SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Dt. .05.2015
PUNË PRAKTIKE
№ 6
Tema: jet paralele
Xhon kenedi & nikita hrushov
objektivat
1.Te analizojme si ishin perpara se te beheshin kult individi
2. te tregojme format e qeverisjes qe perdoren
KOHA: 1 ORË MËSIMI
MATERJALET BURIMORE : Informacjone nga librat, gazetat, interneti etj.
Punoi: Xheni Marku
Pranoi: tefta lala
Xhon kenedi
• John Firtzgerald Kennedy (lindur më 29 Maj 1917- vdiq më 22 Nëntor 1963 i njohur mir si Jack ose
me inicijalet JFK ishte politikan Amerikan dhe Presidenti i 35 i Shteteve te Bashkuar të Amerikës ka
sherbyer edhe si komandan në Ushtrinë Amerikan në Forcat Detare të Amerikës ne Floten detare
dhe si komandant i anijes luftarake PT-190 dhe me vone ne ate PT-59 në paqsorin e jugut në Luftën
e Dytë Botërore
• Pas sherbimit ne flotën detare u perfshi ne politikë ne dhomen e 11 të kongrsmenve nga Partia
Demorkatike (SHBA) si kongremen ne vitin 1946-1952 dhe si senator ne Senatin Amerikan nga
dhoma e prfaqsuesve nga shteti federal i Massachusetts ku ne vitin 1960 ne 1960 Zgjedhjet e
Presidenciale të SHBA-ve do te kandidohej per president ku do ta mposhte kandidatin nga rradhet e
republikanve Richard Nixon i cili do te behej president ne vitin 1969 dhe do te jepte dorëheqje nga
posti tij ne vitin 1972 pas skandlit te Watergate dhe ne moshen 43 vjeqare Kennedy dote behej
presidenti me i ri ne moshë se bashku me Theodore Roosevelt .
• Kur ne vitin 1963 në Dallas,Texas prag të zgjedhjeve presidenciale kur po shkonte ti vizitonte ne
trupat ushtarake dhe forcat ajrore të SHBA-ve kur makina e tij pa qati po kalonte në lagjen Dela
Plaza u qellua me snajper ne kokë ku qua me urgjencë në spitalin me ta afert ku ne ora 1:00 dote
ndrronte jete në spitalin Parkland në Dallas dhe do te shpallej i vdekur ne ora 1:00 të megjesit ku
doktorë nuk kishin arritur ta ndalin hemoragjin në trurin e tij.
• Administrata dhe Presidencja e tij do te ishte protagoniste ne shum ngjare Historike në botë si Lufta
e Vietnamit,Grush shtetin ne Gjirin e Derrave,Kriza e Raketave ne Kubë,Gara për Hapsirën,Programi
Apollo,Lufta Per Drejta Civile të Zezakëve,Lufta e Ftohët etj...
• John Firtzgerald Kennedy lindi me 29 Maj 1917në lagjen
Balas 83 në Brookline,Massachusetts i lindur ne nje
familje intelektualesh dhe te arsimuarish filimisht u
regjistrua ne shkollen hebraike Edward Devotion
School dhe me von ne shkollen Detxter Shcool ne vitin
1927 kur i kishte vetem 10 vite familja ti u shperngul
ne Bronx,New York ku do te regjistrohej ne shkollën e
fshatit të Riverdale dhe me vonë ne nje shkolle private
në New Milford,Connecticut ku shqua si nxenës i
shkelquer talent i diciplinuar yll futbolli i shkolles kishte
formuar nje skuader futbolli e quajtur Mucker club ne
vitin 1935 u diplomua nga shkolla Choute dhe me pas
shkoi në Londër per te studiuar Ekonomin në
kolegjin Harold Laski ku pershkak disa problemeve u
