Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Çanakkale-Hüsnü Merdanoğlu

2,093 views

Published on

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Çanakkale-Hüsnü Merdanoğlu

 1. 1. ÇANAKKALE SAVAŞLARI’NIN ANLAMI VE ÖNEMİ SunumHüsnü MERDANOĞLU
 2. 2. ÇANAKKALE SAVAŞI’NDA BİR m 2 ‘ye 6000MERMİ DÜŞMÜŞ, O YÖRE HALKI UZUN YILLAR MERMİ VE ŞARAPNEL HURDASITOPLAMIŞTIR.
 3. 3. BU TOPARKLARDA YILLARCA OT BİTMEMİŞTİR !
 4. 4. SAVAŞIN EN ŞİDDETLİ BİR ANINDA, MUSTAFA KEMAL SOL GÖĞSÜNDEN YARA ALMIŞ VEYANINDAKİLERE; ”SUS” İŞARETİ YAPARAK SAVAŞMALARINI SAĞLAMIŞTIR.MUSTAA KEMAL’İ ÖLÜMDEN CEBİNDEKİ SAAT KORUMUŞTUR
 5. 5. ÇANAKKALE’DE KIZLAR DA SAVAŞMIŞTIR.J.C. Davies (Deyvis) adlı asker annesine yazdığı mektupta şöyle demektedir: ‘Vurulduğum 18 Mayıs günü keskin nişancı bir Türk kızı vardı. 19-21 yaşları arasında görünüyordu. Günün uzunca bir bölümündesürekli olarak ateş etti. Birçok adamımızı vurdu. Gün bitiminden önce Avustralya’lı bir asker tarafından vurulunca gene üzüldüm. Ölüsünü ele geçirdiğimiz de yanında bir Türk erkeğinin cesedini bulduk. Kadının vücudunda 52 kurşun vardı.
 6. 6. ÇANAKKALE SAVAŞLARIBİRİNCİ DÜNYA (PAYLAŞIM)SAVAŞININ BİR PARÇASIDIR.
 7. 7. BİRİNCİ DÜNYA (PAYLAŞIM) SAVAŞI (Temmuz 1914- Ekim 1918) Alman-Avusturya-AVRUPA DEVLETLERİNİ İtalyaİKİ KUTUBA AYIRMIŞTI. Üçlü İttifak (anlaşıklar), İngiliz-Fransız-Rus Üçlü İtilafı (anlaşanlar) birliğini oluşturmuşlardı.
 8. 8. RUSYA; BOĞAZLARI ELE GEÇİRİP SICAK DENİZLEREİNMEYİ HEDEFLERKEN, İngiltere; Süveyş Kanalı ve Hint yolunun güvenliği için Filistin’i ele geçirmeyi istemekteydiler. Fransa; Lübnan, Suriye ve Çukurova’nın kontrolüne yönelmişti. Almanlar; doğuya yayılma politikası güdüyorlardı. İtalyanlar ise; Antalya’ya sahip olmayı istiyordu.
 9. 9. BÜTÜN BU BEKLENTİLER,OSMANLITOPRAKLARINIHEDEFTAHTASIDURUMUNAGETİRMİŞTİ.
 10. 10. İNGİLİZ DONANMA KOMUTANI, Robeck (Robek) 18 Mart 1915 günü yakında İstanbulda olacağını AÇIKLAMIŞTI.
 11. 11. 18 Mart 1915’teSaldırganlar,ÇanakkaleBoğazıönünegelmişlerdir.
 12. 12. DENİZDE BAŞARILI OLAMAYINCA KARA SAVAŞINAYÖNELMİŞLERDİR.
 13. 13. GELİBOLU YARIMADASI’NDA ÜSTÜNLÜĞÜ ELE GEÇİRMEK İÇİN, 75.000 kişilik düşman gücü 20.000 kişinin günlerce kazdıkları siperlere yerleşmişlerdi.
 14. 14. İlk saldırıyı• 25 Nisan 1915 sabahı Anzac Kolordusu başlatmıştır. Kumkale, Seddülbahir, Kocaçimen ve Arıburnu noktalarından karaya çıkıp Conkbayırı’na doğru ilerlemişlerdir.
