Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
ULUSLARARASI PATENT VE FAYDALI MODEL ARAŞTIRMASIPatent literatürü başka hiç bir yerden erişemeyeceğiniz teknikbilginin en...
Var olan bir patentin geliştirme yapılarak tekrar patentlenebilirliğiortaya çıkacaktır.Patent raporlaması sonucunda ufkunu...
Yurtdışında gördüğünüz bir ürünü veya uluslar arası araştırmasonucunda beğendiğiniz bir ürünü Türkiye’de yasal olarak üret...
Araştırma raporunda geliştirilen ürünün hangi uluslararası sınıflaragirdiği ve bu sınıflarda alınan tüm patent ve faydalı ...
YAPTIĞIMIZ ÖRNEK BİR ARAŞTIRMA RAPORUNDAN KESİTLER:Yıllara göre buluşçuların matris dağılımı:  Araştırma konusu ürünün gi...
Başvurularda en çok       kullanılan  Araştırma konusunun yıllara görekelimelerin dağılımları:          ...
Araştırmanın ayrıntılı raporlaması:Araştırılan dokümanların yasal durumlarının raporlanması:
Araştırma dokümanlarının ayrıntılı liste raporu:Araştırma    konusunda     bulunan     Araştırma raporu doküm...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Patent araştırma ve önemi

1,343 views

Published on

Patent araştırmasının önemini anlatan sunum

Published in: Business
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Patent araştırma ve önemi