kthye në Amerikë ku u regjistrua në Universitetin e
Princeton në Boston ku shqua per intelegjencë por me
vonë do te shtrohej në spitalin Birmingahm në Boston ku
per nje vitë do te qendrone e me pas do te sherohej me
rekomandim te mjekut se bashku me vallun e tij do te
shkonin ne fermën e familjes Jay ku de punonin 4 hektar
tok dhe me von Jack do te antarsohej ne Partinë
Demokratike
• Me vone Jack dote transferohet në Universitetin e
Havrdit ku si fillestar do te nijeh si student i rregult por
pak i pa diciplinuar ishte regjisturar ne ekipin futbollistik
te Universitetit por me pas edhe ne ekipin e notit ku ka
marr pjese ne gara ne shum shtete te si Francë,Bashkimi
Sovjetik e tj...
• Ne vitin 1941 do te diplomohej per Ekonomi ne
universitin e Havardit dhe me pas dote
bashkangjitej Forcave te Armatosra të SHBA-ve.
Nikita hrushov
Nikita Sergeievic Krushev , u lind në Kalinovk më 17 prill 1894., vdiq
në Moskë më 11 shtator1971), ishte politikan rus, kryetar i BRSS. Pas
vdekjes së Stalinit ka qenë kryetar i partisë, ndërsa e pasoi
Malenkovin në postin e kryetarit të BRSS. Krushev lindi më 15 Prill të
1894 në Kalinovka një fshat në Rusi në afërsi të Ukrainës. Prindërit e
tij ishin babai Sergei Krushev dhe Nëna Kesina Krushev ishin fshatar
analfabet Rusë te cilet merreni me bageti e bujqësi. Po Ashtu ata
kishin edhe një vajzë më të vogël se Krushev e cila ishte Irna.
Krushevin, prindërit e tij nuk e dërguan në shkollë por e angazhuan
me punë të tjera fizike gjatë moshës së adoleshencës në Dombas,
një qytet ne lindje të Ukrainës. Krushev duke punuar në Dombas i
dërgonte para familjes së tij në fshat.
Me vonë gjatë jetës së tij në Dombas ai u bë një përkrahës i fortë i
bolshevizmit gjatë revulucionit Bolshevik. Ai u antarsua në Partinë
Komuniste pas rënies së Cari-t Nikolla II dhe familjes së Tij. Në 1925
pas vdjekes se Leninit ai përforcoi lidhjet me Stalinin duke u bërë një
mik i ngushtë i tij. Ai u bë një patriot dhe kontribuoi në Luftën e Dytë
Botërore dhe ai mori postin e Gurvenatorit të Moskës në vitin 1941
në Kohën e Bashkimit Sovietik kur po zhvillohej lufta e dytë
botërore.
Ai u soll si një shërbëtor i Stalinit sepse ai e kishte marrë postin duke
eliminuar disa nga armiqtë e Stalinit në Mars të vitit 1953 kur Stalini
vdiq, Krushevi duke eleminuar rivalin e tij për postinLavrenti Beria
ariti të Bëhej Kryetar i Bashkimit Sovietik po ashtu edhe Kryetar i
Partisë Komuniste. Ai drejtoi Bashkimin Sovietik për 11 vite.
eseSHBA-ja dhe Bashkimi Sovjetik dy superfuqite ne krye te dy blloqeve kundershtare Lindjes
dhePerendimit.Politikat e kunderta dhe lufta e ftohte ishin ato qe pasuan politiken ebashkepunimit.Sic e
dime Lufta e Ftohte ishte nje rivalitet ne fushen politike, ekonomike ,kulturore edhe ushtarake por ne kete
plan ajo qendroi ne gjendje te “ftohte “ sikurse morri edheemrin. Ballafaqimi kryesisht ndermjet SHBA-se
