Etnografia tango argentina

511 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
511
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Etnografia tango argentina

 1. 1. Tango to tradycyjny gatunek muzyczno-taneczny z Argentyny i Urugwaju, urodzony zkulturowej fuzji europejskich emigrantów, potomków afrykańskich niewolników itubylców regionu rzeki La Plata.Tango wywodzi się z tradycji tańców hiszpańskich - habanery i flamenco , zmieszanej zcandombe, którą na grunt Ameryki Południowej zaszczepili afrykańscy niewolnicy. Tangoargentyńskie w obecnej formie pojawiło się w Argentynie w końcu XIX wieku.Początkowo było uważane za taniec podrzędny - uliczny i wyuzdany. W tym wczesnymokresie był tańczony przez dwóch mężczyzn, a następnie tańczono je w ubogich lokalach,a zwłaszcza w domach publicznych.Szczególnie popularne było w Argentynie w okresie rządów Juana Domingo Perona, któryfaworyzował ten taniec jako narodowy. Z Ameryki Południowej ta odmiana tanga dotarłado Stanów Zjednoczonych, potem do Europy, a najbardziej zadomowiła się w Paryżu.W 1910 roku tango odniosło sukces w Paryżu .Paryżanie zakochali się w tangu, które było dla nich tańcem egzotycznym i zmysłowym i zostało przyjęte przez arystokrację.W okresie międzywojennym protestowano przeciwko erotycznemu zabarwieniu tanga.W prasie pisano, że to taniec nieprzyzwoity, negatywnie wypowiadał się o nim papież, acesarz niemiecki zabraniał go tańczyć na swoich salonach. Nie dało się już jednakpowstrzymać tłumów, które zakochały się w tangu.W 2009 roku tango zostało na wniosek prezydentów Argentyny i Urugwaju, wpisane naListę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
 2. 2. La pasión y tangoCentralne elementy tanga to popędpłciowy sublimujący do zmysłowości,smutku oraz melancholii,pochodzących z permanentnego stanuniezadowolenia.Pierwotnie te uczucia związane są zlosem milionów imigrantów główniemężczyzn, samotnych w obcym kraju,którzy uciekają do domów płatnegoseksu .Nostalgia do wspólnoty, miłościi pragnienie kobiet to są dowodysamotności.Tango doprowadziło do znacznejintrospekcji wewnętrznej dotyczącejmiłości, płci, frustracji i wreszciepoczucia życia i śmierci zwykłegoczłowieka.Źródło: La Enciclopedia Libre/Tango
 3. 3. BandoneónBandoneón - to rodzaj małego akordeonu szczególnie popularnegow Argentynie i Urugwaju. W 1850 roku niemiecki dystrybutorinstrumentów Heinrich Band zaczął sprzedawać zmodyfikowaneprzez siebie koncertyny niemieckie o mniejszych niż oryginalnerozmiarach, z wielką plakietką "Bandonion. Głównym zamierzeniemBanda było stworzenie przenośnego instrumentu, który mógłbyzastąpić rolę organów kościelnych tam, gdzie tych organów niebyło. Bandonion dopłynął do Buenos Aires około roku 1870 wwalizkach niemieckich emigrantów, zaś od około 1890r. jego nazwęzlatynizowano na bandoneón. Astor Piazzolla Pantaleón (11.03.1921 – 04.07.1992) był najsłynniejszym argentyńskim kompozytorem tanga i muzykiem grającym na bandoneón. Wirtuoz bandoneónist, regularnie wykonywał swoje własne kompozycje z różnymi zespołami.
 4. 4. La Boca to dzielnica Buenos Aires. La Boca jest popularnym miejscem dla turystówodwiedzających Argentynę, z kolorowymi domami i deptakiem Caminito, gdzie artyściprezentują tango i sprzedawane są pamiątki związane z tangiem . W La Boca znajdował się główny port Buenos Aires, ale ze względu na płytkie wody niemogły do niego zawijać ciężkie, dalekomorskie statki. W późniejszym czasie port zostałprzeniesiony na północ. W XIX wieku dzielnicę tę zaczęli zasiedlać emigranci włoscy, główniegenueńczycy, którzy nadali jej obecny wygląd. Emigranci stworzyli zabudowę typuConventillos. Domy były malowane farbami pozostałymi z malowania statków, każdy winnym kolorze. Z powodu powodzi domy były często budowane z blachy falistej i mocowanena palach. Kamienice Conventillos wyróżniały się dużą ilością małych pokoi zamieszkanychprzez pojedyncze rodziny, oraz kuchni i łazienki wspólnej dla wszystkich lokatorów.Charakterystyczne był także nieregularny dziedziniec ,oraz balkony z których wchodziło siędo mieszkań. Był to obszar malowniczej rozmaitości, na którym mieszały się różne kultury iosobistości : strażacy, prostytutki, stręczyciele, pijacy, ekwilibryści i karły – uwiecznieni wrzeźbach na uliczce La Boca.W La Boca mieszka wielu mieszkańców mieszanego pochodzenia europejskiego. GłównieWłosi, Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, Baskowie i Arabowie.
