Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Podróże Hiszpania - zamki i pałace

682 views

Published on

 • Be the first to comment

Podróże Hiszpania - zamki i pałace

 1. 1. Alhambra (arab. „czerwona wieża”), jest to warowny zespół pałacowy w Grenadzie, w andaluzyjskim regionie Hiszpanii, zbudowany w latach 1232– 1273 i rozbudowywany do XIV wieku. Alhambra była twierdzą mauretańskich kalifów. Składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, letniej rezydencji z ogrodami oraz z samych ogrodów, znajdujących się na całym wzgórzu. Wewnątrz jest Patio de los Leones (podwórze lwów) z wodotryskiem opartym na dwunastu lwach. Dziedzińce są okolone cienistymi kolumnadami. Jest tam wiele chłodnychzakątków, ogródki z płynącą wodą, na zewnątrz zaś balkony, z których roztaczają się piękne widoki.Alhambra była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii. Do roku 1492,w którym została zdobyta, była siedzibą emirów Grenady. Przez długi czas służyłaza więzienie, później (w XIX w.) została odbudowana z zachowaniem pierwotnego stylu.Twierdza Alhambra została w 1984 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
 2. 2. Alcazaba Jest to najstarsza część Alhambry, z ruinami zamku pochodzącymi z IX wieku. Obecny stan zawdzięczamy Muhammadowi V, który otoczył murem staryzamek, podniósł jego walory obronne i postawił trzy nowe wieże. Prace te przekształciły okazałą cytadelę w prawdziwą fortecę, gdzie król założył swoją rezydencję. Przy wejściu do Alcazaby są urzekające ogrody Adarves, również nazywane Ogrodami Poetów.
 3. 3. Ogrody Adarves
 4. 4. Wieża Sprawiedliwości. Oryginalny wjazd doAlhambry, zbudowany przezYusufa I w 1348 roku.
 5. 5. Generalife Jest to willa z ogrodem, używana przez muzułmańskich władców Granady, jako miejsce wypoczynku.Generalife znajduje się poza murami pałacu Alhambra, na wschód, na zboczach Cerro del Sol.Składa się z szeregu budynków, dziedzińców i ogrodów, co czyni ją jedną z największych atrakcji miasta Granada.
 6. 6. Pałace Nazarii Zbudowane w pierwszej połowie XIV wieku.Są połączeniem Pałacu Comares i Pałacu de los Leones. Były siedzibą administracji i osób prywatnych.
 7. 7. Pałac Comares
 8. 8. Pałac de los Leones
 9. 9. Pałac ComaresSkłada się z jednostek zgrupowanych wokół patio z Myrtles, z arkadami i galeriami na końcach. Dekoracje tej rezydencji zachwycają zwiedzających abstrakcyjnymi i geometrycznymi dekoracjami, aby niespodziewanie zrobić miejsce dla bardziej naturalistycznego stylu.
 10. 10. Pałac LeonesW tym pałacu sztuka Maurów osiągnęła swój szczyt i piękno unikalnej harmonii, gdzie światło, woda, kolory i wystrój wnętrz sprawiają, że ​ ten pałac jest piękną ucztą dla zmysłów.
 11. 11. Patio pałacu Leones Patio pałacu Leones charakteryzuje się piękną oryginalnością, harmonijnym połączeniem wschodniej i zachodniej sztuki. Woda jesttutaj głównym bohaterem. Wybijając z fontanny podtrzymywanej przezdwanaście lwów, jest rozprowadzana po wszystkich pomieszczeniach.
 12. 12. Teksty polskie 2011

×