Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Czy o RPA będziemy jeszcze pamiętać za dwa lata – czyli ślepy zaułek, czy może nieodwracalny kierunek ewolucji biznesu?

49 views

Published on

Czy o zrobotyzowanej automatyzacji biznesu (Robotic Process Automation - RPA) będziemy jeszcze pamiętać za dwa lata? Na to pytanie - przyznam, że dość kontrowersyjnie postawione - staram się odpowiedzieć w niniejszej prezentacji.

Published in: Software
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Czy o RPA będziemy jeszcze pamiętać za dwa lata – czyli ślepy zaułek, czy może nieodwracalny kierunek ewolucji biznesu?

 1. 1. Czy o narzędziach RPA będziemy jeszcze pamiętać za dwa lata? Czyli: RPA - ślepy zaułek, czy może nieodwracalny kierunek ewolucji biznesu? Prof. SGH, dr hab. Andrzej Sobczak, Robonomika.pl
 2. 2. Prof. SGH, dr hab. Andrzej Sobczak Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Redaktor serwisu Robonomika.pl Zarządzanie strategiczne IT, architektura korporacyjna, robotyzacja biznesu Naukowiec Budowanie świadomości poprzez prelekcje, warsztaty, konferencje, książki i artykuły „Ewangelista” Doświadczenia z kilkudziesięciu projektów dotyczących transformacji, architektury i strategii IT Praktyk
 3. 3. . Agenda czyli analiza czynników, które wskazują, że RPA może okazać się krótkotrwałą modą na rynku IT Inwestować – nie inwestować? czyli dyskusja podsumowująca, czy warto wiązać się (jak firma, jako pracownik, jako konsultant) z RPA na dłużej Jeżeli nie RPA to co? czyli czy są narzędzia alternatywne dla rozwiązań klasy RPA? 01 02 03 RPA – ślepy zaułek ewolucji IT?
 4. 4. . Polska perspektywa Istotne założenie: Przedstawione rozważania prowadzone będą z perspektywy firm działających w Polsce. Zupełnie inaczej sytuacja może wyglądać z perspektywy krajów gdzie są centrale międzynarodowych firm, lub z krajów gromadzących globalnych dostawców prostych usług outsourcingowych.
 5. 5. RPA – ślepy zaułek ewolucji IT?
 6. 6. . Temat RPA stał się modny (syndrom lodówki) Google Trends
 7. 7. . Wartość rynku RPA na świecie Horses for Sources
 8. 8. ▪ Faktyczny poziom absorbcji RPA wśród polskich liderów IT można szacować na 15-30%. ▪ Mediana robotów w Polsce wynosi 2 sztuki/organizacja. ▪ Część firm wycofuje się po PoC z robotyzacji. ▪ Security i compilance mają duży problem z robotami. ▪ IT ma duży (mentalny) problem z robotami. Ale czy RPA nie jest sztucznie pompowaną bańką?
 9. 9. Może się okazać, że obecnie liczone BC nie zostaną zrealizowane (mimo ponoszonych inwestycji) w przeciągu dwóch-trzech lat – czyli nie będzie zakładanych oszczędności – bo np. nie osiągnęliśmy efektu skali. Nie oszczędzimy, tyle ile nam obiecano Pomimo, że modele licencjonowania są coraz przyjaźniejsze, to jednak koszty utrzymania i rozwoju robotów będą dużo wyższe (niż zakładano) – np. wrośnie wynagrodzenie deweloperów, wzrośnie koszt obsługi zmian robotów. Koszty utrzymania robotów wzrosną Część menadżerów zacznie się orientować, że robotyzacja, mimo że pozwala osiągnąć przypisane im cele, docelowo prowadzi do redukcji etatów kierowniczych. Menadżerowie zaczną włoski strajk Czynniki biznesowe, które mogą spowodować, że firmy odwrócą się od RPA w postaci (i nazwie) którą obecnie znamy, i która jest obecnie promowana na rynku. . Co może pójść „nie tak” z RPA?
