm yetmez”
 9. 9. Vizyoner 1926 yılında Türk Hava Kurumu’nu kurduktan 8 ay sonra Kayseri’de uçak fabrikası kuruldu. 1939 yılına kadar 200’ün üzerinde YERLİ uçak üretildi.
 10. 10. Mütevazi Atatürk hiç bir zaman yaptıklarından bahsetmedi. Tüm başarıları arkadaşlarına ve milletine mal etti. “BEN” diye başlayan hiç bir cümlesi olmamıştır. “Türk Milletinin son senelerde gösterdiği harikaların, yaptığı siyasi ve içtimai inkılâpların hakiki sahibi kendisidir. Sizsiniz. Milletimizde bu istidat ve tekâmül mevcut olmasaydı, onu yaratmaya hiçbir kuvvet ve kudret kâfi gelmezdi. Bizim ilham kaynağımız doğrudan doğruya Türk Milletinin vicdanı olmuştur“
 11. 11. Özgüven “Düşmanı behamehal yeneceğimize dair güvenim bir dakika olsun sarsılmamıştır.” “Her işittiğinize önem vermeyin. Pekâlâ, bilirsiniz ki ben, yaptığımı bilirim. Netice görmeseydim başlamazdım.”
 12. 12. Farkındalık “Doğru şekilde güven oluşturabilmek için, gerçekçi tehdit algılamaları yapmakta yarar vardır. Eğer insan kendi artı ve eksilerini görüyor, önyargılarının farkına varıyor, yani kendini tanıyorsa, başkalarından gelebilecek tehlikeleri daha doğru analiz edebilir.”
 13. 13. Samimi “Aynı zamanda halk ilede yakın temasa geçmek ve onlarla günümüz ve geleceğe ait sohbetlerde bulunmak istiyorum.” “Ben şimdiye kadar ulus ve yurt hayrına ne gibi hamleler yapmış isem, hep böyle halkımla temas ederek, onların alaka ve sevgilerinden gösterdikleri samimiyetten kuvvet ve ilham alarak yaptım.”
 14. 14. Soğukkanlı “Bu iş nihayet bir an meselesidir, olacağı varsa olur. Bununla tedbirde kusur edelim demek istemiyorum; elbette ki vazifeliler, makul her tedbiri almalıdırlar; fakat sükûnetle, soğukkanlılıkla ve halkı rahatsız etmemek şartıyla. Fakat zinhar telaşa ve evhama kapılmamalıdır. Yapacağımız, yapmak mecburiyetinde olduğumuz, daha bir çok hem de pek büyük ve mühim işler vardır. Sinirlerimiz, kafalarımız dinç olmalıdır. Şunu bilesiniz ki evhama kapıldığımız gün sıfır olmuşuzdur”
 15. 15. Bilgi 3900 dolayında Türkçe ve Fransızca kitap okumuş, 200 bin dolayında satır altı, kırmızı, mor kalemlerle çizilmiştir. Binlerce kenar notu ve dipnot yazmış, binlerce çarpı işareti koymuştur.* *Kaynak: Gürbüz Tüfekçi, “Atatürk’ün Okuduğu Kitaplar”
 16. 16. “Atatürk adı, bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihî başarılarını, Türk milletine ilham veren liderliğini, modern dünyayı ileri görüşle anlayışını ve bir askerî lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır” John F. Kennedy, A.B.D. Başkanı, 10 Kasım 1963 “Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan’da O’nu, gelmiş geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askerî bir deha., doğuştan bir lider ve büyük bir vatansever olan Kemal Atatürk, ülkenizi yeniden büyüklük yoluna koydu.” Eyüp Han, Pakistan Cumhurbaşkanı, 10 Kasım 1963 “Savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu'nu yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye'nin Ata'sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir.” Winston Churchill, İngiltere Başbakanı, 1938
 17. 17. “Mavi gözlü Mustafa Kemal, bize demokrasi ve milliyetçiliğin ne olduğunu öğretmiştir. Benim ustam Il-Duce’dir, ama onun ustası da Mustafa Kemal’dir.”
Adolf Hitler "Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti'ne nasip oldu. Mustafa Kemâl'in dehasına karşı elden ne gelirdi.” David Lloyd, George İngiltere Başbakanı, 1922 “Paşa, size nasıl hayran olmayayım? Ben Fransa'da laik bir hükümet kurmuştum. Bu hükümeti Papa'nın Paris'teki temsilcisinin yardımı ile papazlar devirdi. Sizse bir Halifeyi kovdunuz ve gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz. Siz, bu taassup içinde laikliği bu topluma nasıl kabul ettirdiniz? Dehanızın büyük eseri laik bir Türkiye yaratmak olmuştur.” Edouard Herriot, Fransa Eski Başbakanı, 1933
 18. 18. Sunumu indirmek için; www.baturayozden.com üzerinden mail adresinizi bırakmanız yeterli.
 19. 19. Teşekkürler Baturay Özden baturay@baturayozden.com www.baturayozden.com

×