Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Redbull

marketind red bull

 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

Redbull

 1. 1. Firma Red Bull zapoczątkowała swoją działalność w Austriackim mieście Fuschl am See pod nazwą Red Bull GmbH w 1984 roku, założycielem jest Dietrich Mateschitz z pochodzenia Austriak. Podczas jednej z podróży służbowych do Tajlandii Diertrich miał okazję spróbować napoju o specyficznych właściwościach i dziwnej nazwie "Krating Daeng”, czyli Czerwony Bizon. Dietrich założył wraz z Chaleo w 1984 roku firmę o znanej do dziś nazwie Red Bull. Dzięki bardzo efektywnej kampanii reklamowej, już rok po wprowadzeniu na rynek puszki napoju sprzedała się ona w nakładzie ponad miliona sztuk. Red Bull wypłynął poza granicę Austrii w 1992 roku, pierwszymi krajami do których napój był eksportowany były Węgry i Słowenia. Następnie w 1994 roku produkt dotarł do Niemiec, a w 1997 roku za Ocean Atlantycki do Stanów Zjednoczonych. Do Polski napój energetyczny wszedł w 1994 roku, był on również pierwszym napojem tego typu na rynku. Obecnie jest on sprzedawany w ponad 164 krajach na całym świecie, lecz w niektórych krajach takich jak Norwegia, Islandia lub Dania jest dostępny jedynie w aptekach ze względu na duża zawartość tauryny i kofeiny.
 2. 2. Firma Red Bull od samego początku swojej działalności wspierała sporty ekstremalne oraz organizowała różnego rodzaju imprezy sportowe. W 1995 roku zaangażowała się w najpopularniejszy sport motorowy, czyli Formułę 1 gdzie w pełni sponsoruje zespół „Sauber”. Od tego właśnie momentu firma rozpoczęła intensywną promocję poprzez wspieranie najwybitniejszych zawodników oraz całych zespołów. W konsekwencji ogromnych dochodów ze sprzedaży na całym świecie Red Bull stał się właścicielem wielu obiektów sportowych oraz drużyn piłkarskich. Od momentu wejścia na rynek firma była związana ze sportem, za pośrednictwem wielu wybitnych zawodników oraz specjalistów z różnych dziedzin zapoczątkowała cykl ogólnoświatowych imprez. W 2001 roku odbyła się pierwsza impreza z serii Red Bull X-fighters, która łączy w sobie niezwykłe widowisko związane z motorami oraz nietypowymi miejscami w których się odbywa. Poza sportem firma brała czynny udział w rozwoju kultury i sztuki, od 1998 roku organizuje warsztaty muzyczne i festiwale pod nazwą Red Bull Music Academy. Dzięki doskonale dobranym kampaniom marketingowym firma Red Bull stworzyła markę napoju energetycznego rozpoznawalnego na całym świecie. W 2004 roku Dietrich Mateschitz założył organizację „Wings For Life” która zajmuje się leczeniem i wspieraniem sportowców po wypadkach i kontuzjach kręgosłupa. Firma ciągle się rozwija, w 2007 roku wyszedł pierwszy numer darmowej gazety „Red Bulletin” która była poświęcona głownie Formule 1 i dostępna tylko na terenie Austrii, ale w 2009 roku gazeta ta stała się ogólnie dostępna w każdym kraju gdzie jest Red Bull i poruszała wiele innych tematów publicystycznych i sportowych. Ostatnim osiągnieciem w 2010 roku było założenie własnego kanału telewizyjnego dostępnego na całym świecie za pośrednictwem internetu, jedynie w Austrii był on w pełni dostępny w telewizji. Wszystkie materiały promocyjne oraz nośniki informacji, które zostały wykreowane przez centrale firmy w Austrii są dostępne i używane przez Polską filie firmy czyli Red Bull Sp. Z o. o. Produkt na którym bazował Dietrich Mateschitz czyli "Krating Daeng” jest nadal dostępny w sprzedaży na rynku Azjatyckim, lecz marka Red Bull wywarła tak silny wpływ na rynek napoi energetycznych, że jest on nazywany „Thai Red Bull” czyli Tajlandzkim Red Bullem.
