9520 Luka

666 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
666
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
281
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

9520 Luka

  1. 1. LUKA POTRZEBA/PROBLEM – szybkie i bezproblemowe układanie fryzur OPIS POTRZEBY/PROBLEMU: W oparciu o doświadczenia, obserwację, po burzliwych dyskusjach wspólnie orzekliśmy, że jednym z problemów społeczeństwa XXI wieku, a jakże mocno zauważalnym w naszej szkole jest wysoki poziom niezadowolenia z własnej fryzury, wydawać by się to mogło błahostką, jednak niesie za sobą sporo konsekwencji. Problem, na pozór moglibyśmy pomyśleć, iż dotyczy jedynie żeńskiej części społeczeństwa, jednak są to zwykłe stereotypy, gdyż w obecnych czasach mężczyźni także starają się dbać o swój wygląd zewnętrzny (ostatnie badania pokazują, że 65% mężczyzn spędza dziennie godzinę przed lustrem). Dlaczego odpowiednia fryzura jest dla nas tak ważna? Czy naprawdę nieułożenie jej oznacza katastrofę dla współczesnej kobiety i współczesnego mężczyzny? Od dawna mówi się, że włosy są ozdobą człowieka. Poznając nowe osoby wiemy, że najbardziej liczy się pierwsze wrażenie, na które wpływają w dużej mierze nasze włosy. Stanowią one nasz duży atut, dlatego muszą być zawsze perfekcyjnie ułożone, czyste i pachnące. Przykłady grup społecznych i strat, wynikających z nieułożonej fryzury: • Uczennice polskich gimnazjów – następstwami są liczne spóźnienia. Układanie włosów zajmuje im tyle czasu, że nie zdążają do szkoły na czas. Duża liczba spóźnień prowadzi do rozdrażnienia nauczycieli. Konsekwencjami są m.in. nagany. By temu zapobiec musiałyby wcześniej wstawać, aby wyprostować/pokręcić włosy…, co z kolei powoduje niewyspanie i dekoncentrację na lekcjach. • Przedstawiciele stanowisk reprezentacyjnych – stratami są również spóźnienia, a duża ich ilość może doprowadzić do zwolnienia z pracy. Pracownice są rozdrażnione, gdy fryzura nie ułoży się tak, jak zaplanowały. Naszym zdaniem dużą odpowiedzialność za to ponoszą magazyny, programy TV, strony internetowe o trendach i modzie, a także filmy, ponieważ to one kreują coraz to nowsze i wymyślniejsze fryzury, które są chętnie naśladowane przez społeczeństwo w celu upodobnienia się do swojego idola lub chęci ładnego wyglądu. Jak wiemy trendy w modzie zmieniają się jak pogoda, tak i chęć perfekcyjnego wyglądu konsumenta jest od tego uzależniona. W jednym sezonie modne są proste włosy, przez co w zastraszającym tempie znikają prostownice ze sklepowych półek, w kolejnym natomiast roku gwiazdy pokazują się we włosach kręconych, co równa się ze szturmem na sklepy w poszukiwaniu lokówek… By rozwiązać ten problem, proponujemy nowy produkt „Magic Fryz” – komputerowy fryzjer- rodzaj hełmu z oprogramowaniem, wystarczy nałożyć na głowę, włączyć wybrany program i po minucie fryzura gotowa. Zyskiem będzie wyspanie, brak spóźnień, odprężenie i… odkrycie zewnętrznego piękna. Żegnajcie nagany i stresy.