 15. 15. ARIBURNU’NA ÇIKAN (25 NİSAN 1915) DÜŞMAN KUVVETLERİNİMUSTAFAKEMALkomutasındaki birlik,Conkbayırı’ndadurdurmuştur.
 16. 16. Cephanesizlik nedeniyle geri çekilmeye çalışan ASKERE süngü taktırıp mevzi aldırarak ANZAC’ları durduran KOMUTANIN ADI MUSTAFA KEMAL, RÜTBESİ: YARBAY DIR.
 17. 17. KOMUTAN MUSTAFA KEMAL, O GÜNÜ ŞÖYLE ANLATMIŞTIR:• “Gecenin • Kırbacımla işaret karanlığı verdiğim zaman tamamen hep birlikte kalkmış, atılırsınız dedim. tan ağarmak • Düşmana 20-30 üzere idi. metre yaklaştım. • Kırbacımı başımın• Tümen üstünde kaldırıp komutanını çevirdim ve birden ve diğer aşağı indirdim. subayları • Saat 04.30da çağırdım. kıyametler kopmuştu.”
 18. 18. İki İngiliz subay tarafından yazılmış, “DEFEAT AT GALLİPOLİ” (Gelibolu bozgunu) olan kitabın 51. sayfasında• Avustralya Tugayı 12. tabur komutanı Yüzbaşı Eric Tulloch’un (Erik Tulok) tarihimiz için son derece önemli bir BİLGİ VERMEKTEDİR.• “261 Râkımlı Tepe’de bir Türk subayı askerlerine komuta ediyordu, yoğun ateş altında olmasına karşın çok korkusuzdu, bana 900 m. kadar uzaktaydı, uğraştım ama onu vuramadım.”
 19. 19. Tulok’un vuramadığı o ” Korkusuz Subay olan “Kurmay Yarbay MUSTAFA KEMAL” di...
 20. 20. Mustafa Kemal, gösterdiği yararlık nedeniyle 1 Haziran 1915’te “Kurmay Albay”lığa yükseltilerek, 7 tümenden oluşan “Anafartalar Grup Komutanlığı” görevine getirilmiştir.
 21. 21. ÇANAKKALE İNGİLİZ BAŞKOMUTANI GENERAL HAMİLTON17 AĞUSTOS 1915 GÜNÜİngiltere Harbiye Başkanlığına,ŞU AÇIKLAMAYI YAPMIŞTIR:“Niçin geriye çekildiğimizi soruyorsunuz,bütün gerçeği tüm açıklığı ile sizebildirmek isterim:Çok cesur savaşan, çok iyi sevk ve idareedilen asil Türk ordusunun veAlbay Mustafa Kemal gibi dahi birkomutanın karşısında bulunuyoruz. Bunuhiçbir zaman unutmayalım.”
 22. 22. 57. ALAY (üç tabur)
 23. 23. ÇANAKKALE SAVAŞI’NIN SONUÇLARI:• Osmanlı İmparatorluğu (o • Mustafa Kemal gün için) yıkımdan ortaya çıktı. kurtarıldı. • Çanakkaledeki• Rusyada çarlık zafer onu Kurtuluş yıkıldı Savaşı için gerçek (Rus Devrimi oldu) bir lider durumuna• İlk kez, ümmet getirdi. toplum yerine “millet” birlikteliği ortaya çıktı.
 24. 24. MUSTAFA KEMAL,DÜŞMANI GERİ GÖNDERENGÜCÜN SIRRINI ŞÖYLEAÇIKLAMIŞTIR:“siperde 20 düşmana karşı 1’ersüngü ile çarpışıyor.Ölüyor, öldürüyor.İşte bu Türk askerindeki ruhkuvvetini gösteren, dünyanınhiç bir askerinde bulunmayan,tebrike değer bir örnektir.Emin olmalısınız ki, Çanakkalesavaşlarını kazandıran buyüksek ruhtur."
 25. 25. SAYGILARIMLAHüsnü MERDANOĞLU

×