 5. 5. Caminito - niewielka uliczka znajdująca się w La Boca .Swój wygląd przypominający uliczkimiast europejskich z ubiegłych stuleci zawdzięcza pierwszym mieszkańcom pochodzącymgłównie z Genui we Włoszech. Aktualnie stanowi skansen-muzeum i dużą atrakcję
 6. 6. Profesjonalne pokazy tanga argentyńskiego w dzielnicyturystycznej La Boca
 7. 7. W stolicy Argentyny - Buenos Aires od 10 lat w sierpniu odbywa się festiwaltanga, połączony z konkursem o mistrzostwo świata w tańczeniu tanga.W mistrzostwach biorą udział setki najlepszych, profesjonalnych tancerzy itancerek.Podczas trwającego dwa tygodnie festiwalu odbywają się darmowe zbiorowelekcje tanga. Imprezy odbywają się nie tylko w niezliczonych w Buenos Airessalach do tańca, ale także na ulicach i placach.Mistrzostwa Świata odbywają się w dwóch kategoriach: tango salon i tangosceniczne (które zawiera elementy akrobacji). Większość tancerzy toArgentyńczycy, ale oprócz nich do Buenos Aires przybywają pary z Wenezueli,Grecji, Kolumbii, Włoch, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Urugwaju i Japonii.Wielkie wydarzenie w świecie tanga w Buenos Aires dla Argentyńczykówoznacza rozszerzenie granic zjawiska kulturowego jakim jest tango, jako całości– taniec, muzyka, piosenka i poezja.
 8. 8. Luksusowy sklep z ubiorami do tanga w
 9. 9. Callejeros – uliczni tancerze tanga
 10. 10. ¿Callejeros?
 11. 11. Tango tańczyli mężczyźni od samego początku, ponieważ zostało uznane za zbyt niemoralne dla kobiet.Poza tym większość emigrantów przybyła do Argentyny bez rodzin, dlatego pierwszy taniec Tango byłtańczony przez dwóch mężczyzn i był to taniec bardzo dziki. Później mężczyźni zaczęli tańczyć zprostytutkami i forma tańca zmieniła się w erę tańca kobiety z mężczyzną.
 12. 12. CABECEOW kulturze tanga argentyńskiego głęboko zakorzeniony jest obyczajkomunikowania się za pomocą wzroku i innych sygnałów niewerbalnych zwany„cabeceo”. Argentyńczycy – jak zresztą wszyscy chyba „Latynosi” – przywiązujądużą wagę do zachowania godności osobistej, wyrażania szacunku, wyrażaniauprzejmości oraz są wrażliwi na punkcie osobistego „honoru” (służy temu dośćrozbudowany system zasad zachowań i „tabu”). Zwyczaj „cabeceo” chroni obiestrony (osoby proszące i osoby proszone) między innymi przed narażaniemgodności przez odmawianie tańca wprost i poprzez otrzymywanie odmowywprost. Pozwala też – z zachowaniem większej delikatności - realizować własnepotrzeby i czerpanie przyjemności z tańca…
 13. 13. Pokazy tanga argentyńskiego w Teatro Argentino wBuenos Aires
 14. 14. A tak tańczą mistrzowie: The BuenosAires Tango Dance World Cup
 15. 15. Tango łączy dramat,pasję, seksualność, agresję, i ​ zawsze jestcałkowicie smutne.W tańcu mężczyzna,jest "twardy",a kobieta jestzawsze uległa.
 16. 16. Klasyczne tangoargentyńskie jesttańcemcharakteryzującymsię improwizacją ibliskościąpartnerów. Lirykatang, pisana częstow lunfardo, wyrażazazwyczaj smuteklub zawódmiłosny. Jeden znajwybitniejszychpoetów tangaEnrique SantosDiscépolo nazwałtango smutnąmyślą, którą siętańczy.
 17. 17. Klasyczne tangocharakteryzuje siębliskością partnerówi improwizacją figur.Emocje, które zazwyczajwyraża tango to smuteki zawód miłosny, ale takżewyzwolenie wspólnych emocji i forma rozmowy.Tango to ogromnanamiętność.
 18. 18. Tango Diabolo Opr. na podstawie www.rotfl.com

×