Banksyho Holubice

666 views

Published on

Popis vybraného tvůrčího uměleckého procesu – Na základě výběru určitého artefaktu postihnout proces jeho vzniku

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
666
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Banksyho Holubice

  1. 1. Banksyho Holubice(Popis vybraného tvůrčího uměleckého procesu – Na základě výběru určitého artefaktupostihnout proces jeho vzniku)David Šmehlík342299Základní informace: Banksy je pseudonym věhlasného britského street artisty, pro něhož jsoucharakteristické satirické práce s protiválečným, protikomerčním, protikonzumním neboprotisystémovým, (atp.) posláním. Jeho dílem, kterým se budu zabývat, je Holubice míru,resp. jeho představa/interpretace, situovaná naproti izraelské strážné věži v Betlémě.Z pozice autora zde vidím dvě zásadní potřeby, a sice vyjádření nesouhlasu s fungováním světa(obecně řečeno), konkrétně s faktem, že válka je vlastně historickou konstantou a potřebouveřejně na tuto skutečnost upozorňovat a nedávat tak světu možnost zvyknout si, považovatválku za standardní stav. Čili Banksyho motivaci bych označil za zejména politickou,aktivistickou, z hlediska obecné teorie umění se jedná o pragmatický přístup. Výhrou pak je, žetak činí neotřelým a zároveň esteticky působivým způsobem.Na základě uvedených informací a obeznámenosti s podobou díla se můžeme pokusit popsatjeho stadia vzniku a existence. Prvotním podnětem – pretextem se mohlo, bez velképředstavivosti, stát znechucení nad neustálým přívalem otřesných zpráv o nikdy nekončícímizraelsko-palestinském konfliktu a následné definitivní rozhodnutí s tím něco udělat, v autorověpřípadě výrazovými prostředky, jež jsou vlastní street artu.
  2. 2. Za architext bych považoval myšlenku využití všeobecně známého, univerzálního symbolumíru, jehož významu porozumí takřka celý svět; a jeho přizpůsobení obrazu svému, resp.Banksyho kreativní modifikaci. Prototextem se pak stalo vytvoření pomyslného modelu sevšemi jeho konstitutivními prvky, holubicí s v letu rozepjatými křídly a olivovou větvičkouv zobáku, neprůstřelnou vestou a červeným zaměřovačem. K realizaci, zhmotnění imateriálníideje za použití šablon a barvách ve spreji, došlo v problematickém Betlémě, viz výše. Tento,podle mého, nejpodstatnější krok vůbec, je sám text. A nakonec textem o textu budiž kupř.článek Graffiti artist Banksy goes to the Holy Land na news.com(http://www.news.com.au/travel/world/graffiti-artist-banksy-goes-to-the-holy-land/story-e6frfqar-1111115027062).Co nám vlastně autor tímto „piecem“ říká, a jakým způsobem? Banksy dává všem signál, žemír je v ohrožení, že ho někdo má stále na mušce. Já osobně mám však dojem, že z obrazulze vyčíst určitý výraz naděje, už jen tím, že je mírová holubice nezraněná, žije. K těmtozávěrům bych ale nemohl v žádném případě dojít, kdybych já jako recipient nerozkódovalautorovu „šifru“. Náš pouliční umělec totiž spolehá na „kolektivní povědomí“ či společnýjmenovatel, kterým je vnímaní čistě bílé holubice s klacíkem jako symbol míru. Bez poznatkutohoto konvenčního spojení bych mohl takový obrázek považovat třeba za propagaci hnutí zaochranu holubů.Z toho vyplývá, že (pokud jsem to správně pochopil) designátem tohoto díla je bílá/ý letícíholub(ice) se zelenou větvičkou v zobáčku a obrněná/ý kevlarovou vestou z toho důvodu, žena ni/něj někdo míří puškou s laserem. Z hlediska logiky je denotátem celá množina designátů,které splňují tento popis. Z pohledu druhého je jím však výstižně upravený symbol míru. Jasnýkosignát pro mě představuje „mír v nebezpečí“, takový dostanu pocit, když si vybavím tradičnísymbol míru v nepořádku. Jako konotát mě napadá celkem pestrá paleta pojmů, stálápřítomnost války ve světě, biblická potopa a Noemova smlouva s Hospodinem nebo obsahvlajky OSN (olivové větvičky a mapa Země v modré barvě).Nyní se nacházím na pro mě velmi vratké palubě paradi- a synta-gmatické konotace, jelikožv případě tohoto díla vážně námam jasno, jak a co přesně přiřadit, nicméně pokusím se. Naprvní jmenovanou by mohla pasovat autorova volba přikreslit mírovému symboluneprůstřelnou vestu, jež je základní výbavou vojáků operujících v oblastech, kde mír zrovnanerozkvétá. A zasazení/materializace tohoto nápadu právě do města Betléma by mohla platitjako konotace syntagmatická.Protože je přímo holubice jako symbol zmíněna ve Vaší knize, nemám příliš prostoru, jakrozebrat tuto problematiku. V případě Banksyho je tedy tento „ikonický symbol“ obohacenznakem ochranné vesty, který signalizuje očekávání střelby, ohrožení/nebezpečí, čili to souvisíse zamyšlením o obsahu v jednom z předešlých odstavců.
  3. 3. Co se týče významových rovin našeho díla, rozvrhnul bych je následovně: Nultým plánem je„přečtení“ linií a barev – protosemantických prvků holubice, vesty, zaměřovače. Prvním plánemje rozpoznání figur, tzn. holubice s navlečenou vestou (vstupní sémantické prvky). Druhým jepřiřazení holubice k symbolu míru (sémantém) a třetím=supersémantémem by mohlo býtsdělení, že mír je v tomto konkrétním případě (dílo je dle mého názoru vytvořeno site-specific,i když by nemuselo být) ohrožován izraelskými zbraněmi.Zabýváme se street artem, tudíž dá rozum, že Banksy prezentuje svá díla především na ulici.Galerie ale rozhodně nebojkotuje, neštítí se ani monografických výstav. Jeho modifikacesymbolu míru však žije pouličním životem a narušuje tak veřejný prostor. Neexistuje lepšízpůsob, jak dostat svoji zprávu do nejširšího povědomí. Úkolem, nejen Holubice, jeupozorňovat na malé i velké nešvary naší společnosti.

×