dhe BS nuk arriti kurre ne konflikt tedrejtperdrejte.Mjetet te cilat u perdoren ishin te shumta duke nisur
nga propaganda e ndryshmeduke mberitur deri tek armet berthamore.Deri ne vitet 1996 Lufta e Ftohte
midis dy superfuqive vazhdoi por pati edhe periudha te uljes setensionit e te zhvillmit te bisedimeve
.Bisedimi dypalesh ishte nje forme e re ne mardhenietnderkombetare i cili mori jete ne kohen kur ne SHBA
ishte ne pushtet Xhon Kenedi dhe ne BSNikita Hrushovi.Ishin keto dy figura thelbesore dhe dy modele
udheheqjeje te cilat ndryshuan rrjedhen engjarjeve dhe mardheniet midis ketyre dy superfuqive.Nga njera
ane qendronte presidenti i SHBA-ve Xhon Kenedi i cili i dha botes portretin e njeAmerike te re , me nje
vision te gjere e te gatshem per te ndihmuar ne zgjidhjen e problemevedhe ruajtjen e paqes ne bote.Ishte
Kenedi ai qe ne tetor te vitit 1962 kaperceu me zgjuarsine e njestrategu konfliktin e mundshem nuklear me
Bashkimin Sovjetik qe kishte vendosur raketat neKube 90 milje larg Amerikes.Ishte durimi dhe vendosja e
Kenedit ajo qe e nxorri Ameriken tepaprekur nga ky konflikt i mundshem tanime mund te kthehej ne nje
konflikt ushtarak.Vizioni itij per kombin Amerikan ishte i gjere .Ai besonte se SHBA-ja ishte nje komb i
madh dhe se etille ishte edhe detyra qe ky komb kishte.Me veprat, fjalet dhe ekzistencen e tij ai i jepte
jeteidealit qe kishte .Kjo pasqyrohej me se miri ne zbritjen e njeriut ne Hene e bere realitet ne 20korrik
1969.Kenedi besonte se SHBA-te duhet te mundoheshin te mbanin nje Europe te bashkuardhe keshtu
mund te vendosej paqe ne bote .Ky mendim ishte ai qe i dha shtyse politikes sebashkepunimit me BS.Nga
ana tjeter ishte Nikita Hrushovi ai qe solli ndryshimet politike dhe sociale. Hrushovi ishte aiqe denoi krimet
e Stalinit, kultin e individit dhe diktaturen e tij. Hrushovi u përpoq se si tandryshonte Bashkimin Sovjetik. E
para, si mund ta bënte ekonominë më efektive, ekonomia ecentralizuar funksionon në se je fokusuar në
një drejtim si Industrializimi apo industria gjatëLuftës. Mos harrojmë që në atë kohë edhe ekonomia
amerikane ishte në nje mënyrë ecentralizuar. Në se përpiqesh që të manaxhosh gjithçka, atëherë duhet që
ta bësh atë në menyra tëndryshme. Hrushovi ishte i pari i cili mendoi që ta decentralizonte ekonominë
sovjetike. Së parinë nivelin e Distrikteve dhe pastaj në atë të Drejtorëve.Gjate viteve te pushtetit te tij u
krijuanbazat per nje liberalizem brenda komunizmit po ashtu ishte ky udheheqes qe me pervojen e
tijnderkombetare zgjodhi politiken e bashkebisedimit dhe negocimit me SHBA per nje kontrollberthamor.
Ai u mundua për ta ndryshuar Bashkimin Sovjetik në një mënyrë më demokratike.Keshtu nepermjet ketyre
dy udheheqesve u be e mundur kalimi drejt mareveshjeve per kufizimine provave berthamore ne
atmosfere dhe te krijimit te nje linje te drejperdrejte te konsoliduarndermjet dy superfuqive.Keshtu
bashkebisedimet paqesore shenuan fillimine “ores se arte “

