Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Avalik esinemine - kuul pähe?

3,078 views

Published on

Avalik esinemine. Power Point.

Published in: Business
 • Be the first to comment

Avalik esinemine - kuul pähe?

 1. 1. Avalik esinemine „Kuul pähe“ või hea võimalus oma sõnumi edastamiseks?
 2. 2. Edukas esinemine sõltub kolmest asjast: ● Sina – kas oled usutav? ● Sõnum – kas on oluline ja arusaadav? ● Kuulaja – kas sõnum jõuab kohale? Kui üks „ei tööta“ kukub kaardimaja kokku!
 3. 3. [Dialoog] Iga esinemine on dialoog – info saatmine ja vastu võtmine. Peamised dialoogi monoloogiks muutumise põhjus on suutmatus teist poolt kuulata.
 4. 4. Iga esinemine on dialoog
 5. 5. Dialoog [2] Selle suutmatuse põhjused: - Sa ei valda teemat ja oled keskendunud oma mõtetele - Sul on hirm „kohtuotsuse“ ees - oled üleolev või ülbe - Su ettekanne on liigendamata
 6. 6. Kontrollküsimused! Miks Sa „laval“ oled? Mis on Sinu „jutu“ eesmärk? Mis on tänane olukord ja kuhu tahad koos kuulajatega jõuda?
 7. 7. Tähendus tekib kuulaja peas! Meie „sisemaailm“ tõlgib kuuldud jutu kujutluseks, paneb nö „riiulile“ - seostab varasema info ja kogemusega. Sageli ilma liigselt süvenemata.
 8. 8. Õpi asjatundjatelt Mida siis teha? Ajaloo üks mõjukamaid kõnesid – dr Martin Luther King Jr poolt 1963 aastal 200 000-le inimesele peetud “I have a dream“. Vaata Nancy Duarte poolt tehtud analüüsi siit
 9. 9. Kogu 16 minutiline kõne toetub nelja liiki sisule: ● kordused – selleks, et sõnum kohale jõuaks kordab ta olulisemaid mõtteid isegi neli korda, nende sagedus kasvab kõne lõpu poole; ● metafoorid ja visualiseerimine – maalib nende abil kujutluspildid, mis aitab kuulajal sõnumiga samastuda; ● viited tuntud lauludele või kirjandusteostele, mis on kuulajate jaoks tuntud, kallid ja olulised – emotsioonide tekitamiseks; ● viited kokkulepetele ja normidele – antud juhul Iseseisvusdeklaratsioon ja piibel. Lisaks liigub jutt pidevalt edasi-tagasi oleviku ja tuleviku vahel – mis täna on vs I have a dream.
 10. 10. Alusta sellest, et ehitad silla enda ja auditooriumi vahele. Loo õhkkond, kus oled kuulaja jaoks „oma“. Miks nad peaks Sind uskuma?
 11. 11. Vali õige keel: korvpallis on reegel, et kui sööt ei jõua sihtpunkti, on pigem süüdi söötja kui püüdja. Kommunikatsioonis kehtib sama reegel. [Nad ei saanud Su ivast aru? Kus on peegel?]
 12. 12. Kordamine Võtmekohti tuleb korrata – tule nende juurde tagasi oma ettekande erinevates etappides.
 13. 13. Žest olgu sõna täiendus, mitte hädaabi.
 14. 14. Ära karda pause! Paus rõhutab seda mis oli ja mis tuleb.
 15. 15. Ära ole üleolev! Rõhuta asju läbi enda: „Mina jätaks selle meelde.“ või „Mulle oli see oluline“. Ära kasuta eriala žargooni ja ära eelda, et inimesed teavad „elementaarseid“ asju Sinu valdkonnas.
 16. 16. {Tegelikult ei „tapa“ slaidid inimesi. Inimesed „tapavad“ inimesi}
 17. 17. Peamised põhjused: - info üleküllus - puudulik struktuur - vähene ettevalmistus - keeruline ettekanne
 18. 18. Eesmärk? Slaidid ei ole kargud kehvale esinejale, vaid vahend sõnumi kohale viimiseks!
 19. 19. Nr. 1 põhjus slaidide kasutamiseks: Traditsiooniliselt on eristatud viit meelt: nägemine, kuulmine, kompimine, haistmine ja maitsmine. Sinu kuulaja aju usub nägemist kõige rohkem!
 20. 20. See s laid ei vi {...va sual id t a i se e p ab ri i n kuul fot.. ajaid . !}
 21. 21. Rusikareeglid: ● Mõtle, mis on konkreetse slaidi sõnum? Üks ja ainus? ● Pikk tekst on kasutu (ja Sina ka), sest inimene loeb kiiremini kui Sa räägid. ● Ära proovi kogu infot panna ühe slaidi peale – slaidid on tasuta :-) ja neid saab lisada väikese vaevaga.
 22. 22. Milline on hea ettekande struktuur? Iga struktuur on hea kui ta on: 1. meeldejääv 2. veenev 3. skaleeritav
 23. 23. Õpi asjatundjatelt Vaata siit kuidas Rootsi Karolinksa Instituudi meditsiinidoktor Hans Rosling teeb põnevaks nii igava asja nagu maailma 200 riigi viimase 200 aasta majandusarengu statistilised näitajad.
 24. 24. [Hea ettekande vältimatu eeldus: Sa pead ennast mugavalt tundma.] Hirm!?
 25. 25. „Kõik, mis ei ole eluohtlik, on mäng! Seda pole vaja karta“ - Iris Johansson
 26. 26. [Parim ravim laval närvi minemise vastu?] Hingamine! Kui hääl väriseb, siis tasub rääkida lühemate lausetega – tekib rohkem hingamise võimalusi.
 27. 27. Massiga tuleb rääkida nagu ühe inimesega – nendel pole ühtset arvamust. Vajadusel vali välja üks või mõned, kelle poole pöördud.
 28. 28. Kui mõni väike inimene hakkab vaidlema... ●... siis: ● ●1. Ära hakka vaidlema. ●2. Hoidke vastused selged ja lihtsad. ●3. Näidake pidevalt üles lugupidamist. ●4. Keskenduge kogu publikule.
 29. 29. Kolm kõige olulisemat soovitust: ● (1) Harjuta! (2) Harjuta! (3) Harjuta!
 30. 30. Kohtumiseni! www.maripuu.eu/blogi www.facebook.com/ideemang

×