Arsimi në shqipëri

6,249 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
3 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
6,249
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
3
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Arsimi në shqipëri

  1. 1. NGA PENA ME BOJË NË SHOQËRINË E INFORMACIONITDHE ERËS DIXHITALE
  2. 2.  7 Mars 1887- Hapet në Korç shkolla e parë në gjuhën shqipe. Mësues dhe drejtor Pandeli Sotiri.
  3. 3.  Dhjetor të vitit 1909- “Normalja” në Elbasan ishte shkolla e parë, ku përgatiteshin mësues. Drejtorët e parë: Luigj Gurakuqi, Aleksandër Xhuvani, Sali Ceka. Pedagogët e parë: Sotir Peci, Kostaq Cipo, Simon Shuteriqi, Kahreman Ylli, Qamil Guranjaku, etj.
  4. 4.  1957 Universiteti i Tiranës, universiteti i parë në Shqipëri. Rezultat i bashkimit të instituteve si: Instituti Pedagogjik, Instituti Politeknik, Instituti iLarte Ekonomik dhe Instituti i Larte i Mjekësisë.
  5. 5. Arsimi profesional Shkollat e para profesionale 1921- shkolla teknike e Tiranes. Gjate viteve 45-90 numeri i shkollave profesionale arriti deri ne 380. Aktualisht funksiojne rreth 40 shkolla profesionale, te dy niveleve, 2 dhe 4 vjecar, te shperndare ne 22 rrethe.
  6. 6. Nga shkolla e parë e deri më sot kanë kaluar plot 122 vjet.Aktualisht në të gjithë territorin shqiptar numurohen rreth 2137 shkolla të ndara nëcikle përkatëse publike e jopublike.
  7. 7. 4-5 vjetë më parë fëmijët i duheshin ti drejtoheshin qëndrave private dhekurseve për të mësuar përdorimin e kompjuterit.Sot në çdo shkollë egziston një sallë informatike të pajisura me kompjutera einternet.
  8. 8. Bazuar në të dhënat e ITU, shifrat për kontratat broadband në Shqipëri
  9. 9. punoi: ILIR MËRTIRI pranoi: DONIKA VELIU

×