Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
“PROJEKT ,INFORMATIK”
TEMA : TE SHKRUAJME NE POWERPOINT .
MESUESI I LENDES : ARJAN KARRIQI
KLASA E 9-te
PUNOI : ARIEL PURA
“Krijimet me te bukura”
“Shqiperia”
Ese: Atdhe.Nje fjale qe menjehere te sjell ndermend vendlindjen tone te
bukur.Per ne shqipetaret atdheu eshte ...
“Shkolla”
Ese: Te flasesh per shkollen eshte e veshtire , por edhe e kendshme… Eshte e
veshtire ,sepse te vjen keq te flas...
PAQE
Dua bota te rroje ne paqe,
Dua njerezit te jene te qete,
Jeta e femijeve te jete parajse,
Te lumtur dhe te gjithe te ...
“PERRENJASI YNE”
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Projekt me krijime

1,609 views

Published on

in facebook in page : ap-soft

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Projekt me krijime

  1. 1. “PROJEKT ,INFORMATIK” TEMA : TE SHKRUAJME NE POWERPOINT . MESUESI I LENDES : ARJAN KARRIQI KLASA E 9-te PUNOI : ARIEL PURA
  2. 2. “Krijimet me te bukura”
  3. 3. “Shqiperia” Ese: Atdhe.Nje fjale qe menjehere te sjell ndermend vendlindjen tone te bukur.Per ne shqipetaret atdheu eshte shume i rendesishem. Por ende shume toka shqipetare ndodhen jashte kufijve te shtetit shqipetar.Historia me ne shqipetaret eshte treguar jo miqesore dhe shpesh shume e padrejt.Edhe pse tokat shqipetare shtrihen ne disa shtete,ne na bashkon e njejta gjuhe.Gjuha jone e bukur shqipe,edhe pse armiqte tane ne shekuj jane mundur ta zhdukin.Por nuk na bashkon vetem gjuha qe ne flasim,por edhe e njejta kulture dhe tradita shekullore.Kohet kane ndryshuar.Bota eshte bere me e mire.Ajo eshte bere me e mire sidomos per ne shqipetaret .Shume te drejta tashme ata i kane fituar.Por ne duhet te perpiqemi si komb,te gjithe shqipetar sa jemi,per ta bere nenen tone Shqiperi zonje.Te gjithe ata shqipetare qe ndodhen jashte kufijve te shtetit meme , duhet te kerkojne te drejtat e tyre dhe ne duhet ti mbeshtesim me dashurine e vellait per vellane.Pavaresisht se jetojme te ndare ne shtete te ndryshme , eshe pse kemi diferenca , ne duhet ta duam dhe ta mbeshtesim fort njeri-tjetrin.Ta ndiejme prane njeri-tjetrin.Une nuk jam dakord qe disa nga bashkemoshataret e mi nuk e pelqejne menyren se si ata sillen e flasin gjuhen shqipe . Kjo nuk eshte rruga e drejte.Perkundrazi ata kete gjuhe te bukur e kane mbrojtur edhe me gjakun e tyre . Ata edhe mund te mos e flasin shqipen si ne , por ata perpiqen qe ta mesojne mire ate. Prandaj ata jane te lavderuar.Pra te gjithe duhet ta duam dhe ta flasim bukur gjuhen meme,gjuhen shqipe! Punoi:ARIEL PURA 
  4. 4. “Shkolla” Ese: Te flasesh per shkollen eshte e veshtire , por edhe e kendshme… Eshte e veshtire ,sepse te vjen keq te flasesh per gjera te pakendeshme qe ndonjehere ndodhin aty…Ndersa eshte e kendeshme te flasesh sepse aty meson te jetosh..Aty kemi mesuar shkronjen e pare te alfabetit,kemi mesuar te shkruajme,te lexojme,te flasim bukur….Kemi mesuar ta shohim jeten ashtu sic eshte,jo ashtu sic e kemi menduar te vegjel,plot me ngjyra dhe bukuri.Kemi kaluar vitet me te bukura te femijerise dhe vazhdojme te rritemi edhe ne adoleshence me te.Sa here kemi qare e kemi qeshur…Kemi qare sepse ndonjehere s’jemi sjelle mire dhe mesueset na kane bertitur.Kemi qeshur ne shume momente si:festimet e ditelindjeve,mbremjet,por edhe ne oret e mesimit.Eshte e veshtire te kthehesh ne klasen e pare dhe te kujtosh sa here kemi qare per te shkuar ne shkolle ,sa here nuk jemi zgjuar nga gjumi,sa here kemi genjyer mesueset se kemi qene te semure vetem se kemi pasur deshire te mos shkojme ne shkolle .Sot jemi rritur dhe e kuptojme me mire rendesine e saj.Tani e kuptojme c’do gje ne jete eshte e lidhur me te.Ka edhe nga ta qe nuk deshirojne ta kuptojne nje gje te tille,por do te kujtohet,ndoshta do te jete shume vone per te.Shume e konsiderojne shkollen si nje ambient argetimi,ku shkohet thjesht per t’u takuar me miq.Nuk eshte ky qellimi i saj.Qellimi eshte te edukoje femijet dhe t’i pergatise ata per nje te ardhme sa me te mire .Pra jeta eshte shkolla dhe aty do te mesosh si ta jetosh.Sido qe te jete e bukur apo e veshtire… Punoi:ARIEL PURA 
  5. 5. PAQE Dua bota te rroje ne paqe, Dua njerezit te jene te qete, Jeta e femijeve te jete parajse, Te lumtur dhe te gjithe te njejte. Nga lufta e cmendur s’fiton njeri, Mos na vrisni endrrat,gezimin tone, Bota eshte krijuar per mua , per ty, Gjykoni veten deri sa s’eshte vone. JO LUFTE Punoi : Ariel Pura 
  6. 6. “PERRENJASI YNE”

×