 10. 10. IT i zespoły zajmujące się robotami będą miały problemy z synchronizacją prac (governance), a dodatkowo pojawią się problemy z właścicielstwem (robotów/infrastruktury IT). Pojawią się problemy na styku Roboty-IT Obecna generacja narzędzi RPA nie poradzi sobie złożonością, wyjątkami i zmiennością procesów biznesowych. Obecne narzędzia nie poradzą sobie z biznesem Mimo szumnych zapowiedzi obecne wersje narzędzi nie są (jeszcze) rozwiązaniami dla biznesu. Potrzebni są deweloperzy, którzy stworzą roboty i będą je pielęgnować. Narzędzia RPA okażą się nie takie proste Czynniki technologiczne, które mogą spowodować, że firmy odwrócą się od RPA w postaci (i nazwie) którą obecnie znamy, i która jest obecnie promowana na rynku. . Co może pójść „nie tak” z RPA?
 11. 11. W skali globalnej głośne staną się 2-3 projekty, które będą podważały zaufanie do koncepcji RPA. I o tych projektach zacznie się mówić na poziomie C-Lelel. Pojawią się głośne 2-3 fackupy projektów RPA W perspektywie dłużej niż dwa lata, może się okazać, że politycy zaczną podejmować działania legislacyjne zmieniające BC na wdrożenie robotów. Politycy zaczną się wtrącać w robotyzację Okaże się, że RPA nie sprzedaje się już tak dobrze (firmy połapią się, że to nie lek na całe zło) i działy marketingu wymyślą coś innego. Hasło RPA opatrzy się na rynku Czynniki globalne, które mogą spowodować, że firmy odwrócą się od RPA w postaci (i nazwie) którą obecnie znamy, i która jest obecnie promowana na rynku. . Co może pójść „nie tak” z RPA?
 12. 12. Jeżeli nie RPA to co?
 13. 13. Profesjonalne narzędzia pozwalające zautomatyzować End2End proces. Problem: to nie działa efektywnie (w wielu przypadkach), dużo kosztuje i zajmuje czas Klasyczne BPMS’y Zgodnie z duchem API Economy to kierunk przyszłości, tworzymy ekosystemy wewnętrzne i zewnętrze. Problem: to kosztuje i są problemy z systemami Legacy Wykorzystanie API Na horyzoncie widać już narzędzia typu LowCode, NoCode (np. Mendix, OuSystems). Problem: to jest jeszcze mało popularne, są zagadnienia security Narzędzia LowCode, NoCode Zamiast RPA na rynku istnieje kilka alternatywnych sposób automatyzacji procesów . Czy dla RPA są alternatywy?
 14. 14. ▪ Nie rozwiązują problemu systemów legacy (tych klasy enterprise) – dokumentacja, kompetencje, technologia… ▪ Nie rozwiązują problemów z obsługą zmienności procesów biznesowych ▪ Nie rozwiązują problemów wąskiego gardła w zakresie „zdolności przerobowych IT” (poza Low-Code, No-Code) ▪ Nie są tanie we wdrożeniu (poza Low-Code, No-Code) Ale czy BPMS, API, Low-Code, No-Code są faktycznie alternatywą?
 15. 15. Inwestować – nie inwestować?
 16. 16. Koszt pojedynczego stanowiska w Polsce w ostatnich latach istotnie wzrósł, a to nie koniec. Rosnące koszty pracy Liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce będzie bardzo istotnie spadać (faktycznie będzie to obserwowane po 2020). Zmniejszająca się dostępność pracowników Młodzi pracownicy chcą ciekawą, stosunkowo dobrze płatną pracę w rozsądnych godzinach, bez zobowiązań. Zmiana postaw młodych pracowników Czynniki, na które w skali mikro (pojedyncza firma) nie mamy wpływu, a co (najczęściej) mocno rzutuje na nasz biznes. . Czego nie zatrzymamy?
 17. 17. Coraz więcej firm cyfryzuje swoje procesy, czyli pojawia się „paliwo” do wprowadzenia robotów / AI. VC inwestują w coraz lepsze narzędzia do cyfryzacji/robotyzacji. Rosnąca cyfryzacja procesów W coraz większej liczbie branż polskie firmy zaczynają się mierzyć z globalnymi konkurentami, mającymi duuużo więcej zasobów i kompetencji. Rosnąca konkurencja (globalna) Menadżerowie są (dobrze) opłacani za osiąganie tu i teraz dobrych wyników finansowych i wzrost biznesu (odległa przyszłość nie jest mocno doceniana). Krótkoterminowa perspektywa biznesu Czynniki, na które w skali mikro (pojedyncza firma) nie mamy wpływu, a co (najczęściej) mocno rzutuje na nasz biznes. . Czego nie zatrzymamy?