More Related Content

Similar to Xhon kenedi

Personalitete gjate luftes se ftohte..
Personalitete gjate luftes se ftohte..Personalitete gjate luftes se ftohte..
Personalitete gjate luftes se ftohte..UnicornzPrincess
 
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!#MesueseAurela Elezaj
 
Projekt histori luers sulce
Projekt   histori luers sulceProjekt   histori luers sulce
Projekt histori luers sulceXhe Si
 
Demokracia liberale dhe diktaturat
Demokracia liberale dhe diktaturatDemokracia liberale dhe diktaturat
Demokracia liberale dhe diktaturattiti kallajxhiu
 
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945Klevi Hoxha
 

Similar to Xhon kenedi (8)

Personalitete gjate luftes se ftohte..
Personalitete gjate luftes se ftohte..Personalitete gjate luftes se ftohte..
Personalitete gjate luftes se ftohte..
 
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!
Jetë paralele . Hitleri dhe Stalini !!!!
 
Projekt histori luers sulce
Projekt   histori luers sulceProjekt   histori luers sulce
Projekt histori luers sulce
 
Demokracia liberale dhe diktaturat
Demokracia liberale dhe diktaturatDemokracia liberale dhe diktaturat
Demokracia liberale dhe diktaturat
 
Projekt histori
Projekt historiProjekt histori
Projekt histori
 
Adolf Hitler
Adolf Hitler Adolf Hitler
Adolf Hitler
 
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
Figura te shquara historike gjate viteve 1918-1945
 
