Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Історія
жовто-блакитного
Прапора
м. Київ, 22.03.2016 р.
Козацькі прапори
“Від гетьмана Мазепи поступово починають заводитись у козацтва
корогви сині чи блакитні з золотими або жо...
Прапор в 1848 р.
“Проголосивши своїм гербом старовинний символ галицьких князів –
зображення лева. Головна руська рада при...
Прапор УСС
“В легіоні УСС масово уживали й краєвого галицького жовто-
блакитного прапора.
Такий жовто-блакитний прапор, з ...
Прапор УНР
«Підкреслимо, що перший прапор УНР – жовто-
блакитний. І це відповідало вимогам геральдики. І не
тільки тому, щ...
Прапори часів УНР
Українське військо, мов з могили встало,
Загриміло в бубни, в сурмоньки заграло,
Розгорнуло прапор соняч...
Прапори в 20 сторіччі
“При поземному поділі щита на два поля геральдичний
закон приймає горішнє поле за перше, більше поче...
Прапори в 20 сторіччі
В «Початковому вишколі українського
революціонера» (1949 р.) було зазначено:
“Синій колір відображає...
Про синє небо, жовте поле
«Звичайно, означування порядку національних барв у прапорі брав на
себе або сам командир частини...
Про синє небо, жовте поле
ПРАПОРИ ЖОВТО-БЛАКИТНИЙ І СИНЬО-ЖОВТИЙ.
Знамена з левом були досить складні для виконання.Масови...
Про синє небо, жовте поле
160322 Історія жовто-блакитного прапора
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

160322 Історія жовто-блакитного прапора

950 views

Published on

Презентація для громадських слухань "Державний прапор".
Слухання відбулися 22.03.2016 р.

