Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Down sendromu sunum

3,971 views

Published on

down sendromu sunum

Published in: Art & Photos
  • Be the first to comment

Down sendromu sunum

  1. 1. DOWN SENDROMU ONLAR HASTA DEĞİL ,GENETİK YAPILARI FARKLI
  2. 2. DOWN SENDROMU VE DİL GELİŞİMİ Konuşma oldukça kompleks ve koordine bir beceridir. Konuşurken 100 tane kasımızı kullanır ve bu kasları birlikte çalıştırırız. Bebekler konuşma için gerekli olan kaslarını çalıştırmayı hayatlarının ilk yıllarında emme, içme ve çiğneme yolu ile öğrenirler. Down Sendromu (DS) olan bebekler için bütün vücutlarındaki gevşek kasları harekete geçirmeleri ve çalıştırmaları diğer sıradan gelişimi olan bebeklere göre daha uzun zaman almaktadır. Çünkü zayıf kas tonusu (hipotoni), bebeğin yürümesini, anne sütünü emmesini ve konuşmasını geciktirir. Aslında DS’lu bebekler ve çocuklar çok güzel iletişim kurar ve jestlerle, yüz ifadeleri ile istediklerini anlatırlar. Fakat konuşma becerileri özellikle geç gelişir. Genelde anlaşılır kelimeler 2 buçuk yaşından sonra çıkar ama bu zamana kadar çocuk zaten beden jestleri ile yarım yarım söylediği heceler ile kendisini ifade edecektir. Çocuğun beden dilini anlamazlıktan gelmek bu yaşlarda doğru değildir çünkü iletişim çabasından vazgeçmesine sebep olabilir. Onun yerine Konuşma ve Dil Bozukluğu Uzmanlarının verdiği alıştırmaları yapmak, hafızalarını kuvvetlendirmek için işaret dili ve resimler kullanmak yararlı olacaktır. Her DS’lu çocuğun mutlaka Konuşma ve Dil Terapisi alması zorunludur. Bu terapi çocuk doğduğundan başlar ve gerek görüldükçe hayatı boyunca devam eder. Bunun planlaması aile ve konuşma uzmanı tarafından yapılacaktır.
  3. 3. DS’lu çocuğa olabildiğince çabuk konuşmayı öğretmek amaçtır. Çünkü çocuk 5 veya 6 yaşlarına geldiğinde en az 400 kelime bilmesi daha sonra cümle kurabilmesi için gereklidir. Aynı zamanda DS’lu çocuklara özellikle konuşmalarını kolaylaştırmak için işaret dili öğretilir. Bu işaretler çok basit Türk İşaret Dili veya yabancı kaynaklı işaret dillerinden Konuşma Uzmanınızın düzenleyeceği işaretlerdir. İşaret dili çocuğun 50-100 kelimesini söylemeye geçişinde araçtır. Çocuk konuşmaya başladığında işaretleri bırakacaktır. Down Sendromlu çocuklar konuşmayı görsel öğrenen çocuklardır. Bu yüzden 1 yaşından itibaren çocuğunuza nesne resimleri gösterip bunların isimlerini söylemeye başlayabilirsiniz. Bu onun hem hafızasını güçlendirecek hem de kelime anlama ve ifade etmesini arttıracaktır.
  4. 4. İşitmesini her sene ölçtürmelisiniz çünkü hafif bir orta kulak iltihabı bile çocuğun dinleme becerisini etkiler ve sesleri duymasını geciktirir. Çocuğunuzla konuşurken karşılık vermesi için ona zaman tanıyın. Talep kar bir çocuk olmayabilir. Siz onu ses oyunları yaparak çevrenizdeki, sesleri ona tanıtarak duyarlılık geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Doğumdan itibaren başlayan ve en hızlı olarak 0-6 yaş arasında yapılan konuşma ve dil terapisi egzersiz ve ödevlerine bütün aile üyelerinin katılmaları gerekmektedir. Bu yüzden ister özel eğitim uzmanınız isterse konuşma uzmanınız olsun, aile ile birlikte çalışıp yaptıklarını sizlerle paylaşacak ve evde tekrarlarını isteyecektir. Böylece çalışmalar daha kalıcı hale getirilmektedir. AYŞEGÜL TURAN KONUŞMA VE DİL BOZUKLUKLARI UZMANI (MA)