 3. 3. Przedsiębiorstwo niekorzystające z przywództwa kosztowego, bazuje na strategii zróżnicowania. Proces ten charakteryzuje specyfiką produktu, który jest kojarzony tylko i wyłącznie z jedną firmą, dzięki wydarzeniom organizowanym przez dział „Event”, większość konsumentów kojarzy produkt oraz markę. Dodatkowym działaniem budującym ekskluzywność produktu jest jego stosunkowo wysoka cena, poziom ten jest ustalany w stosunku do średnich zarobków krajowych oraz do cen produktów w krajach sąsiadujących. Celem takiego działania jest uniknięcie sprowadzania przez mniejszych sprzedawców produktów tańszych z poza granicy kraju w którym jest dostępny. Dodatkową unikalność produktu jest przekazywanie wraz z nim pozytywnych emocji związanych ze światem sportu i kultury, wielu konsumentów utożsamia się ze swoimi idolami właśnie z tych światów. Dział „Brand Marketing” chcąc zbudować większą więź z konsumentami zdecydował się na wspieranie lokalnych inicjatyw sportowych i kulturalnych. Bardzo często na tego typu wydarzeniach potencjalny klient ma pierwszy raz kontakt z produktem, dzieje się tak poprzez stosowanie samplingu. Taka aktywność buduje wizerunek produktu i firmy która jest pozytywnie odbierana w środowisku lokalnym oraz buduje bazę nowych klientów, stosunkowo niskim kosztem.
 4. 4. Firma stosuje wiele sposobów przekonania do siebie klientów wykorzystując promocje na produkty, najczęściej są to promocje dostępne w sklepach gdzie jest prowadzona sprzedaż hurtowa, aby sprzedawcy detaliczni chcieli chętniej wprowadzać do swoich punktów sprzedażowych produkt. Takie działanie w dość prosty sposób zwiększa dostępność produktu a zarazem podnosi wielkość sprzedaży. Pozyskiwanie już istniejących klientów następuje poprzez poszukiwanie nowych kanałów dystrybucji, jednym ze sposobów było wykorzystanie klubów nocnych gdzie znaczna część konsumentów docelowych spędza wolny czas. Wprowadzenie produktu na ten segment rynku było idealnym posunięciem, ponieważ jest to kolejne miejsce gdzie firma może wprowadzić promocję na swoje wyroby, a zarazem stworzyć wśród klientów poczucie ekskluzywności i wyjątkowości. W tej sytuacji dużą rolę odegrał dział „Brand Marketing” który przeanalizował rynek i w drodze negocjacji rozpoczął współpracę z producentami alkoholi, tworząc w ten sposób sygnowane nazwą drinki lub całe zestawy produktów Red Bulla wzbogaconych o alkohol. Przedsiębiorstwo na rynku nie może działać w skali krótkookresowej jeżeli myśli o utrzymaniu się na rynku, a
 5. 5. Firma musi postawić na swój rozwój nie może bazować tylko i wyłącznie na sygnałach dochodzących z rynku oraz na działaniach swoich konkurentów. Red Bull stosuje strategie rozwoju które powodują że jest największą firmą sprzedającą i produkującą napoje energetyczne, niestety Polski rynek jest pełen problemów i wyzwań z którymi musi sobie radzić stosując strategie rozwoju. Firma Red Bull Sp. z o. o. jest przedsiębiorstwem skupionym tylko i wyłącznie na jednej działalności jaką jest sprzedaż napojów energetycznych, czyli jest wyspecjalizowana tylko w jednej gałęzi rynku. Specjalizacja wiąże się z koncentracją na rozwoju produktu oferowanego na rynku, który również należy rozwijać ponieważ jest on pełen konsumentów. Firm Red Bull jest wyłącznie skoncentrowana na działalności na rynku Polskim wśród młodych i przebojowych ludzi. Dzięki akcjom marketingowym oraz wydarzeniom planowany przez dział „Brand Marketing” firma rozwija rynek, buduje bazy klientów oraz jest w stanie podzielić rynek na odpowiednie segmenty i wykorzystać ich potencjały.
