Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
BEST CITY EVER
NIGDE
Niğde sancağının toplam 5 kazası ise Niğde Merkez kaza , Nevşehir, Kırşehir, Ürgüp (Nahiye olan Yahyalı Ürgüp'e
bağlıydı) ...
NIGDE
Niğde’nin 1. Harikası:Gümüşler Manastırı
8. ve 12. yüzyıllara tarihlenen ören yeri Bizans Dönemi’nin en görkemli ve ...
Niğde’nin 2. Harikası: Alaaddin Camii
Selçuklular döneminde 1223 yılında Alaaddin Tepesi üzerinde yapılmıştır. Yaz ayların...
Niğde’nin 3. Harikası: Roma Havuzu
Romalılar döneminden kalma, Bahçeli Beldesinde yer alan antik bir havuzdur. Buradaki
ka...
Niğde’nin 4. Harikası: Kale ve Saat Kulesi
Şehir merkezinde, Alaaddin Tepesi üzerinde bulunan Kale, daha eski dönemlerde y...
Nigde
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Nigde

195 views

Published on

City guide of nigde

Published in: Environment
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Nigde

  1. 1. BEST CITY EVER NIGDE
  2. 2. Niğde sancağının toplam 5 kazası ise Niğde Merkez kaza , Nevşehir, Kırşehir, Ürgüp (Nahiye olan Yahyalı Ürgüp'e bağlıydı) ve Aksaray'dan oluşmaktaydı.
  3. 3. NIGDE Niğde’nin 1. Harikası:Gümüşler Manastırı 8. ve 12. yüzyıllara tarihlenen ören yeri Bizans Dönemi’nin en görkemli ve en güzel eserlerinden biridir. Aynı zamanda Bizans sanatının Anadolu’daki en iyi korunmuş yapılarındandır. Anadolu’da tek gülen Meryem Ana ve İsa freski buradadır.
  4. 4. Niğde’nin 2. Harikası: Alaaddin Camii Selçuklular döneminde 1223 yılında Alaaddin Tepesi üzerinde yapılmıştır. Yaz aylarında giriş kısmında oluşan Taçlı Kadın Başı görüntüsü ile dünyada mimari benzeri olmayan bir eserdir.
  5. 5. Niğde’nin 3. Harikası: Roma Havuzu Romalılar döneminden kalma, Bahçeli Beldesinde yer alan antik bir havuzdur. Buradaki kaynaktan çıkan su, havuzun içinde toplanıp Tyana’ya (Kemerhisar) doğru su kemerleriyle taşınırdı. Kleopatra’nın bu havuzda yüzdüğü söylenir. Adana-Kayseri yolunun 1 km. solundadır.
  6. 6. Niğde’nin 4. Harikası: Kale ve Saat Kulesi Şehir merkezinde, Alaaddin Tepesi üzerinde bulunan Kale, daha eski dönemlerde yapılmış olmakla birlikte bugün görülen kısımları Osmanlı döneminde 16.yy.’dan kalmadır. Kalenin üzerinde yer alan ve 19. yy. eseri olduğu tahmin edilen saat kulesi ise adeta Niğde’nin sembolü gibidir.

×