  2. 2. LUKA „Magic Fryz” Codziennie borykasz się z problemem spóźniania do pracy lub szkoły, ponieważ spędzasz godziny nad wymodelowaniem idealnej fryzury? Teraz możesz mieć ten problem z głowy, na rynek bowiem wchodzi nasz najnowszy produkt: „ Magic Fryz”. „ Magic Fryz” to nowatorska i innowacyjna metoda na rozprawienie się z Twoimi porannymi potyczkami z grzebieniem, lokówką i toną lakieru. CO TO JEST „MAGIC FRYZ”? Nasz produkt składa się z „hełmu”, nieco przypominającego suszarki fryzjerskie, oraz panelu przenośnego, na którym wyświetlane są propozycje na Twoją fryzurę. Po założeniu urządzenia na głowę kompozycja zaprogramowana wcześniej na panelu zostaje wykonana za Ciebie. Poranne wyszykowanie się do wyjścia to teraz błahostka. JAK DZIAŁA „MAGIC FRYZ”? Tajemnicą doskonałego produktu jest jego modernistycznie opracowana technologia. Urządzenie wyposażone jest w czujniki oraz niewielkie „rączki”, które po uruchomieniu rozpoczynają swoją pracę. Panel programujący wysyła do hełmu projekt naszej fryzury, a ten rozpoczyna jej wykonywanie. W krótkim czasie możesz wykonywać inne poranne czynności, odczuwając na głowie jedynie działanie urządzenia rozpoznawalne jako przyjemny masaż. JAKI JEST ZAKRES DZIAŁANIA URZĄDZENIA? Panel przenośny zaprogramowany jest na ponad 200 fryzur podstawowych, a dodatkową funkcją jest dobór tonacji, długości i wielu innych efektów uczesania. Ponad to panel wyposażony został w program „ Zaprojektuj to sam”, w którym możesz wymyślić ułożenie włosów jakie tylko zapragniesz. Innowacyjne metody i technologia przyszłości pozwoliły nam również na połączenie panelu z Internetem, z którego możesz ściągać zdjęcia fryzur jakie pragniesz posiadać. Jeśli spodobał Ci się nasz produkt skontaktuj się z dystrybutorem lub odwiedź naszą stronę internetową ... „ Magic Fryz wyczaruje dla Ciebie dzieło sztuki” LUKA Potwierdzenie autentyczności potrzeby – załączony film
  3. 3. LUKA Biznesplan „Fryz Help” SPIS TREŚCI: 1. Streszczenie 1.1 Streszczenie wykonawcze 1.2 Potrzeby finansowe i ich struktura 1.3 Opis produktu wytwarzanego przez firmę 1.4 Informacje potwierdzające kompetencje inicjatorów 1.5 Planowane dochody z biznesu 2. Opis firmy 2.1 Misja 2.2 Przedmiot działalności firmy 2.3 Organizacja firmy 2.4 Konkurencyjność firmy na rynku 3. Zarządzanie 3.1 Obowiązki osób zarządzających 3.2 Sposób podziału własności 3.3 Doświadczenie zawodowe pomysłodawców 3.4 Role osób w zespole 4. Plan marketingowy 4.1 Analiza rynkowa 4.2 Zasób klientów 4.3 Lokalizacja 4.4 Dystrybucja 4.5 Kwestia cenowa 4.6 Promocja firmy 5. Organizacja biznesu 5.1 Pracownicy 5.2 Dostawcy 5.3 Księgowość 6. Harmonogram wdrażania przedsięwzięcia na rynek 6.1 Opis czynności niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia 7. Analiza ryzyka 7.1 Pozytywne szanse projektu i ich konsekwencje 7.2 Możliwe zagrożenia i ich konsekwencje 7.3 Działania jakie firma zobowiązuje się podjąć by wyeliminować lub zredukować skutki zagrożeń i wykorzystanie szans 8. Plan finansowy 1. Streszczenie 1.1 Streszczenie wykonawcze Biznesplan ma przybliżyć ideę naszej firmy jak i cel jej stworzenia. Zawiera opis produktu, którym głownie zajmować będzie się nasza firma.
