Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Workattack Trend Raporu Şubat 2017

Şubat ayında dijital dünyada ve reklamcılıkta meydana gelen başlıca gelişme ve yenilikleri derlediğimiz Workattack Trend Raporu ektedir.

Keyifli incelemeler dileriz.

 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

Workattack Trend Raporu Şubat 2017

 1. 1. ŞUBAT 2017
 2. 2. NEDİR?
 3. 3. NEDİR? • Hikayeler özelliğinden Whatsapp da nasibini aldı. Artık kullanıcılar 24 saat içinde kaybolan anlık hikayelerini Whatsapp’ta paylaşabiliyorlar. • Twitter; Facebook ve Instagram’dan sonra videolarına izlenme sayısını görüntüleyebilme özelliğini getirdi. • Google, veri analizi ve görselleştirme aracı Data Studio’nun ücretsiz sürümünde beş rapor sınırını kaldırdı. Tüm program ücretsiz olarak kullanılabiliyor. • Neredeyse ayda bir değişen Facebook algoritması tekrar güncellendi. Artık timeline, kullanıcıların en sık kullandıkları Facebook duygu emojilerine göre düzenlenecek. • 2016’nın dördüncü çeyreğinde satılan her üç akıllı saatten ikisinin Apple Watch olduğu açıklandı. • Facebook, video izleme oranlarını artırmakta kararlı. Çok yakında Apple TV, Amazon Fire TV ve Samsung Smart TV’nin uygulama mağazalarında yerini almaya hazırlanan Facebook, kullanıcıların en iyi canlı videoları ve ilgi alanlarına göre önerilen videoları izleyebilmelerini, daha sonra izlemek üzere kaydedebilmelerini sağlayan özellikler getiriyor.
 4. 4. NEDİR? • Twitter kurucuları tarafından, 140 karaktere sıkışmak istemeyen kullanıcılar için 2012’de oluşturulan Medium.com, Türkiye’deki faaliyetlerini durdurdu. Medium’un Türkiye faaliyetleri San Francisco’daki merkezde devam edecek. • Snapchat, reklam kazançlarında sınıfta kaldı. Reklamverenleri pek çok yolla teşvik eden platformun kullanıcı alışkanlıkları açıklandı. Snapchat’te yetişkin kullanıcılarının yüzde 69’u, 8-24 yaş aralığındaki kullanıcıların ise yüzde 80’i reklamları atlıyor. • Dijital para birimi olan Bitcoin, bu ay en yüksek seviyeye çıkarak rekor kırdı. Ekonomistlerin bu olaya yorumu ise ’Trump Etkisi’ oldu. ABD Başkanı Donald Trump’ın belirsiz politikası sebebiyle yatırımcılar, en güvenli yolu, dijital para Bitcoin’i tercih etti. • YouTube, kullanıcılarının en çok şikayet ettiği 30 saniyelik zorunlu reklamları kaldırdı. • Online para transfer servisi TransferWise, Facebook Messenger üzerinden hizmet vermeye başlıyor. Böylece Facebook online alışverişin yeni adresi olmayı planlıyor.
 5. 5. NEDİR? • Snapchat'in ürettiği güneş gözlüğü "Spectacle" platform üzerinden satışa çıktı. Kullanıcılar Spectacle ile 10 saniyelik videolar kaydederek direkt Snapchat’te yayınlayabiliyorlar. • Merakla beklenen Apple’ın yeni oyuncak parkı açılmak üzere! 708 bin metrekarelik alan üzerine kurulan yeni kampüs Apple Park, Santa Clara Vadisi’nin merkezinde bulunuyor. Halka şeklindeki ana binasının tamamı, dünyanın en büyük kavisli cam panelleriyle kaplı. • İki dev isim korsan içeriklerle savaşmak için bir araya geldi. Google ve Microsoft’un sahip olduğu Bing, korsan içerikleri yok etmek için mücadele ediyor. Artık Google ve Microsoft’un arama motorlarında korsan içerikler listelenmeyecek. • NASA, Dünya’dan 40 ışık yılı uzakta 7 yeni gezegen keşfedildiğini açıkladı. Araştırmayı yapan astronomlar büyüklüklerine göre sırayla gezegenlere TRAPPIST-1b, 1c, 1d, 1e, 1f, 1g ve 1h adını verdi. • Google, harita uygulamasına yeni özellikler katarak, kullanıcıların birbiriyle paylaşım yapabilmesini sağlayacak. Yeni özellik sayesinde artık mekan paylaşımı ve gidilecek yerlerin listeleri yapılabilinecek.