 6. 6. W dobie kryzysu dział „Brand Marketing” postanowił walczyć o konsumentów przez skupienie się na segmencie rynku którym byłby stacje benzynowe. Red Bull był na nich dostępny od początku działalności, lecz promocja w tych punktach nie została kontynuowana. Została wprowadzona promocja polegająca na obniżeniu ceny przy zakupie kilku sztuk produktu, oraz zaczęto stosować specjalne lodówki oraz miejsca do sprzedaży na stacji, które eksponowały produkt i były nastawione na konsumenta. Było to dość unikalne ponieważ żaden z konkurentów nie stosował tego typu promocji, fakt ten niestety jedynie opóźniał utratę udziałów w sprzedaży napojów energetycznych. Kolejnym problemem był fakt wprowadzenia na rynek dużych sieci hiper i super marketów tak zwanych produktów własnych które były dostępne dla konsumenta tylko na terenie sieci sklepu, lecz kosztował jedną czwartą ceny Red Bulla. Strategia działania zespołu polegała na umocnieniu pozycji najbardziej rozpoznawalnego napoju energetycznego w Polsce oraz zatrzymaniu wciąż spadającego poziomu sprzedaży. Firma starała się to osiągnąć wykorzystując sponsorowanych zawodników do promocji produktu, powstał spot reklamowy w którym występowali najlepsi zawodnicy świata. Nie promowali oni jednak samego produktu, a zapraszali do świata Red Bulla, który jest pełen wrażeń. Dzięki tej kampanii firma zyskała wśród konsumentów bardzo duże poparcie, nie było ono jednak tak zauważalne w wynikach sprzedaży. Bardzo ciężko jednak pokonać aspekt finansowy który skłania konsumenta do wyboru tańszego produktu, tutaj zaczęto budować relację z klientem za pomocą organizowania niedużych imprez w klubach, oraz punktach gastronomicznych. W dobie kryzysu oddział firmy na terenie Polski robił wiele akcji marketingowych nastawionych na wzrost sprzedaży, oraz podniesienie świadomości konsumenta, niestety nie przyniosło to oczekiwanego efektu wzrostu sprzedaży.
 7. 7. Zastosowanie strategii rozwoju opartych na strategiach marketingowych pozwoliło na utrzymanie się na polskim rynku firmy Red Bull Sp. z o. o. Konsekwentne realizowanie strategii bazujących na unikalności produktu oraz odpowiedni stopień kontroli i koncentracji działań zapewnił silną pozycję na rynku międzynarodowym całemu przedsiębiorstwu. Ilość strategii, które złożyły się na sukces była na tyle duża, że niewiele przedsiębiorstw mogłoby pozwolić sobie na powtórzenie tak złożonych działań. Rozwój został jednak zahamowany przez ogólnoświatowy kryzys gospodarczy, który sprawił, że konsumenci nie byli w stanie kierować się indywidualnymi preferencjami, lecz zasobnością swojego portfela. Powszechność problemów związanych z kryzysem zmusiła firmę nie tylko w Polsce, ale na całym świecie do rezygnacji z walki o pozycję lidera na rynku. Oceniając strategie trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, jakimi są nie tylko koszty wytworzenia, ale również warunki dyktowane przez rynek, konsumentów oraz konkurencje. Wpływ kryzysu zmusił przedsiębiorstwo do walki o każdą złotówkę wydaną na działalność promocyjną jak i rozwojową. Rynek zmusił przedsiębiorstwo do bardzo ciężkiej decyzji, jaką była zmiana strategii z lidera rynkowego na utrzymanie pozycji rynkowej, co w konsekwencji wykorzystali konkurenci. W długofalowym ujęciu można zauważyć, że firma da sobie rade na rynku, lecz będzie musiała ciągle dostosowywać się do wymagań dyktowanych przez rynek. Okres kryzysu był również doskonałą lekcją dla zarządu przedsiębiorstwa. Sytuacja ta uświadomiła kierownictwu firmy, że krajowe rynki rządzą się własnymi prawami i zastosowanie jednej strategii w globalnym ujęciu musi być poprzedzone analizą konkretnego rynku. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt prowadzenia działalności w taki sposób, aby klient nie zauważył problemów wewnętrznych firmy. Badania i publikacje dotyczące firmy Red Bull stają się niezwykle popularne w dzisiejszych czasach, ponieważ przedstawiają obraz przedsiębiorstwa oraz jego sukces, który z punktu
 8. 8. Skok spadochronowy ze stratosfery to doskonały przykład strategii marketingowej austriackiej firmy. Firma sponsoruje lub sama organizuje zawody sportowe w tak nietypowych konkurencjach jak skoki z kilkudziesięciometrowego klifu, ekstremalna jazda na nartach, drifting, akrobacje freestyle motocross i samolotowe czy downhill. Sponsoruje też zwycięzców Pucharu Ameryki, ma mistrzowski team w Formule 1. Dzięki temu firma, która aktualnie, teoretycznie nie inwestuje w otwartą reklamę nieustannie istnieje w mediach. Jednak firma sporo inwestuje w swój wizerunek, wykładając pieniądze na niemal wszystkie sporty ekstremalne. To przemyślana, realizowana od lat 90. strategia, która pozwoliła przedsiębiorstwu rozwinąć się w instytucję. Red Bull celuje w młodych ludzi, którzy żyją szybko i dynamicznie. Główną strategią marki jest dostarczenie potencjalnemu klientowi porządnej dawki adrenaliny, która jak wiadomo jest bardzo atrakcyjna i uzależniająca. Chyba nie ma osoby, która nie zna flagowego hasła marki. „Red Bull doda Ci skrzydeł”. Jest to w kółko powtarzany jak mantra slogan reklamowy, oraz myśl przewodnia charakteru firmy, a co za tym idzie nadaje to bezpośrednio cechę produktowi. Dzięki temu napojowi wkraczasz do elity światowej, dostarczasz sobie przyjemności nieziemskiej, ale również energii z niebios, nieporównywalnej do niczego innego, ani też żaden inny napój Ci jej nie dostarczy.