 18. 18. W części firm będzie następować połączenie elementów robotyzacji ze sztuczną inteligencją. Robotic Process Automation II (RPAII) Roboty + AI Automatyzacja obecnie wchodzi głównie w obszar Back Office, a następnie Front Office. Ale część firm (digital) będzie chciała użyć automatyzacji w procesach głównych. Automation-as-a-Strategy (AAS) Automatyzacja jako strategia Część podmiotów może powołać spółki zależne, które będą praktycznie bardzo mocno zautomatyzowane (od obsługi klienta, aż po IT). Autonomous Enterprise (AE) Firma w pełni automatyczna Teza: W sektorze usług, od automatyzacji nie ma odwrotu. Istotne jest wymyślenie dobrego – od strony marketingowej – skrótu nowej koncepcji ;). . A może RPA, ale inaczej pozycjonowane? . . .
 19. 19. Marketing Reklamacje Monitoring & Windykacja Rozliczenia Sprzedaż Dostarczanie usług Rozwój usług Wiedza & Innowacje Planowanie strategiczne Raportowanie & Controlling Compilance & Ryzyko Finanse i księgowość Zakupy Majątek Zasoby ludzkie IT BezpieczeństwoProjekty i programy Obsługa administracyjna Marka, wizerunek, relacje inwestorskie Partnerzy i kooperanci . Model referencyjny firmy z sektora usług
 20. 20. Marketing Reklamacje Monitoring & Windykacja Rozliczenia Sprzedaż Dostarczanie usług Rozwój usług Wiedza & Innowacje Planowanie strategiczne Raportowanie & Controlling Compilance & Ryzyko Finanse i księgowość Zakupy Majątek Zasoby ludzkie IT BezpieczeństwoProjekty i programy Obsługa administracyjna Marka, wizerunek, relacje inwestorskie Partnerzy i kooperanci . Główne miejsca zastosowana RPA w Polsce
 21. 21. Marketing Reklamacje Monitoring & Windykacja Rozliczenia Sprzedaż Dostarczanie usług Rozwój usług Wiedza & Innowacje Planowanie strategiczne Raportowanie & Controlling Compilance & Ryzyko Finanse i księgowość Zakupy Majątek Zasoby ludzkie IT BezpieczeństwoProjekty i programy Obsługa administracyjna Marka, wizerunek, relacje inwestorskie Partnerzy i kooperanci . Główne miejsca zastosowana RPA II (prognoza)
 22. 22. . Jestem menadżerem Jeżeli działam w branży, która: a) świadczy usługi B2C bazujące na wiedzy, b) podlega utowarowieniu, c) stosuje dużą liczbę systemów IT, d) podlega licznym regulacją, wówczas: • Od automatyzacji nie mam odwrotu. • Nie będę miał pieniędzy na „porządną” automatyzację. • Roboty są dla mnie „diabelską” alternatywą – mniejszym złem. • Staram się wytrwać w robieniu robotów zgodnie ze sztuką.
 23. 23. . Jestem pracownikiem Jeżeli pracuję w firmie, która: wchodzi w robotyzację, wówczas: • Jeżeli jestem w części biznesowej – próbuję załapać się do teamu wdrażającego roboty (docelowo CoE). • Jeżeli jestem w części IT – próbuję połączyć RPA z AI. Jeżeli firma nie ma robotów – przynoszę do niej taki pomysł ☺
 24. 24. . Jestem konsultantem Zajmuję się głównie: a) analizą biznesową, b) modelowaniem i doskonaleniem procesów, c) zmianą organizacyjną, d) lean management, wówczas • Robotyzacja, to nowy obszar, w który mogę wejść (głębiej). • Muszę rozwinąć umiejętności techniczne (narzędziowe). • Nawet jak minie moda na RPA to automatyzacja (+AI) da zarobić ;).
 25. 25. RAKIETARobotyzacja procesów, Automatyzacja Kognitywna, Inteligencja rozszErzona – Teraźniejszość i Ambicje Seminarium 4 lipca 2018 https://rakieta2018.pl 26 prelegentów | 16 wystąpień | 3 warsztaty praktyczne
 26. 26. Katalog kluczowych kryteriów oceny rozwiązań RPA 01. Katalog narzędzi RPA 02. Niskokosztowe rozwiązania RPA 03. Serwis Robonomika.pl
 27. 27. . Kontakt Prof. SGH, dr hab. Andrzej Sobczak Kierownik Zakładu Zarządzania IT Szkoła Główna Handlowa w Warszawie tel.: +48 501 707 525 mail: sobczak@robonomika.pl www: https://robonomika.pl

×