 6. 6. NEDİR? • Carousel artık Instagram’da! Instagram’a yeni gelen özellikle birlikte tek gönderide fotoğraf albümü paylaşmak artık mümkün. • Data Dressler sayesinde artık kişiye özel elbiseler üretilecek. Google ve H&M Group’un sahibi olduğu dijital moda evi Ivyrevel, veri tabanlı elbise ile gündemde. İki şirket, kullanıcıların sosyal alışkanlıklarını tespit edip yaşam tarzını belirleyebilecek veriler toplayan bir uygulama geliştiyor. Bu uygulamadan elde edilen veriler, daha sonra kişiye özel olarak bir elbise yapmak için Ivyrevel tarafından kullanılacak. • 89. Oscar Ödülleri‘nin kazananları belli oldu. En iyi yardımcı erkek oyuncu seçilen Mahershala Ali, bu dalda Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu. 14 dalda aday olan La La Land en iyi kadın, en iyi yönetmen dahil olmak üzere 6 dalda Oscar ödülü kazandı. En iyi film ise Moonlight oldu. Oscar Ödülleri’nin en çok konuşulan olayı ise yanlış anons edilen “en iyi film” oldu!
 7. 7. VİRAL ENFEKSİYON
 8. 8. KADINLAR, TÜM PAZARLARDA! 2017’ye “Eşitlik” kelimesini sahiplenerek giren Nike’ın gündeminde şu anda sadece kadınlar var. Ülkemizde de oldukça ses getiren Nike Women kampanyası Hindistan, Batı Avrupa ve Rusya’dan sonra Birleşik Arap Emirlikleri için de hazırlandı. Kadın haklarının oldukça sınırlı olduğu Arap Yarımadası’nda yayınlanan reklam, çok fazla tepkinin yanında alkışı da toplamayı başardı. Kısa sürede virale dönüşen reklam filminde ülkenin en başarılı kadın sporcularını tarihin ikonik spor sahnelerinde görüyoruz. VİRAL ENFEKSİYON
 9. 9. İNSAN OLMANIN ALTIN KURALI Dünya, Trump’ın göçmenleri ve Müslümanları hedef aldığı politikalarını tartışırken, markalar toplumdaki ayrışmaları birliğe bırakacak duyguları hatırlatma sorumluluğunu aldı. Danimarkalı televizyon kanalı TV2, çizgilerle ayrılan insanların ortak noktalarını hatırlatacak naif mesajlı bir reklam filmiyle sorumluluğunu yerine getiriyor. VİRAL ENFEKSİYON
 10. 10. SERBEST ÇAĞRIŞIM
 11. 11. BİZ NE MÜLTECİLER GÖRDÜK Harika bir sinematografi eşliğinde Budweiser’ın kurucusu Adolphus Busch'ın 1857'de Almanya'dan St. Louis'e geliş hikayesini izliyoruz. Markaların kendi hikayelerini anlatmaya bayıldıklarını biliyoruz ama bu sefer mesaj çok farklı. Super Bowl’un en çok konuşulan reklamlarından biri olmasının sebebini anlamak zor değil; Trump sevilmiyorsun kardeşim! SERBEST ÇAĞRIŞIM
 12. 12. İkinci el eşya ya da araba aldığınızda eski kullanıcının geçmişini de almak istemiyorsanız tercihinizi gönül rahatlığıyla Starmark’tan yana kullanabilirsiniz. Eski sahipleri; bir rock grubu, yatak olarak araba kullan bir çift ya da her yerde karides ayıklayabilen işçiler olsa bile… İzleyeceğiniz mini-belgeselin yönetmenin Oscar ödüllü Laurits Munch-Petersen olduğunu da hatırlatalım. SERBEST ÇAĞRIŞIM SAHİBİNDEN SIFIR
 13. 13. Eğer kan görmeye ve şiddet içerikli videoları izlemeye dayanıklıysanız muhteşem bir sahne tasarımına ve eşsiz bir kurgu örneğine şahit olmak üzeresiniz. Leningrad grubunun Kolshik adlı parçasına çekilen klibin yönetmeni ise Ilya Nayshuller… SERBEST ÇAĞRIŞIM CESARETİN VAR MI İZLEMEYE?
 14. 14. BUDUR!
 15. 15. BİR KADIN YETİŞTİRMEK Kadınlar, ne oldu da her markanın gündemine oturdu dersiniz? Gerçekten markalar ilgileniyor mu kadın sorunlarıyla yoksa konu sadece popüler mi geliyor onlara? Audi Super Bowl için hazırladığı reklam filminde rakamlardan yola çıkıyor. ABD Kongre Ortak Ekonomik Komitesi tarafından yayınlanan 2016 raporunda, kadınların erkeklerden ortalama % 21 daha düşük ücret aldığını söylüyor önce. Ve sorunu çözmek için en doğru yere parmak basıyor, yetişen çocuklara… BUDUR!
 16. 16. TATMİN EDİCİ TEMİZLİK! 60 yıldır evlerimizi temizleyen bir marka, daha doğrusu bir beyefendi Mr Clean. Onun artık yaşlandığını ve devirden düştüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Super Bowl için dönen Mr Clean daha iyi ve daha seksi! Reklamı izledikten sonra kampanyanın Twitter ayağına da bakmanızı öneririz. Sizi orada da Mr Clean’in popo dansları ve seksi tweet’leri karşılayacak… BUDUR!