 9. 9. Od jakiegoś czasu można również, jak już wyżej wspomniałam, zauważyć, że firma wycofuje się z bezpośrednich reklam medialnych. Nie widzimy już aniołka z puszką w ręku w telewizji, nie widzimy go również na billboardach. Za to nieustannie jest o marce głośno. I to obecnie jest główną strategią marketingową firmy. W bardzo wysublimowany, nienachalny, pośredni i nierzucający się w oczy sposób firma sugeruje nam spożywanie swojego produktu. Wspomniany już skok ze stratosfery był niewątpliwie wydarzeniem roku. Medialnym również. Cały świat śledził przygotowania, oraz skok na żywo, a także emocjonował się nim długo po wydarzeniu. Ale czy ktoś widział wtedy bezpośrednią reklamę Red Bulla? Czy rzucały nam się w oczy wielkie slogany reklamowe, banery, logo marki? Niewielki znaczek marki, logo- widniało jedynie na kasku oraz kombinezonie Felixa Baumgartner’a. Był to podwójny sukces. Skoczka, oraz firmy Red Bull, a mianowicie jej strategii marketingowej.
 10. 10. Red Bull Stratos to historyczna misja na granicę kosmosu, w której Baumgartner – profesjonalny B.A.S.E. jumper – spełnił marzenie życia. Wyskoczył z kapsuły kosmicznej wyniesionej na wysokość 39 km przez wypełniony helem balon. Został pierwszym człowiekiem, który przekroczył prędkość dźwięku w spadku swobodnym ustanawiając przy tym nowe rekordy. W zamyśle, misja była programem załogowych lotów testowych.
 11. 11. 1987r. PIERWSZA REKLAMA! „Red Bull: tak niesamowity, że groszki dosłownie odlecą z twojego krawata!”
 12. 12. 1988r. Dolomitenmann Red Bull Dolomitenmann, jedna z najtrudniejszych ekstremalnych sztafet na ziemi, to wyścig z czasem i z przeciwnikiem. Maraton z linią startową w austriackim Linzu jest połączeniem biegu górskiego, paralotniarstwa i kolarstwa górskiego.
 13. 13. 1992r. Red Bull Flugtag Red Bull Flugtag jest wyzwaniem dla zwykłych śmiertelników, polegającym na samodzielnej budowy latających maszyn napędzanych siłą mięśni, które następnie startują z 6 metrowej platformy w nadziei na wykonanie lotu! Chociaż Flugtag znaczy w języku niemieckim „dzień lotów”, wszystkie maszyny latające z głośnym pluskiem lądują w wodzie. Do łącznej oceny zespołów, oprócz przelecianej odległości, zalicza się ich kreatywność i umiejętność rozbawienia publiczności.
 14. 14. 1995r. Red Bull wkracza do Formuły 1 z Team Sauber Sezon 1995 Formuły 1 był początkiem 10-letniej współpracę pomiędzy Red Bullem a Sauber Grand Prix Team. Red Bull nabył pakiet większościowy w zespole i przystąpił do sezonu Grand Prix z kierowcami Karlem Wendlingerem i Heinzem-Haraldem Frentzenem. Zespół okazał się silnym konkurentem i w sezonie 2001 zajął czwarte miejsce w rankingu konstruktorów.