Published in: Education
 • Login to see the comments

160322 Історія жовто-блакитного прапора

 1. 1. Історія жовто-блакитного Прапора м. Київ, 22.03.2016 р.
 2. 2. Козацькі прапори “Від гетьмана Мазепи поступово починають заводитись у козацтва корогви сині чи блакитні з золотими або жовтими нашитими на них хрестами. З бігом часу подібні прапори з золотожовтими й синьоблактними барвами стають дуже модні, і помазепинські часи залишили про них досить свідоцтв”. Джерело: “УКРАЇНСЬКІ ВІЙСЬКОВІ ПРАПОРИ Й КОРОГВИ. ІСТОРИЧНИЙ НАРИС” М. Битинський. “З XVIII ст. полкові та сотенні козацькі прапори Війська Запорозького стали виготовляти переважно з блакитного полотнища, на яке жовтою фарбою наносилися зорі, хрести, зброя. Традицію використання козаками жовто-блакитних кольорів підтверджує і те, що ще напередодні Великої вітчизняної війни в Ермітажі зберігалися козацькі прапори з поєднанням цих барв. На одному з прапорів був зображений архістратиг Михайло, одягнутий у золоту кирею і блакитні штани.”. Джерело: В. В. Кукса “КОЗАЦЬКІ КЛЕЙНОДИ ТА ЇХНЯ ДОЛЯ”
 3. 3. Прапор в 1848 р. “Проголосивши своїм гербом старовинний символ галицьких князів – зображення лева. Головна руська рада прийняла і відповідний прапор. За геральдичними приписами він став жовто-блакитним: угорі – жовтий (золотий) колір знака -лева, внизу – блакитний колір гербового щита. З того часу жовто-блакитне полотнище досить широко вживалося на західних українських землях, набуваючи у рамках Галичини символу національно-визвольного руху“. Джерело: К.ГЛОМОЗДА, О.ПАВЛОВСЬКИЙ “Українська національна символіка: походження, традиції, доля” – Київ, 1989 р. “Народни барвы просвещали намъ и выображали не богатства, збытокъ, але сильную, щирую волю, благое намереніе. Синій цветъ, якъ чисте небо южной Руси, ясный, погодливый, якъ душа щирого не скаженого Русина, изьображавъ миръ и спокой, якого до розвитія нашого народного потреба. Золотый цветъ, якъ тіи зорницъ на ясномъ небе, изъображали ясное светло, до котрого намъ стремитися належить” - Яків Головацький, 1848 р.
 4. 4. Прапор УСС “В легіоні УСС масово уживали й краєвого галицького жовто- блакитного прапора. Такий жовто-блакитний прапор, з жовтою барвою вгорі і з блакитною внизу, як проречиста пам’ятка залишився в цікавому малюнку маляра УСС Куриласа на одній січово- стрілецькій листівці із серії “Бо війна війною”, репродукованій пізніше в журналі “Червона Калина” – Львів, 1918 р., стор. 48″. Джерело: “Українські військові прапори й корогви. Історичний нарис” Микола Битинський.
 5. 5. Прапор УНР «Підкреслимо, що перший прапор УНР – жовто- блакитний. І це відповідало вимогам геральдики. І не тільки тому, що золотий тризуб і львівський лев накладалися на синє поле, а відтак цей колір мав бути зверху. При виборі кольорів спеціалісти враховували те, що згідно з законами геральдики барви герба (золотого тризуба) розміщувалися у верхній (жовтій), а барви щитового поля в нижній (блакитній) смугах. Але вже до цього само по собі склалося, що, створюючи різні емблеми як державного, так і масового вжитку, їх автори постійно зображували тризуб золотим у блакитному полі». Джерело: В. Сергійчук «Національна символіка України», Київ 1992 р., с.83Один з кольорових малюнків Бориса Шіппіха, виконаний в кінці 1917 р. та опублікований видавництвом “Вернигора” як листівки та плакати.
 6. 6. Прапори часів УНР Українське військо, мов з могили встало, Загриміло в бубни, в сурмоньки заграло, Розгорнуло прапор сонячно-блакитний... Прапор України! Рідний, заповітний! Олександр Олесь. 1917р. Присяга 2-го Запорожського полку (1918 – 1919 роки): Тобі мій краю дорогий Складаю я свою присягу – Тебе любить, Тобі служить За Тебе вмерти біля Стягу. І прапор наш жовто-блакитний Клянусь до віку боронить, І за народ забутий, рідний Останню кров свою пролить.
 7. 7. Прапори в 20 сторіччі “При поземному поділі щита на два поля геральдичний закон приймає горішнє поле за перше, більше почесне, а долішнє поле за друге, побічне. Тимто в горішньому полі, або в горішній смузі українського прапору, мусить бути барва жовта, а другому, в долішньому – блакитна”. Джерело: Т. Скотинський “Український герб та прапор”, 1935 р. В описі символів ОУН (Б), які зберігаються в архіві ЦДАВО є така згадка: “Згідно з правилами геральдики наш прапор мав би бути жовто-блакитним. Але історичною традицією освячений прапор з відворотним порядком барв. Має бути вверху блакитне, а внизу жовта”.
 8. 8. Прапори в 20 сторіччі В «Початковому вишколі українського революціонера» (1949 р.) було зазначено: “Синій колір відображає голубе українське небо, а жовтий колір – золоте гаряче українське сонце. Ці кольори віддають ясний, життєрадісний, волелюбний зміст духовости українського народу”.
 9. 9. Про синє небо, жовте поле «Звичайно, означування порядку національних барв у прапорі брав на себе або сам командир частини з власного погляду і розуміння, або вирішував це питання джура чи якийсь підстаршина, якому доручалося спорудити або вивісити прапор. При цьому виконавці найбільш послуговувались дуже тоді популярною в масах наївною т.зв. “народньою” і “природньою” символікою, яка підказувала будувати прапори блакитно-жовті, себто такі, в полотнищах яких блакитна барва була нагорі, а жовта внизу на тій ніби підставі, що національний наш прапор віддзеркалює краєвид України: блакитне (синє) небо і золоті лани пшениці. Тим то пояснюється, що наряду з прапорами жовто-блакитними, що будувалися за своєю справжньою назвою, постала велика кількість прапорів відворотніх – блакитно-жовтих, які утворилися за тією незграбною “небесно-пшеничною” символікою”. Джерело: “Українські військові прапори й корогви. Історичний нарис” Микола Битинський.
 10. 10. Про синє небо, жовте поле ПРАПОРИ ЖОВТО-БЛАКИТНИЙ І СИНЬО-ЖОВТИЙ. Знамена з левом були досить складні для виконання.Масовим символом став прапор, що мав дві смуги «руських національних красок», тобто барв герба. За традицією він мав бути жовто-блакитним: угорі – жовтий (золотий) колір знака – лева, внизу – блакитний колір гербового щита. Можливо, під впливом чорно-жовтого прапора Габсбургів або через те, що при описі герба першим називають колір саме щита, в Західній Україні зустрічався також прапор з оберненим розташуванням смуг (синьо-жовтий)”. “Клейноди України (з Історії державної і національної символік)“. Комплект з 33-х листівок, виданий редакцією журналу “Філософська і соціологічна думка”, 1991 р.
 11. 11. Про синє небо, жовте поле

×