 17. 17. DUYARGA
 18. 18. ELİMİ BIRAKMA, ASLA! DUYARGA Araştırmalar eşcinsel çiftlerin heteroseksüel çiftlere göre toplum içinde elele tutuşurken 3 kat daha çekimser davrandığını gösteriyor. Sevginin en saf eylemini gerçekleştirmek neden bu kadar zor? ANZ Bank LGBT festivaline hem reklam filmiyle hem de #HoldTight etiketiyle destek veriyor. Etiket sayesinde Twitter’da el ele tutuşan çiftlerin fotoğraf paylaşımları çoğalıyor. Aynı zamanda kampanya dahilinde el ele tutulduğunda ışığı kendiliğinden yanan bileklikler dağıtılıyor!
 19. 19. SANSÜRLÜ ÇOCUKLAR DUYARGA Önce reklamın tanımını yapalım; bir şeyi halka tanıtmak, beğendirmek ve böylelikle sürümünü sağlamak için denenen her türlü yol… Bir de şu bilgiyi verelim; Bulgaristan, sigara ve alkol outdoor reklamlarının yasak olmadığı son Avrupa ülkelerinden biri. Alt yapı hazır, şimdi çocukları sigaraya özendirmemek için ne yapmamız gerekir, izleyebilirsiniz.
 20. 20. ETKİ-TEPKİ
 21. 21. ASİLİĞİN MODASI DEĞİŞTİ 60'lı yılların kült filmi Easy Rider, filme tapan ve hala asi ruhlarını korumayı başarmış bir grup yaşlı motorsikletçi, Peter Fonda ve Mercedes AMG… Kafanızda bir şey canlanmadıysa normal, bu yüzden yönetmen koltuğunda Coen Kardeşler var! ETKİ-TEPKİ
 22. 22. BİRAZ İLERLEYELİM LÜTFEN ETKİ-TEPKİ Kalbinizin sıkışmasına neden olacak, varsa anksiyetenizi artıracak, elinizi kolunuzu bağlayacak bir film var sırada. Merak etmeyin hepsi çözümlenecek ve derin bir nefes alacaksınız. İşte Go Further (Daha İleri) sloganıyla Ford aşama aşama bunları yaşamanızı istiyor. Başarıyor da!
 23. 23. İSTEDİĞİM TEK ŞEY; KAHVE ETKİ-TEPKİ Ahşap tasarımlı, kara tahta konseptli, “TAKE AWAY”li ve sakallı baristalarıyla yeni nesil kahveciler… Her yerdeler… Oysa tek isteğiniz ayılmak için bir kahveyken onlarca aromaları ve saçma servisleriyle kafanızı karıştırmaktan başka bir işe yaramıyorlar. Hayır, tabii ki biz değil, McDonald's böyle düşünüyor!
 24. 24. İLHAM
 25. 25. NASIL GEÇTİ HABERSİZ Vardır böyle dostluklar, birbirinize sevdiğinizi hiç söylememiş, söyleyememişsinizdir. Gerek de duymamışsınızdır belki. Fakat dönüp baktığınızda paylaştığınız tüm anlarda aranızdaki sevgi çok da açıktır aslında. Bud Light arkadaşlar arasındaki paylaşılan anları sahiplenerek duygusal bir dostluk filmine imza atmış. İLHAM
 26. 26. BAĞLANMA PROBLEMİNİZ Mİ VAR? Ülkemizde de başarılı bir kampanya yürüten Letgo’nun iki yılda 20 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını biliyor muydunuz? Farklı hikayelerle fakat hep aynı formülle yürüttüğü kampanyanın yeni reklamları da aynı derece ilgi çekeceğe benziyor. Ne çok eşyalara bağlanıp onlardan kolay vazgeçemeyen insan varmış demeden geçemiyoruz… İLHAM
 27. 27. FÜTÜRİSTİK
 28. 28. VALLA ÜSTÜMDE BOZUK YOK Üstünüzde bozuk taşımadığınız için ihtiyaç sahiplerine yardım edemediğinizi söylüyorsanız, bahaneniz tükenmek üzere. Hollanda'nın en büyük bağımsız reklam ajansı N=5 giyilebilir teknolojileri kullanarak evsizlere yönelik "Helping Heart" isimli bir mont geliştirdi. Montun üzerindeki kart okuyucu sayesinde temassız kart ile 1 euro'luk bağış yapılabiliyor. En güzel yanı ise bağışlar asla nakde dönüşmüyor; direkt evsizlere barınma sağlayan derneklere yardım olarak ulaşıyor. FÜTÜRİSTİK
 29. 29. HAYALLER GERÇEK Mİ OLUYOR? Rus şirket Hoversurf, drone teknolojisiyle motorsikleti birleştirdi! Scorpion-3 isimli aracın havalandığı video ise yayınlandığı gibi milyonlarca izlendi. Şimdilik profesyonel kullanım için hazır olmasa bile “Back to the Future” hayranlarının salyalarını akıtmayı başardı! FÜTÜRİSTİK
 30. 30. ŞUBAT 2017

×