презентація

658 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
658
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

презентація

 1. 1. Тема: Жанрова система радіомовлення Опорні матеріали до лекції
 2. 2. Цілі поняття жанру в журналістиці, ознайомити студентів з жанрами радіожурналістики, розширити знання про жанрологію радіомовлення, звернути увагу на відмінності подачі та сприйняття інформації
 3. 3. План 1. Поняття жанру. Жанрова система радіомовлення, її специфіка. 2. Інформаційні жанри радіомовлення (інформаційна замітка, інтерв’ю, радіокореспонденція, репортаж). 3. Аналітичні жанри (коментар, бесіда, ток- шоу). 4. Художньо-документальні жанри (радіонарис, радіопортрет, радіофейлетон та ін.)
 4. 4.  Для читача, радіослухача чи телевізійного глядача не так важливо, якого жанру матеріал звучить по радіо, опубліковано у газеті чи показують по теле­візору. Чимало людей достеменно не знає, що таке жанри. Головне для них, – щоб матеріал був цікавим. Але для журналіста це питання актуальне завжди.
 5. 5.  Жанр – це форма організації певного матеріалу для вирішення конкретної творчої мети. Головне в жанрі – його призначення. Різноманітність завдань породжує різноманітність жанрів. На становлення жанрів вплинуло вдосконалення техінки. Слід зазначити, що жанри радіожурналістики у процесі розвитку відчували вплив не тільки преси, але й усного мовного спілкування, усної пропаганди, театру, кіно, а пізніше й телебачення.
 6. 6. Критерії поділу на жанри У журналістиці під жанром розуміють “усталений тип твору, який склав­ся історично і відзначається особливим спо­собом освоєння життєвого матеріалу, характеризується чіткими ознаками структури Професор В. Й. Здоровега називає такі критерії поділу журналістських творів на жанри: 1.Об’єкт відображення, тобто конкретний життєвий матеріал, який лягає в основу журналістського твору. 2.Призначення виступу (матеріалу). 3.Масштаб охоплення дійсності, масштаб узагальнення. 4.Особливості літературно-стилістичних засобів вираження задуму.
 7. 7.  Жанри радіожурналістики характеризуються такими важливими особливостями: 1.Документальним усним мовленням, яке використовується різними жанрами радіодокументалістики; 2.Акустичним відображенням події і місця дії, тією роллю, яку відіграє у журналістському описі події звукова характеристика; 3.Ілюзією участі, яка створюється з допомогою радіотехнічних засобів, журналістських прийомів і справляє на слухача сильний психологічний вплив; 4.Психологічною напругою і емоційним звучанням, що досягається з допомогою монтажу, багатим інтонаційним забарвленням усної мови і музичним оформленням.
 8. 8. За видовими ознаками М.Мінков розмежовував жанри радіожурналістики на:Інформаційно-актуальніАналітично-коментуючіХудожньо-документальні
 9. 9. Враховуючи спе­цифічністьрадіожанрів, М. Мінков виділив такі види:монологічні акустичні діалогічні
 10. 10. Призначення жанрів визначають три основні способи відображення дійсності журналістикою: образно-повідомлення публіцистичнефактів, новин розкриття фактів, подій, явищ інтерпретація фактів, подій, явищ
 11. 11. Спираючись на ці три способи відображення дійсності, В. Смірнов визначає такі три групи радіожанрів: інформаційні (замітка, огляд преси, радіозвіт, радіоінтерв’ю, радіорепортаж)документально- аналітичніхудожні (радіоогляд,(радіонарис, радіо-бесіда,радіокомпозиція, радіокореспондерадіофейлетон) нція, радіокоментар, радіопромова)
 12. 12.  Слід підкреслити, що кожний жанр визначається не за наявністю у ньому однієї–єдиної ознаки, а за сукупністю декількох ознак, які всередині цього жанру містяться у певному співвідношенні і взаємодії.
 13. 13.  групування жанрів базується на таких засадах: в інформаційних жанрах домінує повідомлення про соціально значущі факти, події, явища, в аналітичних – аналіз, оцінка, узагальнення фактів, подій явищ; у художньо-публіцистичних творах – поєднання аналізу й образно- художнього осягнення реальності. Взаємодіють документальне і художнє начало.
 14. 14.  Запитання студентів

×