  5. 5. DOWN SENDROMU VE ERKEN EĞİTİM Erken eğitim programlarının Down Sendromlu bireyler üzerindeki olumlu katkıları artık herkes tarafından kabul edilmiştir. Bebeğiniz doğduğu ilk andan itibaren öğrenmeye başlar. İlgisini ve öğrenme isteğini desteklemek için daha ilk günlerden itibaren aile bebeğe yakın ilgi göstermeli, onunla konuşmalı, farklı ortamlarda bulunmasını sağlamalıdır. Aile bireyleri bebeğin ilk öğretmenleridir. Bu sebeple bebeğinizin ilk günlerinden itibaren bir fizyoterapistle ve bir özel eğitimci ile görüşerek nasıl bir yol haritası çıkarmanız gerektiğini, bebeğinizle iletişim kurarken, onu giydiriken, beslerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmenizi özellikle tavsiye ederiz. Bebeğiniz birkaç aylık olduğunda da bu ziyaretler daha sık ve düzenli hale gelmelidir. Fizyoterapiye ve erken eğitime ne kadar erken başlarsanız o kadar etkili sonuç alırsınız. Yanlız burada bebeğinizin sağlık koşullarını da göz önünde bulundurunuz. Özellikle kalp rahatsızlığı olan bebeklerin günlük aktivitelerde ve fizyoterapi seanslarında çok yorulmamasına dikkat edilmelidir. Kas gevşekliği çok fazla değilse ilk aylarda bebeğinizin gelişimi diğer bebeklere yakın olacaktır. Özellikle ilk altı ayda ciddi farklılıklar göremeyebilirsiniz. Ama bebeğiniz büyüdükçe gelişim basamaklarını daha yavaş tamamlamakta olduğu belirginleşecektir. Buna hazırlıklı olmalı; onun da geç de olsa aynı basamakları tamamlayacağını unutmayarak sabırla çalışmaya devam etmelisiniz. Bazı zorlukların sizi yıldırmasına , moralinizi bozmasına izin vermeyiniz. Bu gibi zamanlarda diğer ailelerle görüşmenizi tavsiye ederiz.
  6. 6. İlk aylarda bebekler ile ilgili kitaplar bebeğinizin gelişimini takip etmede ve neler yapmanız gerektiği konusunda size yol göstermede faydalı olabilir. Ancak pek çok ilde belediyelerin veya üniversitelerin organize ettiği ve ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz gelişimsel geriliği olan çocuklar için hazırlanan “KÜÇÜK ADIMLAR” programına katılmanızı özellikle tavsiye ederiz. Bu program ile ilgili ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz. Bu programla çocuğunuzu, tüm gelişimsel basamaklarda doğru bir şekilde takip edebilmeniz için gerekli bilgilere toplu halde ulaşabilirsiniz. Bebeğiniz yaklaşık 10 aylık olduğunda bir dil terapisti ile görüşerek bir eğitim programı planlamanızı tavsiye ederiz. Down Sendromlu bireylerin çoğunda konuşmada gecikme ve çeşitli dil bozuklukları görülebilmektedir. Bebeğiniz 1 yaşına geldikten sonra dil terapisi seanslarına düzenli olarak devam etmelisiniz. Gerek bebeklik döneminde , gerekse ilk ,orta ve yüksek eğitim dönemlerinde alınan tüm eğitimlerin faydalı ve kalıcı olabilmesi için eğitimlerin aile tarafından hergün evde tekrar edilmesi gereklidir.
  7. 7. YASAL HAKLAR Bizce hayatın her noktasında tüm bireylere tanınan yasal hakların Down sendromlu bireylere de tanınmasının, ihtiyaç varsa gerekli düzeltmelerin yapılmasının ve pratikte uygulamaya geçmesinin aileler tarafından talep edilmesi kadar doğal bir reaksiyon olamaz. Bu taleplerin doğru ve akılcı bir şekilde yapılabilmesi, hakların doğru kullanılıp kullanılmadığının takip edilebilmesi için hepimizin haklarımızı bilmemiz gerekiyor. Bu kapsamda ihtiyaç duyduğunuz dökümanlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Her zaman derneğimize yasal konularda danışmanlık almak üzere başvurabilirsiniz. Bu alanda çalışan tüm uzmanlardan ve Down sendromlu çocuk ailelerinden ricamız karşılaştığınız haksız uygulamaları ve revize edilmesi gerektiğini düşündüğünüz yasaları bize yazılı olarak bildirmeniz ve gerekli durumlarda dava açabilmemiz için bizimle beraber taraf olmanız. Bugün kendi çocuğunuz için atacağınız böyle bir adım yarın tüm çocukların yolundaki engelleri kaldıracaktır. Kahraman olmak istemez misiniz?

×