One Penny Doubled Daily!This two-day lesson plan uses the book One Grain of Rice, by Demi, to get thirdgraders excited abo...
pay over $10 thousand dollars in pennies compared to just $60 dollars ifearning $2.00 per day. Access The MegaPenny Projec...
Evaluation   CATEGORY              4                3                2                 1             Participation   Stude...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

one penny doubled daily, multiplication lesson plan

1,065 views

Published on

Also see:
Multiplication pathfinder

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,065
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

one penny doubled daily, multiplication lesson plan

  1. 1. One Penny Doubled Daily!This two-day lesson plan uses the book One Grain of Rice, by Demi, to get thirdgraders excited about learning multiplication.Subject MathTopic Introduction to multiplication, Operations and Algebraic ThinkingObjectives ODE Academic Content Standards: 3.OA.1 Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5x7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. 3.OA.9 Identify arithmetic patterns (including patterns in the addition table or multiplication table), and explain them using properties of operations.Procedures Day One: 1. Begin by asking the class for ideas about what kinds of jobs they can do to earn extra money. Choose a job that can be done daily, like walking a dog. Next, ask if the class would rather receive $2.00 per day for their dog walking business or one penny per day, doubled every day for 30 days. 2. Read One Grain of Rice to the class to illustrate how quickly doubling something repeatedly can result in a large product. Explain that a product is the result of multiplying two numbers. 3. Again ask the class if they would rather receive $2.00 per day or one penny per day, doubled every day for 30 days. Explain that the job would
  2. 2. pay over $10 thousand dollars in pennies compared to just $60 dollars ifearning $2.00 per day. Access The MegaPenny Project and use the onebillion pennies page to show your students a graphical representation ofhow much space one billion pennies would take up.4. As homework, pass out the “Doubling in One Grain of Rice by Demi”worksheet that can be accessed at Learn NC. Ask students to useaddition to find the products for each day on the chart and answer thequestions at the bottom of the page. Explain that they will add eachnumber to itself to find the product for the next day. Calculators areallowed.5. Inform the class that you will show them how to find the same answersusing multiplication during the next class. This will allow a transition intoexplaining multiplication by two.Day Two:1. Have the students get their “Doubling in One Grain of Rice by Demi”worksheet out before starting the discussion so that they can referencetheir answers.2. Introduce the concept of multiplying each product by 2 to produce thesame answers that adding the product to itself did. Explain that havingtwo groups of a certain number represents the same product as addingone group to another identical group. Work through the Add and Multiplyworksheet together as a group.3. Use physical manipulatives or the two-color counters ateManipulatives with the class to reinforce visually the concept thatgroups can be added or multiplied to produce a product. Starting with 12counters, model that, like addition, groups can be combined in differentways to result in the same product. Ask the students to come up withways to model 12 other than 2 groups of 6.4. For homework, give each student the The Two Times Tableworksheet.  This website provides additional links to virtual manipulatives and interactive math resources.  The attached Pathfinder lists websites with activities that are appropriate for students. Some of the activities allow the student to select which multiples they would like to practice, others do not.
  3. 3. Evaluation CATEGORY 4 3 2 1 Participation Student was Student was Student Student did and Attention an engaged an engaged cooperated not work during partner, partner but with others, effectively with Lesson listening to had trouble but needed others. suggestions of listening to prompting to others and others and/or stay on-task. working working cooperatively cooperatively throughout lesson. Worksheet All problems All but one of All but two of Several of the completion: are completed. the problems the problems problems are “Doubling in are completed. are completed. not completed. One Grain of Rice” Use of Student Student Student Student rarely Manipulatives always listens typically sometimes listens and and follows listens and listens and often "plays" directions and follows follows with the only uses directions and directions and manipulatives manipulatives uses uses instead of as instructed. manipulatives manipulatives using them as as instructed appropriately instructed. most of the when time. reminded. Worksheet All problems All but one of All but two of Several of the completion: are completed. the problems the problems problems are “The Two are completed. are completed. not completed. Times Table”Materials Day One: A copy of One Grain of Rice by Demi, a computer with projector or smart board to display the MegaPenny Project website, copies of the “Doubling in One Grain of Rice by Demi” worksheet for each student, and calculators and pencils if the worksheet is to be done in class. Day Two: Physical manipulatives or a computer with a projector or smart board to model eManipulatives, the Add and Multiply worksheet, the two times table worksheet, and pencils.

×