  4. 4. 1.2 Potrzeby finansowe i ich struktura Uruchomienie działalności wymaga początkowego zainwestowania środków w wys. 99350,75. Wydatki zawierają dzierżawę pomieszczenia, przystosowanie wnętrza do wymogów sprzętowych i zakresu działania biznesu, zakupienie niezbędnego sprzętu, produktów, promocję firmy jak i wynagrodzenia pracowników na pierwszy miesiąc działalności oraz opłaty za energię, wodę itp. 1.3 Opis produktu wytwarzanego przez firmę „Magic Fryz”- komputerowy fryzjer to produkt zupełnie nowatorski. Bedzie to nowość na rynku produktów fryzjerskich. Opiera się na innowacyjnej metodzie, która kompletnie zrewolucjonizuje ten sektor rynku. To rodzaj hełmu z oprogramowaniem komputerowym- po wybraniu odpowiedniego programu, założeniu na głowę, klient w jedną minutę uzyskuje właściwą fryzurę. 1.4 Informacje potwierdzające kompetencje inicjatorów Przedsiębiorcami są trzy osoby w spółce. Jedna posiada wyższe studia prawnicze, druga średnie wykształcenie ekonomiczne i licencję księgowej, trzecia natomiast zajmuje się innowacją rynku gospodarczego, pasjonuje się projektowaniem urządzeń elektrycznych, elektronicznych i ukończyła marketing i zarządzanie . 1.5 Planowane dochody z biznesu Wydatki w ciągu pół roku wyniosą 518 833,25 zł , a dochody 995 501,00 zł . Firma osiągnie zysk w wysokości 476 667,75 zł, który świadczy o możliwości dobrego rozwoju firmy w przyszłych latach 2. Opis firmy 2.1 Misja Celem jaki powzięliśmy na starcie tego biznesu jest pomoc społeczeństwu w ich porannych przygotowaniach do pracy, szkoły , a co za tym idzie zredukować liczbę ich spóźnień do tychże miejsc. 2.2 Przedmiot działalności firmy Firma „Fryz Help” to przedsiębiorstwo wytwórcze, którego zadaniem będzie produkcja i sprzedaż hełmów „Magic Fryz” Jej działalność obejmować będzie: • sprowadzanie części do produkcji • produkcja hełmów • rozprowadzanie produktu na skalę krajową oraz europejską (sprzedaż hurtowa) • dystrybucja na terenie kraju ( sprzedaż detaliczna, dla klientów indywidualnych) 2.3 Organizacja firmy Przedsiębiorstwo będzie działało na zasadzie 3-osobowej spółki akcyjnej. Każdy z jej udziałowców ma uprawnienia i zobowiązany jest do reprezentacji spółki. Każdy ze wspólników posiadać będzie jednakową ilość udziałów w zyskach firmy. Spółka zostanie wpisana do KRS-u, a działać będzie na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej przez wspólników tworzących przedsiębiorstwo.
  5. 5. Firma dysponowała będzie halą produkcyjną z niezbędnym wyposażeniem: maszyny produkcyjne, testery. Poza tym firma wydzierżawi pomieszczenie na oddzielne biuro przyjmujące zamówienia i zajmujące się sprawami finansowymi, ekonomicznymi i innymi związanymi bezpośrednio i pośrednio z funkcjonowaniem firmy. Przedsiębiorstwo posiada na chwilę obecną trzy samochody typu Ford Transit zakupione przez wspólników na cel firmy. Firma zatrudni pracowników do produkcji hełmów ( 52 osoby) oraz 5 osób, które przed rozpoczęciem działalności będą pełnić rolę akwizytorów i pomogą w reklamie przedsiębiorstwa, gdy zaś firma rozpocznie działalność będą rozwozić produkt samochodami firmowymi do firm sprzedających. 