SON DERS from A CAN

731 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
731
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
282
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

SON DERS from A CAN

 1. 1. 1SON DERSGireceğiniz sınavlarda sorumluolmadığınız ama yaşam denengerçek sınavda işinizeyarayacağını düşündüğüm sondersimiz.
 2. 2. 2Bu programda, sizlerle paylaşılan konular içindeyeni bir şey yoktur ve bütün bu bilgilerkonuyla ilgili herhangi bir ders kitabında ya daInternette mevcuttur.Sizlerle paylaştığım “isimlerin sayılabilirliği sayılamazlığı” meselesi hariç…Onu sadece ben biliyordum paylaştım şimdi hepiniz biliyorsunuz. Dersinbitiş cümlesine yatırım yapıyorum…Bu nedenle, BUNLARI SADECE BİLİYOROLMAK sizleri farklı kılmaz, sizlere bir katkıgetirmez.
 3. 3. 3Bizim asıl sorunumuz, bildiklerimizi kar-şılaştığımız durumlarda uygulaya-mayışımız ve bu nedenle de yüz yüzegeldiğimiz sorunları çözmede ye-tersiz kalmamızdır.Yaşı bir asra yaklaşan Cumhuriyetin eğitimininne durumda olduğunu şöyle bir düşünün vemesajımın anlamını kavramaya çalışın.
 4. 4. 4Bu programın sizlerin öğretim becerilerinizegerçek katkısı mesleği icra etmeyebaşladığınızda görülecektir.Verdiğim dersler için konuşuyorum, o zaman neben sizin yanınızda olacağım ne de uğrunaçalıştığınız sınavlarınız karşınızda olacak.
 5. 5. 5İşte bu noktada sizinle paylaştığım(düzenlenmiş) eğitim tanımını bir kez dahahatırlayın ve öğretmen olduğunuzda da hep gözönüne alın.Eğitim sadece davranışa değil, davra-nışların altındaki değerlere mü-dahale edebilmektir.”Eğer bu süreç gerçekten eğitim olduysa, ozaman, sınav yaptırımı olmadan da buprogramda paylaşılanlarla iş yapmayaçalışırsınız.
 6. 6. 6Ben ulaşabildiğim deniz yıldızlarınıdenize atmaya çalıştım. Bu işi yıllardır yaptığımiçin, bu dönem bende büyük değişiklere yolaçmadı.Ama denize ulaşan deniz yıldızları içinde,kendileri için çok şey değişenlerinolabileceği umudu, önümüzdeki yıllardada bu işi sürdürebilmem için bana güç verdi.
 7. 7. 7Sınavlardaki başarınız sizi sevindirmesin, olurda umduğunuzu bulamazsanız bu da siziüzmesin.Okul başarısı çok anlamlı değil.Dileğim yaşamda ve meslekte başarılıolabilmeniz.
 8. 8. 8Pişmanlık çok kötü bir duygudur ve bir şeyleryapabilecekken yapılmadığında hissedilir.Bu nedenle, aslaERTELEMEYİN,ÜŞENMEYİNVAZGEÇMEYİN.Ne yapacaksanız ona başlamak için en uygunzaman şu andır.
 9. 9. 9Yapmak isteyip de yap(a)madıklarınızı gözü-nüzde büyütmeyin.Herkesin bildiği gibi, binlerce kilometrelik yollarda o ilk bir adımla başlar. O ilk adımıatmaktan çekinmeyin.“Keşke” sözcüğünü kullanmayın.Alternatifi, “bir dahaki sefere” dir.
 10. 10. 10Çeyrek asırdır insanla uğraşıyorum. İnsana birşey öğretmek için iki koşulun olduğunuöğrendim.Önce onunla iletişim kurmayıbecereceksin.Çünkü o kapı aralanmadan, sadecebildiklerini değil hiçbir şeyi paylaşamıyorsunSonra da neyi paylaşacaksan,onu karşındaki için ya ilginçhale getireceksin ya da onunihtiyaç duyacağı bir şey.O zaman gerisi geliyor.
 11. 11. 11İnsan ilişkilerinde en iyi politikadürüstlüktür.Empati de anlamayı ve anlaşılmayıkolaylaştırıyor.Ne konuda olursa olsun, zenginliğin miktarolarak üst sınırı yok. Mutlu olmak içinyetinmek gerekiyor.
 12. 12. 12Sakın ola kökleşmiş yanlış sistemleridüzeltmek gibi bir misyonla yola çıkmayın.Pek çok büyüğünüz gibi “öğrenilmiş çaresizlik”hastalığına yakalanırsınız.Amacınız, ilkeleriniz gerektirdiği için,“bireysel olarak doğrudan yanatavır koymak” için davranmak olsun.O zaman kendinizi saf ya da kullanılmışhissetmez, motivasyonunuzu yitirmezsiniz.
 13. 13. 13Okulunuz, sınıfınız, arkadaş çevreniz gibi, içindeyer aldığınız küçük sistemleri değiştirmekistiyorsanız, değişime öncekendinizden başlayın.Ardından çevrenizin değiştiğini göreceksiniz.Unutmayın, eylemler her zamansözlerden daha etkilidir.
 14. 14. 14Yaşamda başarılı olanlarla olamayanlararasındaki tek fark, başarılı olanların, “herşeyin bir bedeli olduğunu” biliyorolmaları ve o bedeli ödemeyi gözealıp, bir şekilde o bedeli ödemeleridir.
 15. 15. 15Ama insan kendisine katkı getirmeyecek,kendisini mutlu etmeyecek hiçbir şey içingerçek bir bedel ödemez.Ne istediğinizi, onu niçin istedi-ğinizi iyi bilin.
 16. 16. 16Sevgi ve bilgi paylaşıldıkça çoğalan iki şeydir.Bunları çevrenizden esirgemeyin.Yolunuz ve bahtınız açık olsun…Sevgiyle…

×