Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Feysbuk ili - bahattin akkoyun

3,065 views

Published on

feysbuk ili

Published in: Education
 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

Feysbuk ili - bahattin akkoyun

 1. 1. VAKIFBANK Facebook 82. İl Oluyor HAZIRLAYAN: BAHATTIN AKKOYUN B131600014
 2. 2. Vakıfbank Tarihçesi  Türkiye Vakıflar Bankası kısaca VakıfBank, 1954 yılında kurulmuş, Türkiye Bankalar Birliği 2012 raporuna göre Türkiye'nin aktif büyüklük açısından en büyük 6. bankasıdır. VakıfBank, Başvekil Adnan Menderes'in özel talimatıyla 11 Ocak 1954 tarihinde 6219 sayılı özel kanunla ve 50.000.000 TL sermaye ile anonim ortaklık olarak kurulmuştur. 13 Nisan 1954 tarihinde faaliyete geçmiştir
 3. 3.  Vakıfbank; bölgenin en iyi, en çok tercih edilen ve değer yaratan bankası olma vizyonu doğrultusunda, vakıf kültüründen aldığı güçle, kendisine emanet edilen varlık ve değerleri etkin ve verimli yöneterk müşteriler, çalışanlar, hissedarlar ve topluma kattığı değerleri sürekli arttırma misyonuyla hareket etmektedir.
 4. 4. Verilmek İstenen Mesaj  Ülkemizde facebook kullanıcılarının 82. il olabilcek kadar kalabalık olduğu mesajı veriliyor.
 5. 5. İstenen etki yaratılmış mı?
 6. 6.  Eğlenceli ve başarılı Türk insanının kültürünü kullanarak dikkatlerini çekmeyi başarmışlar. Ancak insanlar videodan öteye geçememişler. Video kampanyayı gölgede bırakmıştır. Bunu internetteki yorumlardan da anlayabiliyoruz. İnsanlar sadece video ile ilgili yorum yapmışlar kimse Vakıfbanktan yada verdiği arabadan bahsetmemiştir.
 7. 7. Neden Facebook  Nüfusu 31 milyonu geçti. Günümüzün çoğu orada geçiyor. Ailemiz, dostlarımız, akrabalarımız, eski arkadaşlarımız orada. Birbirimizle oradan haberleşiyoruz. Doğum günlerini, bayramları, orada kutluyoruz. Hatta meyvemizi ve sebzemizi bile orada yetiştiriyoruz. Kendine has bir kültürü, ortak bir lisanı da var. Kısacası Facebook, bir il olmayı çoktan hak etti.
 8. 8. Başarı Faktörü Ülkemizde çok fazla kullanıcıya sahip olan facebook üzerinden kampanyayı yürütmeye çalışması. Viral çalışmada yöresel ile facebook’u bağdaştırıp eğlenceli bir video oluşturup insanların dikkatini çekmeyi başarmışlar.
 9. 9. Kampanya başarılı olmuş mu?  VakıfBank, Midas Awards 2012'de sosyal medya kategorisinde ''Silver Midas''ın sahibi oldu.  Yapılan açıklamaya göre, VakıfBank'ın ''Facebook 82. İl Oluyor'' kampanyası, finans sektörü özelinde düzenlenen tek uluslararası pazarlama ve reklam yarışması olan Midas Awards yarışmasında ödül kazandı. VakıfBank, toplam 28 ülkeden 63 finalistin yarıştığı Midas Awards 2012'de, sosyal medya kategorisinde ''Silver Midas'' ödülüne layık görüldü.
 10. 10. Ödül almasına rağmen kampanya halkın(hedef kitle) gözünde sadece eğlenceli bir video olarak kalmış. Sosyal medyada yapılan yorumlar da sadece videodan bahsediliyor kimse çekiliş ile ilgili bir yorumda bulunmamış. Vakıfbankın kendi sitesinde de kazananlar gösterilmemiş. Ayrıca vakıfbankın kendine ait bir youtube kanalıda yok. Youtube a yüklenen videoların paylaşım sayısıda oldukça düşük.
 11. 11. Ben olsaydım  Viral reklamda kampanyayı biraz daha ön plana çıkartırdım. İzleyen insanlar reklamda kampanyayı yeterince göremedikleri için kampayaya dikkat çekilememiştir. Vakıfbank adına bir youtube kanalı kurardım. Kampanya her ne kadar facebook ile ilgili olsa da günümüzde sosyal medyada videolar youtubeda daha hızlı yayılır.
 12. 12. Gösterge Bilimsel Çözümleme  Gösterge: Sosyal ağ(ülkemizde en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi)  Gösteren: Facebook  Gösterilen: Ülkemizde sosyal ağların çok kullanıldığı.

×