Corel draw

2,739 views

Published on

Corel Draw

Published in: Education
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,739
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
53
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Corel draw

 1. 1. ALİ KÜÇÜKER 20101918
 2. 2.  Pick Tool. Seçim aracıdır. Tek bir nesne seçilecekse üzerine tıklanır. Birden fazla nesneyi seçmek için alan açılarak seçim yapılır. Knife Tool. Bıçak aracıdır. Nesneyi parçalamak için kullanılır. Başlangıç ve bitiş noktalarına tıklanmalıdır. Alt seçenekleri vardır. Shape Tool: Nesneye tıklandığında görünen tutacaklardan tutup çekerek biçimini değiştirmek için kullanılır.
 3. 3. Eraser Tool: Silgi aracıdır.Free Transform Tool: Dönüştürme aracıdır.Free Hand Tool Serbest çizim aracıdır. Bu araç ile eğrilerçizilebilir. Alt seçenekleri vardır: Bezier Tool: Düz ve eğri çizgiler çizmek için kullanılır. Artistic Media Tool: Çizim araçlarındandır. Bu araç ilehazır şekil ve resimler kullanılarak çizim yapılır. Dimension Tool: Çizilen nesnenin enini ve boyunu ölçer. Interactiv Connector Tool: Bağlantılı çizimler yapmakiçin kullanılır.
 4. 4. Rectangle Tool: Dikdörtgen çizim aracıdır.Ellipse Tool: Elips çizim aracıdır.Polygon Tool: Çokgen çizim aracıdır.Callout Shapes: Konuşma Balonu aracıdır.Text Tool: Metin yazma aracıdır.
 5. 5.  Interactive Drop Shadow Tool: Alt gölge aracıdır. Kullanabilmek için nesnenin içi dolu olmalıdır. Bu aracın alt seçenekleri de vardır. Interactive Blend Tool: Harmanlama (dönüştürme) aracıdır. Örneğin, kareden daireye yumuşak bir geçiş yapmak için bu araç kullanılır. Araç seçildikten sonra kareye tıklanır ve mouse sürüklenerek daire içerisine bırakılır.
 6. 6.  Interactive Distortion Tool: Çarpıtma aracıdır. Interactive Envelope Tool: Dönüştürme araçlarından biridir. Interactive Extrude Tool: Nesneyi üç boyutlu hale getirmek için kullanılır. Interactive Transparancy Tool: Resme şeffaflık vermek, resmi silikleştirmek için kullanılır. Üç boyutlu şekillerde kullanılmaz.
 7. 7.  Paintbucket Tool: Boya kovası aracıdır. Nesnenin içine boya döker. Alt seçeneği vardır. Eyedroper Tool: Damlalık aracıdır. Boya rengi almak için kullanılır.
 8. 8.  Outline Tool: Dış kenarlık aracıdır. Buradaki seçeneklerle istenilen renk ve kalınlıkta kenarlık çizilebilir. Kenarlık silinecekse çarpı işareti olan seçenek tıklanır.
 9. 9.  Fill Tool: Dolgu aracıdır. Herhangi bir nesne seçildikten sonra içerisi istenilen renk ve desenle doldurulur. Nesnenin içerisini boşaltmak için çarpı işaretine basılır.
 10. 10.  Interactiv Fill Tool: Renk geçişi (gradient) etkisi ile nesneyi doldurur. Yanındaki Interactiv Mesh Fill Tool ile renk geçiş alanları ayarlanır.
 11. 11.  SAYFA AYARLARI - Corel ilk açıldığında sayfanın yönü dikeydir. Sayfa yönünü değiştirmek için hiç seçim yapmadan yukarıdaki Araç Seçeneklerinden yanda görünenlerden istenen kullanılır. Araç Seçenekleriaşağıdaki gibidir. Bu araç çubuğundan aynı zamanda sayfanın en ve boy ölçüleri ile kullanılacak ölçü birimi de ayarlanır.

×