 15. 15. 1997r. Trzy sekundy swobodnego spadania w połączeniu z niesamowitymi akrobacjami – to właśnie Cliff Diving! Dwa, trzy kroki wprzód, bicie serce przyśpiesza, stopy dotykają krawędzi rampy, oczy są zamknięte. Skok! Podczas swobodnego spadania czas zamiera do momentu uderzenia o powierzchnię wody.
 16. 16. 1998r. Red Bull Music Academy Międzynarodowe wydarzenie muzyczne i warsztaty, które decydują o przyszłości najlepiej zapowiadających się producentów, wokalistów, aranżerów, DJów i muzyków.
 17. 17. 1999r. Red Bull King of the Air było pierwszym na świecie wydarzeniem kiteboardingowym. Wznosząc się na wysokość 15-20 metrów i pokonując w locie odległości przekraczające 30 metrów kiteboarderzy wykonują spektakularne pętle, obroty wokół uchwytu, chwyty, zdejmowanie deski podczas skoków, a wszystko to dzięki oddechowi Matki Natury.
 18. 18. 2003r. Pierwszy Red Bull Air Race w Airpower 03. Konkurencja łączy w sobie elementy akrobacji powietrznej i wyścigu. Wymaga zręczności, precyzji i nerwów ze stali podczas lotu z pełną prędkością. W rezultacie powstała całkiem nowa dyscyplina podniebnej akrobatyki.
 19. 19. 2005r. W listopadzie 2004 firma Red Bull kupiła majątek Jaguar Racing, a w roku 2005 zatrudniła Davida Coultharda, który został pierwszym kierowcą zespołu. Podczas pierwszego sezonu w Formule 1 drugi bolid Red Bulla prowadziło na przemian dwóch młodszych kierowców, Austriak Christian Klien i debiutant z Włoch Vitantonio Liuzzi. Pierwszym wyścigiem Red Bulla było Grand Prix Australii, w którym oba samochody z silnikami Cosworth’a dojechały do mety na punktowanych miejscach.
 20. 20. 2007r. Red Bull Records jest wizjonerską wytwórnią muzyczną charakteryzującą się progresywnym podejściem do marketingu, dystrybucji i relacji z artystami. Artyści nagrywający dla Red Bull Records mają wpływ na kulturę popularną i przyczyniają się do jej rozwoju. Dzięki wytwórni wśród członków rodziny Red Bulla są muzycy i zespoły, które mogą się przy nas rozwijać w niezwykły sposób.
 21. 21. 2010r. Otwarcie Red Bull Arena w Nowym Jorku Wielkie otwarcie Red Bull Arena, które miało miejsce 20 marca, było historycznym wydarzeniem oraz początkiem nowej ery. Tego wieczora New York Red Bulls zdobyli w pierwszej połowie trzy gole i ostatecznie pokonali brazylijski zespół Santos FC rezultatem 3:1.
 22. 22. 2011r. Potrójne zwycięstwo dla Red Bulla w Rajdzie Dakar
 23. 23. 2012r. Pomyślna misja do granicy kosmosu Felix Baumgartner (Austria) z zespołem ekspertów zdołał przekroczyć barierę dźwięku po skoku z największego w historii balonu wypełnionego helem z wysokości 39 km. Misja dostarczyła cennych danych umożliwiających poprawę bezpieczeństwa lotów kosmicznych i przyczyniła się do stworzenia nowej generacji skafandrów kosmicznych. Oglądał ją cały świat (np. 8.000.000 widzów na YouTube).
 24. 24. 2013r. Red Bull Music Academy połączyła siły z ikoną muzyki dance Richiem Hawtinem w ramach światowej serii imprez Pop Up w Londynie, Barcelonie, Amsterdamie i Miami. Sekretne lokalizacje koncertów zostały ujawnione facebookowym fanom Hawtina na dwie godziny przed każdym występem.
 25. 25. 2013r. Sebastian Vettel we wspaniałym stylu wygrał Grand Prix Indii, tym samym zdobywając czwarte z rzędu mistrzostwo świata kierowców. Zwycięstwo Vettela dało także zespołowi Red Bull Racing czwarty z kolei tytuł mistrza świata konstruktorów F1, już na trzy wyścigi przed końcem sezonu.

×