Edukimi i kombeve
Edukimi i kombeveEdukimi i kombeve
Edukimi i kombeve
 

Xhon kenedi

  • 1. Dt. .05.2015 PUNË PRAKTIKE № 6 Tema: jet paralele Xhon kenedi & nikita hrushov
  • 2. objektivat 1.Te analizojme si ishin perpara se te beheshin kult individi 2. te tregojme format e qeverisjes qe perdoren KOHA: 1 ORË MËSIMI MATERJALET BURIMORE : Informacjone nga librat, gazetat, interneti etj. Punoi: Xheni Marku Pranoi: tefta lala
  • 3. Xhon kenedi • John Firtzgerald Kennedy (lindur më 29 Maj 1917- vdiq më 22 Nëntor 1963 i njohur mir si Jack ose me inicijalet JFK ishte politikan Amerikan dhe Presidenti i 35 i Shteteve te Bashkuar të Amerikës ka sherbyer edhe si komandan në Ushtrinë Amerikan në Forcat Detare të Amerikës ne Floten detare dhe si komandant i anijes luftarake PT-190 dhe me vone ne ate PT-59 në paqsorin e jugut në Luftën e Dytë Botërore • Pas sherbimit ne flotën detare u perfshi ne politikë ne dhomen e 11 të kongrsmenve nga Partia Demorkatike (SHBA) si kongremen ne vitin 1946-1952 dhe si senator ne Senatin Amerikan nga dhoma e prfaqsuesve nga shteti federal i Massachusetts ku ne vitin 1960 ne 1960 Zgjedhjet e Presidenciale të SHBA-ve do te kandidohej per president ku do ta mposhte kandidatin nga rradhet e republikanve Richard Nixon i cili do te behej president ne vitin 1969 dhe do te jepte dorëheqje nga posti tij ne vitin 1972 pas skandlit te Watergate dhe ne moshen 43 vjeqare Kennedy dote behej presidenti me i ri ne moshë se bashku me Theodore Roosevelt . • Kur ne vitin 1963 në Dallas,Texas prag të zgjedhjeve presidenciale kur po shkonte ti vizitonte ne trupat ushtarake dhe forcat ajrore të SHBA-ve kur makina e tij pa qati po kalonte në lagjen Dela Plaza u qellua me snajper ne kokë ku qua me urgjencë në spitalin me ta afert ku ne ora 1:00 dote ndrronte jete në spitalin Parkland në Dallas dhe do te shpallej i vdekur ne ora 1:00 të megjesit ku doktorë nuk kishin arritur ta ndalin hemoragjin në trurin e tij. • Administrata dhe Presidencja e tij do te ishte protagoniste ne shum ngjare Historike në botë si Lufta e Vietnamit,Grush shtetin ne Gjirin e Derrave,Kriza e Raketave ne Kubë,Gara për Hapsirën,Programi Apollo,Lufta Per Drejta Civile të Zezakëve,Lufta e Ftohët etj...
  • 4. • John Firtzgerald Kennedy lindi me 29 Maj 1917në lagjen Balas 83 në Brookline,Massachusetts i lindur ne nje familje intelektualesh dhe te arsimuarish filimisht u regjistrua ne shkollen hebraike Edward Devotion School dhe me von ne shkollen Detxter Shcool ne vitin 1927 kur i kishte vetem 10 vite familja ti u shperngul ne Bronx,New York ku do te regjistrohej ne shkollën e fshatit të Riverdale dhe me vonë ne nje shkolle private në New Milford,Connecticut ku shqua si nxenës i shkelquer talent i diciplinuar yll futbolli i shkolles kishte formuar nje skuader futbolli e quajtur Mucker club ne vitin 1935 u diplomua nga shkolla Choute dhe me pas shkoi në Londër per te studiuar Ekonomin në kolegjin Harold Laski ku pershkak disa problemeve u kthye në Amerikë ku u regjistrua në Universitetin e Princeton në Boston ku shqua per intelegjencë por me vonë do te shtrohej në spitalin Birmingahm në Boston ku per nje vitë do te qendrone e me pas do te sherohej me rekomandim te mjekut se bashku me vallun e tij do te shkonin ne fermën e familjes Jay ku de punonin 4 hektar tok dhe me von Jack do te antarsohej ne Partinë Demokratike • Me vone Jack dote transferohet në Universitetin e Havrdit ku si fillestar do te nijeh si student i rregult por pak i pa diciplinuar ishte regjisturar ne ekipin futbollistik te Universitetit por me pas edhe ne ekipin e notit ku ka marr pjese ne gara ne shum shtete te si Francë,Bashkimi Sovjetik e tj... • Ne vitin 1941 do te diplomohej per Ekonomi ne universitin e Havardit dhe me pas dote bashkangjitej Forcave te Armatosra të SHBA-ve.
