Shqiperia produktet ushqimore

2,064 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,064
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Shqiperia produktet ushqimore

 1. 1. SHQIPËRIAPRODUKTET USHQIMORE BIOQË OFRON
 2. 2. Shqipëria shtrihet në pjesën perëndimoretë Gadishullit Ballkanik.Relievi është kryesisht malor.Bën pjesë në brezin subtropikal dhe përfshihetnë zonën e klimës mesdhetare
 3. 3. NDËR PERIMET TË CILAT RRITEN NË RAJONINE SHQIPËRISË PËRMENDIM:PatatjaDomatjaSpeciPatëllxhaniBamjeBizeleBarbunjeBatheLakra KokeLulelakraBrokoliLakra eBrukselitLakraVerzaKolerabiLakra KinezePjepriShalqiriKastraveciKungulli i njomeKungulli i dimritSpinaqiSpinaqi i Zelandes se ReFasuljaFasulja PllaqiPersiaLabotiLëpjetaNënaSallataEndivieRuketaSelinoKoperFinokuMajdanoziNenexhikuBorzilokuKarrotaPanxhari i kuqÇikora (radhiqe)RrepaRilkaAngjinariAsparaguQepaPreshitHurdhaUlliri
 4. 4. FRUTA TË CILAT RRITEN NË SHQIPËRI JANË:PortokalliFikuGështenjaMollaBajametMandarinatFarat e lulediellitPjeshkaShegaDardhaFtoiHurmaMani i ziVishjaThanaQershiaBoronicaManaferraLupolaArraLajthiLimoniQitroKumbullaKajsiaLuleshtrydheMushmollaNerenxaKocimareRrushiHideMani i kuq
 5. 5. PRODUKTET TË VEÇANTA SHQIPTAREBathaBatha është bimë barishtore njëvjeçare, e cilambillet për të pasuruar tokën me azot dhe përbishtajat e kokrrat e saj të cilat përdoren përushqim. Bathet i përdorim të njoma dhe të thata.Ato përmbajnë fitokemikale naturale që janë nëmënyrë unike ndryshe nga ato që gjenden nëperime.Përbërësit dhe materiet ushqyese të bathëvemund të parandalojnë riprodhimin e qelizavekancerogjene.Fibrat që gjenden nëbathë mund tëzvogëlojnë rrezikun ekancerit të zorrës.ThanaKokrrat e thanës përmbajnë rreth 9% sheqer, acideorganike, vitaminë C etj. Thanat jo vetëm që hahentë freskëta, si marmelatë dhe përdoren si pije.Gjethet dhe lëvorja e thanës përmbajnë rreth 10-15% taninë.Kuron: Diarrenë Ekzemën Normalizon qarkullimin e gjakut Rregullon metabolizmin
 6. 6. PRODUKTET TË VEÇANTA SHQIPTAREDjathi i bardhë (fetë)Është një nga produktet më të vjetra tëtraditës shqiptare.Ai prodhohet nga qumështi i lopës, deles,dhisë.Djathi është produkt me vlera të lartaushqyese. Përmban lëndë proteinike,yndyrë, vitamina(A,D,B) kripra minerale(Ca,P, K).KosiËshtë produkt dietik acido laktik. Prodhohetnga qumështi i lopës, deles dhe i dhisëështë i domosdoshëm sepse:shtypë zhvillimin e baktereve kalbëzuese nëzorrën e trashëndihmojnë në funksionimin normal të aparatittretëslufton sëmundjet e mëlçisë së zezë
 7. 7. PRODUKTET TË VEÇANTA SHQIPTAREGjizaProdhohet nga qumshti, hirra e djathit dhedhalla. Në shqipëri prodhohen 2 lloje gjize:1. gjizë e thartë2. gjizë e ëmbëlAjo ndihmon tretjen në organizëm. Gjiza pakripë lufton sëmundjet e melçisë së zezë.DhallaPërmban: Ujë, Proteina, Yndyrna, Lakotoze,Sheqerna, Kripra Minerale (Na, Ka, Ca, Mg, P, Cl)Vitamina (A, B1,B2, E) Acid Nikotinik.1. Ndihmon në uljen e peshën trupore.2. rrit prodhimin e qumështit të gjirit.3. Dhalla ka tretshmëri të lartë për një orë tretet9 91% në organizëm.4. është pije freskuese që ndihmon në mbajtiene e ujit në qelizë.Mund të përdoret edhe si ëmbelsirë pas ushqimitnqs. i shtohen thjerrza ose banane
 8. 8. PRODUKTET TË VEÇANTA SHQIPTAREBozaKatër përbërës kryesorë janë: miell misri egruri, sheqer dhe ujë. përmban vitamina A, C, E,B.Disa dobi për shëndetin janë:normalizimi i tensionit të gjakutndihmon në tretjen e ushqimit në stomakrritja e prodhimit te qumështit tek gratë me fëmijënë gji,.GjalpiGjapi kur prodhohet nga qumështi i lopës, deles dhei dhisë. Në 100g gjalp gjenden 720-780k/kalori.Këshillohet për sëmundjet që kanë nevojë përvitamin A(sëmundje të syve, lëkurës, stomakut dhezorrëve) D(rrakitizëm) në kapsllëk të vazhdueshëmGjalpi, është i dëmshëm për personat që vuajnënga zemra, diabeti, gastriti, sëmundje të pankreasitdhe të mbi peshës. Gjalpi me aciditet mbi 10* nuklejohet për konsum.Duhet të konsumohet me maturi.
 9. 9. PRODUKTET TË VEÇANTA SHQIPTAREVaji i ulliritPërvesohet lehtësisht nga organizmi. Përmbanvitamina A D K E.Këshillohet për :• sëmundjet e aparatit tretës,• mëlçisë së zezë,• fshikëzës të tëmthit,• sëmundjet e zemrës dhe enëvë të gjakut.Përdorimi i vajit të ullirit ul kolisterolin e keq nëgjak dhe rrit kolisterolin e mirë.TurshitëTurshitë janë produkte të pasura me vitaminatreten mirë nga organizmi dhe hapin oreksin. Shijae thartë e tyre vjen si rezultat i prodimit të aciditlaktik gjatë kohës së përpunimit të tyre. Një rolkonservant në turshi luan kripa e cila pengonzhvillimin e mikroganizmave të ndryshme.Llojet e turshive që prodhohen në vëndin tonëjanë:o Turshi lakreo Turshi specasho Turshi me domateve jeshileo Turshi kastravecasho Turshi patëllxhani etj.
 10. 10. PRODUKTET TË VEÇANTA SHQIPTAREPastërmaËshtë një produkt tradicional i cili prodhohet nëzonat e Veriut ku mishi thahet dhe përpunohet mekripë. Mishi pastërmaka humbur disa vleraushqimore gjithashtu ai bëhet edhe pak i fortë, pormegjithatë ka një shije karakteristike që pëlqehetdhe përdoret në gatimin e shumëlloj gjellëve melakër të bardhë, lulelakër, presh, bizele, fasule etj.
 11. 11. PUNOI: ILIR MËRTIRI“HOTELERI TURIZËM”2013

×