Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Back to School Ne Zaman Başlar?

376 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Back to School Ne Zaman Başlar?

  1. 1. Back to School… Sonra Değil Şimdi!
  2. 2. Yılda 640,000 yeni üniversiteli ÖSYM sonuçlarına göre geçtiğimiz yıl Türkiye ve KKTC’deki üniversitelere 640,794 öğrenci yerleşti.
  3. 3. Gençlerin %83’ü sosyal Pew Research Center’ın 2013 verilerine göre 18-29 yaş arası gençlerin %83’ü sosyal medyada yaşıyor. Erkeklerin %62’si, kadınların ise %71’i sosyal ağlarda aktif. Instagram 18-29 yaş arasında popülerken Pinterest yoğunlukla kadınlara hitap ediyor. Facebook ve Twitter ise 18-29 yaş grubunun gözdesi.
  4. 4. Uzakta okuyan öğrenciler sencebence.com üyeleriyle yaptığımız araştırmalara göre üniversite öğrencilerinin %53’ü ailelerinden uzakta yaşıyorlar. Ailelerinden uzakta olan öğrencilerin %28’i yurtta, %20’si tek başına, %50’si ise ev arkadaşlarıyla yaşıyor.
  5. 5. Okul araştırması sosyal medyada Sencebence topluluğunun üniversiteli üyelerine yönelttiğimiz sorulardan biri de kazandıkları okulla ilgili bilgileri nereden edindikleriydi. Birden fazla şık işaretleyerek verdikleri cevaplara göre yerleştirme sonuçlarının ardından yapılan ilk araştırma okulun web sitesinde, daha sonra sırasıyla forumlar, sözlükler, Facebook ve Twitter’da gerçekleşiyor. Arkadaşların tavsiyeleri %32 oranında önemsenirken okul broşürlerine olan ilgi %18,4’de kalıyor.
  6. 6. Sonuç 2012 yılında üniversiteye yerleşen 640,794 öğrencinin %51,9′u kazandığı okulla ilgili merak ettiklerini sosyal ağlarda araştırdı. Öğrencilerin merak ettikleri konularda araştırma yaptıkları sosyal mecraların başında ise forumlar, sözlükler, Facebook ve Twitter geliyor. Sosyal ağlar sayesinde yaz tatilinde de iletişimde olan ara sınıf öğrencileri için de durum farklı değil. Okul hayatıyla ilgili birçok ihtiyaç için sosyal medyaya başvuran ara sınıf öğrencileri, yeni üniversitelilere de rehber oluyorlar. Öğrenciler arası iletişim ilk olarak sosyal medyada başlıyor. Gençlere dokunmak isteyen markalardan “sosyal medyada aktif olanlar” bu döneme 1-0 önde başlıyorlar. Daha fazla bilgi için: http://www.akampusyouth.com/backtoschool/

×