 1. 1. ULUSLARARASI PATENT VE FAYDALI MODEL ARAŞTIRMASIPatent literatürü başka hiç bir yerden erişemeyeceğiniz teknikbilginin en geniş tek vücududur. Küresel olarak, 40 milyon patentyayınlanmakta ve her yıl ortalama bir milyon yeni patentdosyalanmaktadır.PATENT ARAŞTIRMASI NEDİR?Bir fikrin patentli olup olmadığı ancak patent araştırmasısonucunda anlaşılır. Bu da fikrinizi patentlemeden önce diğer birpatentin size engel olup olmayacağı konusunda çok önemlidir.Profesyonel bir patent araştırmacısı, uluslarararası kod sistemi,çakışan patent referansları, kelimeler ve kelime kombinasyonlarıgibi özel teknikler kullanarak araştırmasını yaptığı için dahasağlıklı bir araştırma sonucu ortaya çıkarmaktadır. Tüm buyöntemlerin kullanılması ve araştırma esnasında kullanılması,araştırmacının iki veya üç iş gününü almaktadır.Daha da önemlisi patent araştırmacısı, normal bireyler tarafındanulaşılamayan birçok uluslararası patent veritabanlarından, özelpatent arama programlarından yararlanmaktadır.ULUSLARARASI PATENT ARAŞTIRMASININ SIZIN AÇıNıZDANÖNEMİ NEDİR?Profesyonelce yapılmış bir patent araştırması sonucunda sizinbuluşunuzla çakışan bir patent dökümanının bulunması sizibirçok zaman ve para kaybından kurtaracaktır. Gereksiz başvuruve yatırımınızın önüne geçecektir. Size daha sonra açılmasımuhtemel davalara engel olacaktır.Patent araştırması sonucunda, fikrinizin üretime geçmesinoktasında, aklınızda soru işaretleri kalmadan üretime başlamaimkanı sağlanacaktır.
 2. 2. Var olan bir patentin geliştirme yapılarak tekrar patentlenebilirliğiortaya çıkacaktır.Patent raporlaması sonucunda ufkunuz genişleyerek var olanpatentlerin eksik taraflarını bulup geliştirerek tekrar patentlenebilirhale dönüşümü kolaylaşacaktır.Koruma süresi dolmuş ya da sicil ücreti ödenmeyerek düşmüşpatentlerin üretimi hakkında bilgiye ulaşmak ve üretimine geçmekçok kısa zamanda gerçekleşecektir ve ürtetiminizi artıracaktır.Araştırma sonunda fikrinizin orjinal bir fikir olup olmadığı ve kolaypatent alınıp alınamayacağı belirlenecektir.Yapılan araştırmalar sonucunda patent uzmanıyla yapacağınızgörüşmeyle bulunan dökümanlardan beğendikleriniz üzerindekonuşup aklınıza takılan soruları tartışma imkanınız olacaktır.ULUSLAR ARASI PATENT VE FAYDALı MODEL ARAŞTıRMALARı DAHANE GIBI AVANTAJLAR SAĞLAR?Günümüzde Ar-Ge çalışmalarında, bir ürünün piyasaya sürülmedenönce benzer ürünlerin patent ön araştırmalarının yapılması çokbüyük önem arz etmektedir. Bu noktada yapılacak olan bir önaraştırma, sizi gereksiz zaman ve para kaybından kurtaracaktır.Patent ve faydalı model belgelerinin hükümsüzlük davalarında, ilgilipatent ve faydalı modele benzer olan ürünlerin saptanması veyabirebir aynısının araştırma sonucunda bulunması, davanın lehinizedönmesini sağlayacaktır.Bir ürünle ilgili geliştirme veya yenilik yapma isteğiniz varsa; fakataklınıza bir çözüm ya da çıkış yolu gelmiyorsa, uluslar arası patentve faydalı model başvurularında mutlaka hoşunuza gidecekyenilikler çıkacaktır.
 3. 3. Yurtdışında gördüğünüz bir ürünü veya uluslar arası araştırmasonucunda beğendiğiniz bir ürünü Türkiye’de yasal olarak üretipüretemeyeceğinizi ve hangi ülkelere ihraç edip edemeyeceğiniziöğrenmek size büyük fayda sağlayacaktır.Türkiye’de patenti veya faydalı modeli alınmış bir ürününhükümsüzlünün araştırılıp, geçersizliği tespit edilirse, sizin deüretmeye hak kazanmanız açıklığa kavuşmuş olacaktır.ULUSLARARASI PATENT VE FAYDALI ARAŞTıRMASININ SONUÇLARIŞU ŞEKİLDE SIRALANABİLİR:Yapılacak olan araştırma raporuyla, buluşu yapılan ürünündünyada ne kadar rakibinin olduğu, son yıllarda ilgili ürüne talepolup olmadığı yapılan patent başvurularına göre kolaylıklagörülebilir.Araştırma raporuyla dünyada ürünle ilgili benzer bir başvuruyapılıp yapılmadığı kolaylıkla görülebilir. Böylelikle hükümsüz birbaşvuru yapmanın, boşa para ve zaman harcamanın gereksizliğinetlik kazanır.Araştırma raporunda ilgili ürünle ilgili patent ve faydalı modeldokümanlarında genellikle hangi noktalar üzerinde geliştirmeyapıldığı ve ürünün hangi noktalarda daha çok geliştirilmesigerektiği anlaşılır.Araştırma raporunda benzer ürünler üzerinde kimlerin hangikonularda geliştirme yaptığı ve daha çok hangi buluşçularınkonuyla ilgili patent aldığı rahatlıkla görülebilir.Araştırma raporunda konuyla ilgili yıllara göre patent başvurusayıları rahatlıkla görülebilir.
 4. 4. Araştırma raporunda geliştirilen ürünün hangi uluslararası sınıflaragirdiği ve bu sınıflarda alınan tüm patent ve faydalı modeller rahatlıklagörülebilir.İlgili ürünün uluslar arası sınıflarında alınan patentlerin dağılımıyapılabilir. Böylelikle ürünün hangi noktalarında genellikle patentalındığı belirlenir.Geliştirilen ürünün dünyada hangi kelimelerle ve başlıklarla belirtildiği,dünyada alınan benzer patentlerin dokümanlarında kullanılankelimelerin yoğunluğu grafiklerle gösterilir.Geliştirilen ürünle ilgili hangi ülkelerde hangi sayılarda patent veyafaydalı model alındığı belirlenir.Sizin aklınıza gelmeyen noktalarda ne gibi gelişmeler yapıldığı rahatlıklagörülür.Başvurulan patent ve faydalı modellerin birbirleriyle olan bağlantılarıyani soy ağaçları belirlenir.Araştırma sonucunda alınmış olan patent ve faydalı modellerin yasaldurum bilgileri öğrenilir. Böylelikle beğendiğiniz ürünü üretipüretemeyeceğiniz anlaşılır.Hükümsüzlük davalarında benzer patent ve faydalı modeldokümanlarının uluslar arası başvurularda aynısının veya benzerlerininolup olmadığı ortaya çıkar.
 5. 5. YAPTIĞIMIZ ÖRNEK BİR ARAŞTIRMA RAPORUNDAN KESİTLER:Yıllara göre buluşçuların matris dağılımı: Araştırma konusu ürünün girdiği uluslar arası sınıflara ve yıllara göre dağılımı:Araştırma konusu ürünün benzer patent ve faydalı model dokümanlarındageçen kelimelerin yıllara göre dağılımı:İlgili araştırmanın uluslar arası Araştırma konusuyla ilgili patentsınıflara göre dağılımları: ve faydalı model başvurularının başvuranlara göre dağılımı:
 6. 6. Başvurularda en çok kullanılan Araştırma konusunun yıllara görekelimelerin dağılımları: başvuru sayıları:İlgili araştırmanın uluslar arası sınıflara Konuyla ilgili başvurulan patent vegöre dağılımları: faydalı modellerin ülkelere göre dağılımı:Başvurularda en çok kullanılan Araştırma ile ilgili yapılan başvurularınkelimelerin dağılımları: buluşçu adlarına göre dağılımları:
 7. 7. Araştırmanın ayrıntılı raporlaması:Araştırılan dokümanların yasal durumlarının raporlanması:
 8. 8. Araştırma dokümanlarının ayrıntılı liste raporu:Araştırma konusunda bulunan Araştırma raporu dokümanlarınındokümanların liste raporu: tümünü içeren ayrıntılı CD:

×