Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Bilisim 2010 @ bura

503 views

Published on

Published in: Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Bilisim 2010 @ bura

 1. 1. Bilişim’10 Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bulut Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi email: ahmetbulut@sehir.edu.tr
 2. 2. Internet İnternet insanlar arası iletişimde bir devrim yarattı. Örneğin, şu anda Google’da ya da herhangi bir arama motorunda “Converse Spor Ayakkabı” ifadesiyle bir sorgulama yapılsa, video, resim, haber, yorum, makale v.b. biçimlerde sayısız veriye ulaşmak an meselesi.
 3. 3. Relevance, PageRank Böyle bir sorgulama sonucunda ulaşılan bilginin kalitesi de internet piyasasının kur'unu belirlemekte. Dünya bu olgu etrafında evriliyor ve sanal ilişkiler üzerinden bilginin sınırsızca paylaşıldığı bir ağa, bir sosyal medya ağına dönüşüyor.
 4. 4. 6-degrees of separation Bir insanın dünyanın öbür ucundaki herhangi başka bir insana ulaşması, birbirini tanıyan en fazla altı kişi üzerinden kurulan bir bağlantıyla artık mümkün.
 5. 5. 0
 6. 6. 1
 7. 7. 2
 8. 8. 3
 9. 9. 4
 10. 10. 5
 11. 11. Data, Data, Data, ..., Data Teknoloji alanındaki heyecan verici pek çok gelişme, neyi, neden, ve nasıl satın aldığımıza dair pek çok yeni düşünüş biçimini de açığa çıkardı.
 12. 12. Twitter, 140 karakter uzunluğundaki anlık mesajlarıyla dünyayı kasıp kavuruyor.
 13. 13. Get Real! Yani, arama motorunda “Converse Spor Ayakkabı” sorgulandığında sadece ilgili formel bilgiye değil, sıradan insanların o zamana kadar bu konu hakkında ne düşündüklerine, ne söylediklerine de ulaşılabiliyor.
 14. 14. Günümüz internet piyasasının standartlarını “internet servis ve hizmetlerinin hızı” belirlerken, “yavaş olan” bu (eko)sistemde kaybetmeye mahkum. Sergey Brin & Larry Page - “slow sites never win”.
 15. 15. Security Elektronik ortamda sunulan bilgi ve hizmete erişimde (i) hıza ek olarak, (ii) ulaşılan bilginin ve de hizmetin güncelliği, (iii) ve erişimin güvenilirliği zorunlu bir ihtiyaç. Bu ihtiyaca cevap olarak geliştirilen güvenlik sistem ve mimarileri durmadan yenileniyor ve interneti sorunsuz ve daha güvenilir kılıyor.
 16. 16. Web 3:0 Personalization Amazon, eBay, Yahoo, Google, ve Microsoft gibi elektronik ticaret siteleri müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla, kendi arama motorlarını güncel kullanıcı davranışlarına göre yapılandırıyorlar.
 17. 17. Respect the Shopper!
 18. 18. Salesforce & CRM & Cloud Bu gereksinimden doğan “Müşteri İlişkileri Yönetimi” alanı günümüzde İşletme, Pazarlama, Teknoloji Geliştirme, ve Teknoloji Satışı gibi alanlardan profesyonellerin ilgisini, çeken doğurgan bir araştırma, geliştirme, ve teknoloji uygulama alanıdır.
 19. 19. İçinde bulunduğumuz çağ, şimdi ve burada, klavyenin başındaki müşterinin ne istediğini bilebilmeyi ve onu tatmin edecek hizmeti sunabilmeyi gerektiriyor.
 20. 20. Bundan birkaç yıl öncesine kadar, Bilgisayar Mühendisliği dendiğinde akla bilgisayar programcılığı, bilgisayar bazlı sistem araştırma ve geliştirme çalışmaları gelirdi. Artık bu ezberler bozuluyor, bu sınırlar aşılıyor.
 21. 21. Disiplinler arası duvarlar hızla kalkıyor. Bilgisayar mühendisleri ve sistem tasarımcıları; psikologlarla, ekonomistlerle, sosyal bilimcilerle aynı projede, tasarladıkları bilişim sistemlerin insan hayatına olan etkisini birlikte inceliyor ve değerlendiriyorlar.
 22. 22. Bütün bu gelişmelerin işaret ettiği uzgörünün bilincinde olarak hazırlanan, İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan Bilgisayar Mühendisliği programı, teknoloji alanındaki buluşlara ön ayak olmayı hedefliyor. Program, Internet ve sosyal medya, elektronik ticaret platformları için geliştirilen alt yapı, güvenlik ve sistem mimarilerinden akıllı arama motorlarının tasarımına kadar uzanan geniş bir eğitim ve araştırma yelpazesi sunuyor.
 23. 23. İletişim http://www.youtube.com/user/sehiruniversitesi http://www.facebook.com/#!/IstanbulSehirUniversitesi http://twitter.com/SehirUniversite Irtibat Ofisi: Huzur Mahallesi, Ahmet Bayman Caddesi, No:2 Seyrantepe, Istanbul. Telefon: 0 212 44 44 0 34 e-posta: info@sehir.edu.tr

×