2.4 Konkurencyjność oferty firmy na rynku „Magic Fryz” to zupełnie nowatorski produkt na rynku, co równa się z nikłą konkurencyjnością. Ma na celu zrewolucjonizowanie rynku przyrządów fryzjerskich. Przez atrakcyjną cenę może być pozytywnie przyjęty w tym sektorze. 3. Zarządzanie 3.1 Obowiązki osób zarządzających Wspólnicy podzielą się obowiązkami w zarządzaniu firmy zgodnie z dziedziną w jakiej się specjalizują. Każdy z nich posiada uprawnienia i jest zobligowany do prowadzenia spraw spółki. 3.2 Sposób podziału własności Wspólnicy posiadać będą równą ilość akcji w przedsiębiorstwie. Każdy z nich otrzyma na koniec miesiąca jednakową pensję. 3.3 Doświadczenie zawodowe pomysłodawców Przedsiębiorcami są trzy osoby w spółce. Jedna posiada wyższe studia prawnicze, druga średnie wykształcenie ekonomiczne i licencję księgowej, trzecia natomiast zajmuje się innowacją rynku gospodarczego, pasjonuje się projektowaniem urządzeń elektrycznych, elektronicznych i ukończyła marketing i zarządzanie . 3.4 Role osób w zespole Jeden z właścicieli zajmie się sprawami prawnymi firmy i zgodnością prawną jej prowadzenia. Druga osoba to kobieta. Zajmie się sprawami finansowymi i ekonomicznymi przedsiębiorstwa, trzecia zaś będzie koordynowała prace nad przyrządem oraz innowacją produktu w latach następnych. Będzie dbała też o wizerunek firmy i jej poprawność marketingową. 4. Plan marketingowy 4.1 Analiza rynkowa Firma będzie działała na rynku fryzjerskim, jednakże w sektorze zupełnie nowych wynalazków. 4.2 Zasób klientów
  6. 6. Oferta przedsiębiorstwa skierowana jest do całego społeczeństwa borykającego się z problemami z modelowaniem perfekcyjnej fryzury w krótkim czasie. 4.3 Lokalizacja Firma zlokalizowana będzie w Koszalinie przy ulicy Gnieźnieńskiej 17. 4.4 Dystrybucja Produkt będzie rozprowadzany po kraju oraz Europie do zainteresowanych firm oraz klientów indywidualnych. 4.5 Kwestia cenowa Ceny przy sprzedaży detalicznej zostały dostosowane do możliwości indywidualnych klientów, a cena hurtowa odpowiednio zróżnicowana, w zależności od ilości kupowanego produktu. Promocja firmy Przedsiębiorstwo przed rozpoczęciem działalności przeprowadzi akcję mającą na celu rozpropagowanie swojego produktu: zatrudni pięciu akwizytorów, którzy będą penetrowali teren, prezentowali firmę i zachęcali potencjalnych klientów do zainteresowania się nowatorską ofertą. Promocja zostanie zrealizowana przy wykorzystaniu reklamy wizualnej, a mianowicie w postaci ulotek, plakatów oraz szyldów wskazujących na miejsce działalności. Poza tym firma zastosuje reklamę barwną w postaci reklamy telewizyjnej oraz radiowej prezentującej problem oraz jego rozwiązanie. Ponadto zaplanowane są zniżki dla stałych klientów kupujących hurtem. 5. Organizacja biznesu 5.1 Pracownicy Firma zatrudni 52 osoby do pracy przy produkcji hełmu oraz pięć osób spełniających rolę akwizytorów, którzy po starcie firmy będą rozwoziły produkty do indywidualnych klientów. 5.2 Dostawcy Do działalności będą potrzebne produkty oraz sprzęty, w które firma będzie zaopatrywać się u takich producentów jak: • Henkel Central Eastern Europe GmbH, Wiedeń, Austria • ADRION TRADE Sp. z o.o. , Warszawa, Polska • Apple Inc. , Londyn, Anglia Przy współpracy m.in. z wyżej wymienionymi firmami 5.3 Księgowość Jedna z osób zarządzających posiada licencję księgowej, więc zajmie się prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów. 6. Harmonogram wdrażania przedsięwzięcia na rynek 6.1 Opis czynności niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia
