Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Żródła wypływająw prowincji Grosseto
Saturnia to obecnie część miejscowościManciano - stolicy gminy o takiej samej nazwie.     Leży w Toskanii Maremma  ...
Saturnia leży na porowatych skałach osadowych zwanych trawertynem.To najstarsze miasto założone przez Etrusków ma obecnie ...
Według mitów,wytryśnięcie gorącego źródła nastąpiło, gdy jeden z piorunów ciśniętychprzez Jowisza, podczas kłótni z Saturn...
Według innej legendy Saturnia jest miejscowością założoną osobiście         przez Saturna. Stąd jej nazwa.
Podgrzewanie wody zapewnia wygasły wulkan Amiata o wysokości 1734 m n.p.m. Wody deszczowe wpływają w szczeliny skał wulkan...
Siarka nazywana jest "pierwiastkiem piękności" .Jej obecność w wodzie, wpływakorzystnie na skórę i stawy.Gorące źródła cie...
Ze skał wypływa około 800 litrów gorącej wody na sekundę.Sprawia to, że baseny są zawsze czyste, a woda ma stałą temperatu...
Kaskady Gorello i Mill są najbardziej obleganymi miejscami w Terme di Saturnia.      Kąpiel w naturalnych basenach sk...
Źródła przyciągają turystów                    rodzimych i zagranicznych przez             ...
Montemerano, 8 km na południe od Saturni. Miejscowość powstała w XIII w. nawzniesieniu 295 m.n.p.m .Zachowały się mury mia...
Via Clodia a Saturnia  Montemerano – Torre di San Lorenzo
Montemerano,Piazza del Castello
Kościół San Giorgio a Montemerano z XIV w. z freskami i malowidłami na drewnie,           w tym tzw. „Madonna d...
San Giorgio a Montemerano, XIV w
San Giorgio a Montemerano, wnętrze kościoła
San Giorgio a Montemerano
San Giorgio a Montemerano„Madonna della Gattaiola„(po renowacji).W przeszłości wykorzystywanoobraz na desce jako drzwi dos...
Montemerano,średniowieczna zabudowa
Okolice Manciano
Manciano
Manciano
La Rocca Aldobrandesca di Manciano – XIII w.
MAREMMA AMARA - Antonio Giorgio Daniela
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Saturnia gorace zrodla toskanii
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Saturnia gorace zrodla toskanii

1,475 views

Published on

Published in: Travel
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Saturnia gorace zrodla toskanii

 1. 1. Żródła wypływająw prowincji Grosseto
 2. 2. Saturnia to obecnie część miejscowościManciano - stolicy gminy o takiej samej nazwie. Leży w Toskanii Maremma około 100 km na południe od Sieny, w prowincji Grosseto (Włochy). Saturnia leży na historycznej drodze Via Clodia z czasów rzymskich i słynie z siarkowych źródeł geotermalnych.
 3. 3. Saturnia leży na porowatych skałach osadowych zwanych trawertynem.To najstarsze miasto założone przez Etrusków ma obecnie 500 mieszkańców. Etruskowie nazwali je Aurinia. Rzymianie nadali miejscowości nazwę Saturnia.
 4. 4. Według mitów,wytryśnięcie gorącego źródła nastąpiło, gdy jeden z piorunów ciśniętychprzez Jowisza, podczas kłótni z Saturnem, chybił i uderzył w skałę.
 5. 5. Według innej legendy Saturnia jest miejscowością założoną osobiście przez Saturna. Stąd jej nazwa.
 6. 6. Podgrzewanie wody zapewnia wygasły wulkan Amiata o wysokości 1734 m n.p.m. Wody deszczowe wpływają w szczeliny skał wulkanicznych, nagrzewają się i nasycajązwiązkami siarki i innych pierwiastków. Płyną 30 km pod ziemią i wypływają do kaskady Cascate del Mulino w Saturni.
 7. 7. Siarka nazywana jest "pierwiastkiem piękności" .Jej obecność w wodzie, wpływakorzystnie na skórę i stawy.Gorące źródła cieszą się dużym powodzeniem mimo, że po kąpieli skóra ma niezbyt miły zapach.Na bazie miejscowych minerałów produkuje się kosmetyki, oferowane w licznych sklepach.
 8. 8. Ze skał wypływa około 800 litrów gorącej wody na sekundę.Sprawia to, że baseny są zawsze czyste, a woda ma stałą temperaturę około 38°C.
 9. 9. Kaskady Gorello i Mill są najbardziej obleganymi miejscami w Terme di Saturnia. Kąpiel w naturalnych basenach skalnych jest bezpłatna.
 10. 10. Źródła przyciągają turystów rodzimych i zagranicznych przez cały rok.Około kilometra od Terme di Saturnia są "dzikie" kąpieliska, nie mniej popularne od kurortu.
 11. 11. Montemerano, 8 km na południe od Saturni. Miejscowość powstała w XIII w. nawzniesieniu 295 m.n.p.m .Zachowały się mury miasta, brama miejska, zamek oraz renesansowe budynki.
 12. 12. Via Clodia a Saturnia Montemerano – Torre di San Lorenzo
 13. 13. Montemerano,Piazza del Castello
 14. 14. Kościół San Giorgio a Montemerano z XIV w. z freskami i malowidłami na drewnie, w tym tzw. „Madonna della Gattaiola" .
 15. 15. San Giorgio a Montemerano, XIV w
 16. 16. San Giorgio a Montemerano, wnętrze kościoła
 17. 17. San Giorgio a Montemerano
 18. 18. San Giorgio a Montemerano„Madonna della Gattaiola„(po renowacji).W przeszłości wykorzystywanoobraz na desce jako drzwi dospichrza zbożowego, któregostrzegły przed myszami koty.W dolnej części obrazu wyciętowięc otwór dla kota (=gatta).Stąd nazwa „della Gattaiola“.
 19. 19. Montemerano,średniowieczna zabudowa
 20. 20. Okolice Manciano
 21. 21. Manciano
 22. 22. Manciano
 23. 23. La Rocca Aldobrandesca di Manciano – XIII w.
 24. 24. MAREMMA AMARA - Antonio Giorgio Daniela

×