  • 5. Nikita hrushov Nikita Sergeievic Krushev , u lind në Kalinovk më 17 prill 1894., vdiq në Moskë më 11 shtator1971), ishte politikan rus, kryetar i BRSS. Pas vdekjes së Stalinit ka qenë kryetar i partisë, ndërsa e pasoi Malenkovin në postin e kryetarit të BRSS. Krushev lindi më 15 Prill të 1894 në Kalinovka një fshat në Rusi në afërsi të Ukrainës. Prindërit e tij ishin babai Sergei Krushev dhe Nëna Kesina Krushev ishin fshatar analfabet Rusë te cilet merreni me bageti e bujqësi. Po Ashtu ata kishin edhe një vajzë më të vogël se Krushev e cila ishte Irna. Krushevin, prindërit e tij nuk e dërguan në shkollë por e angazhuan me punë të tjera fizike gjatë moshës së adoleshencës në Dombas, një qytet ne lindje të Ukrainës. Krushev duke punuar në Dombas i dërgonte para familjes së tij në fshat. Me vonë gjatë jetës së tij në Dombas ai u bë një përkrahës i fortë i bolshevizmit gjatë revulucionit Bolshevik. Ai u antarsua në Partinë Komuniste pas rënies së Cari-t Nikolla II dhe familjes së Tij. Në 1925 pas vdjekes se Leninit ai përforcoi lidhjet me Stalinin duke u bërë një mik i ngushtë i tij. Ai u bë një patriot dhe kontribuoi në Luftën e Dytë Botërore dhe ai mori postin e Gurvenatorit të Moskës në vitin 1941 në Kohën e Bashkimit Sovietik kur po zhvillohej lufta e dytë botërore. Ai u soll si një shërbëtor i Stalinit sepse ai e kishte marrë postin duke eliminuar disa nga armiqtë e Stalinit në Mars të vitit 1953 kur Stalini vdiq, Krushevi duke eleminuar rivalin e tij për postinLavrenti Beria ariti të Bëhej Kryetar i Bashkimit Sovietik po ashtu edhe Kryetar i Partisë Komuniste. Ai drejtoi Bashkimin Sovietik për 11 vite.
  • 6. eseSHBA-ja dhe Bashkimi Sovjetik dy superfuqite ne krye te dy blloqeve kundershtare Lindjes dhePerendimit.Politikat e kunderta dhe lufta e ftohte ishin ato qe pasuan politiken ebashkepunimit.Sic e dime Lufta e Ftohte ishte nje rivalitet ne fushen politike, ekonomike ,kulturore edhe ushtarake por ne kete plan ajo qendroi ne gjendje te “ftohte “ sikurse morri edheemrin. Ballafaqimi kryesisht ndermjet SHBA-se dhe BS nuk arriti kurre ne konflikt tedrejtperdrejte.Mjetet te cilat u perdoren ishin te shumta duke nisur nga propaganda e ndryshmeduke mberitur deri tek armet berthamore.Deri ne vitet 1996 Lufta e Ftohte midis dy superfuqive vazhdoi por pati edhe periudha te uljes setensionit e te zhvillmit te bisedimeve .Bisedimi dypalesh ishte nje forme e re ne mardhenietnderkombetare i cili mori jete ne kohen kur ne SHBA ishte ne pushtet Xhon Kenedi dhe ne BSNikita Hrushovi.Ishin keto dy figura thelbesore dhe dy modele udheheqjeje te cilat ndryshuan rrjedhen engjarjeve dhe mardheniet midis ketyre dy superfuqive.Nga njera ane qendronte presidenti i SHBA-ve Xhon Kenedi i cili i dha botes portretin e njeAmerike te re , me nje vision te gjere e te gatshem per te ndihmuar ne zgjidhjen e problemevedhe ruajtjen e paqes ne bote.Ishte Kenedi ai qe ne tetor te vitit 1962 kaperceu me zgjuarsine e njestrategu konfliktin e mundshem nuklear me Bashkimin Sovjetik qe kishte vendosur raketat neKube 90 milje larg Amerikes.Ishte durimi dhe vendosja e Kenedit ajo qe e nxorri Ameriken tepaprekur nga ky konflikt i mundshem tanime mund te kthehej ne nje konflikt ushtarak.Vizioni itij per kombin Amerikan ishte i gjere .Ai besonte se SHBA-ja ishte nje komb i madh dhe se etille ishte edhe detyra qe ky komb kishte.Me veprat, fjalet dhe ekzistencen e tij ai i jepte jeteidealit qe kishte .Kjo pasqyrohej me se miri ne zbritjen e njeriut ne Hene e bere realitet ne 20korrik 1969.Kenedi besonte se SHBA-te duhet te mundoheshin te mbanin nje Europe te bashkuardhe keshtu mund te vendosej paqe ne bote .Ky mendim ishte ai qe i dha shtyse politikes sebashkepunimit me BS.Nga ana tjeter ishte Nikita Hrushovi ai qe solli ndryshimet politike dhe sociale. Hrushovi ishte aiqe denoi krimet e Stalinit, kultin e individit dhe diktaturen e tij. Hrushovi u përpoq se si tandryshonte Bashkimin Sovjetik. E para, si mund ta bënte ekonominë më efektive, ekonomia ecentralizuar funksionon në se je fokusuar në një drejtim si Industrializimi apo industria gjatëLuftës. Mos harrojmë që në atë kohë edhe ekonomia amerikane ishte në nje mënyrë ecentralizuar. Në se përpiqesh që të manaxhosh gjithçka, atëherë duhet që ta bësh atë në menyra tëndryshme. Hrushovi ishte i pari i cili mendoi që ta decentralizonte ekonominë sovjetike. Së parinë nivelin e Distrikteve dhe pastaj në atë të Drejtorëve.Gjate viteve te pushtetit te tij u krijuanbazat per nje liberalizem brenda komunizmit po ashtu ishte ky udheheqes qe me pervojen e tijnderkombetare zgjodhi politiken e bashkebisedimit dhe negocimit me SHBA per nje kontrollberthamor. Ai u mundua për ta ndryshuar Bashkimin Sovjetik në një mënyrë më demokratike.Keshtu nepermjet ketyre dy udheheqesve u be e mundur kalimi drejt mareveshjeve per kufizimine provave berthamore ne atmosfere dhe te krijimit te nje linje te drejperdrejte te konsoliduarndermjet dy superfuqive.Keshtu bashkebisedimet paqesore shenuan fillimine “ores se arte “