  7. 7. Wyszczególnienie Termin Osoby odpowiedzialne Podpisanie umowy na dzierżawę powierzchni użytkowej na halę 20.04.2010r. Wszyscy trzej wspólnicy produkcyjną oraz biura Zamówienie i zakup niezbędnego sprzętu od 20.03 do 27.04. Podzielone pomiędzy 2010r. wspólników Podpisanie następujących umów: - na dostarczanie energii elektrycznej 22.04.2010r. - o podłączenie i korzystanie z sieci 23.04.2010r. telefonicznej Pierwszy ze wspólników – - na korzystanie z sieci wodno - 25.04.2010r. -prawnik - kanalizacyjnej - na korzystanie z telefonii komórkowej 5.05.2010r. Zatrudnienie pracowników 25.05.2010r. Wszyscy trzej wspólnicy 7.Analiza ryzyka 7.1 Pozytywne szanse projektu i ich konsekwencje Rynek potencjalnych klientów jest w fazie początkowej, ze względu na definitywną nowość produktu. Mamy nadzieję na pozytywne zaakceptowanie naszego projektu 7.2 Możliwe zagrożenia i ich konsekwencje Istnieje możliwość pojawienia się konkurencji w przyszłości, chcącej upodobnić się do naszego produktu. Jakość jaką gwarantuje nasza firma ma nam zapewnić grono stałych i oddanych klientów. 7.3 Działania jakie firma zobowiązuje się podjąć by wyeliminować lub zredukować skutki zagrożeń a wykorzystać szanse 1. Zatrudnienie większej ilości pracowników. 2. Rozprzestrzenienie fabryk hełmu po kraju i Europie. 3. Podpisanie umów na dystrybucję produktu z większą ilością firm. 4. Ulepszanie produktu wraz z postępem techniki. 8. Plan finansowy Miesiące Wyszczególnienie Razem I II III IV V VI Wydatki Wynagrodzenia + 71543,75 71543,75 71543,75 77682,50 77682,50 77682,50 447678,75 ZUS zł zł zł zł zł zł zł Energia 400,00 zł 400,00 zł 550,00 zł 600,00 zł 600,00 zł 550,00 zł 3100,00 zł elektryczna Woda + 200,00 zł 250,00 zł 200,00 zł 400,00 zł 150,00 zł 250,00 zł 1450,00 zł kanalizacja Wywóz 100,00 zł 100,00 zł 100,00 zł 100,00 zł 100,00 zł 100,00 zł 600,00 zł nieczystości Telekomunikacja 557,00 zł 440,00 zł 200,50 zł 150,00 zł 150,00 zł 207,00 zł 1704,50 zł
  8. 8. Dzierżawa 800,00 zł 800,00 zł 800,00 zł 800,00 zł 800,00 zł 800,00 zł 4800,00 zł Surowce 3000,00 zł 3000,00 zł 4500,00 zł 3000,00 zł 5000,00 zł 4500,00 zł 23000,00 zł Dostawy 750,00 zł 750,00 zł 750,00 zł 750,00 zł 750,00 zł 750,00 zł 4500,00 zł materiałów Promocja 2000,00 zł 1500,00 zł 1500,00 zł 1000,00zł 500,00 zł 500,00 zł 7000,00 zł Inne wydatki 20000,00 5000,00 zł - zł - zł - zł - zł 25000,00 zł zł RAZEM koszty 99350,75 83783,75 80144,25 84482,50 85732,50 85339,50 518833,25 zł zł zł zł zł zł zł Przychody z działalności 120000,5 130000,5 150500,0 204500,0 190500,0 200000,0 995501,00 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł zł RAZEM 120000,5 130000,5 150500,0 204500,0 190500,0 200000,0 995501,00 przychody 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł zł Zysk/strata 20649,75 46216,75 70355,75 120017,5 104767,5 114660,5 476667,75 brutto zł zł zł 0 zł 0 zł 0 zł zł

×