Zdrava hrana hristina durlanova 6-b

3,805 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
3,805
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,650
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Zdrava hrana hristina durlanova 6-b

 1. 1. За да бидеме здрави треба: ув а ње здрспорт исх ава спиењ ран е а Пиење вода ZZZ ZZZZZZ ZZZZZZ
 2. 2. Ова е пирамидата за здрава храна: Благи производи Млечни производи Месни производи Зеленчук Овошје Зрнести производи За да бидеме здрави треба повеќе да ги консумираме производите на дното од пирамидата, а помалку оние кон врвот.
 3. 3. калциум овошје житарицизеленчук месо
 4. 4. Исхраната богата со овошје и зеленчук, како дел од целокупниот здраврежим на исхрана, може да го редуцира ризикот од удар и можебикардиоваскуларни болести. Дали да го миеме овошјето? Измијте го овошјето пред да го подготвувате или јадете. Тријте го енергично со рацете под млаз чиста вода за да се отстрани нечистотијата и површинските микроорганизми. Исушете го после миењето. Јас секогаш Совети: јадам овошје Јадете и спортувам •Имајте во секое овошје. време овошје на маса или во фрижидер •Купувајте свежо и сезонско овошје. •Исеченото овошје чувајте го во фрижидер за подоцна
 5. 5. Секоја храна од пченица, ориз, овес, пченка, јачмен или други зрна оджитарки е зрнеста храна. Лебот, тестенините, овесните снегулки,житарките за појадок и др. - сите тие се примери на зрнести производи.Сите луѓе кои јадат зрнести производи како пченка, пченица и другосе добро заштитени од ризикот за хронични заболувања. Зрнестата храна обезбедува многу хранливи материи витални за здравјето и одржувањето на човечкото тело. Зрнестата храна е важен извор на многу хранливи материи, како диетални влакна, некои B витамини (тиамин-B1, рибофлавин-B2, ниацин-B3 и фолна киселина-B9)
 6. 6. Во оваа група се вбројуваат сите течни млечни продукти и многупроизводи кои се прават од млеко.Храната направена од млеко која ја задржува содржината на калциумот едел од групата, додека храната направена од млеко која содржи многумалку или воопшто не содржи калциум, како крем сирење, крем и путерне се смета дел од оваа група. Конзумирањето млеко и млечни продукти во исхраната е корисно за здравјето - луѓето кои имаат исхрана богата со млеко и млечни производи може да го редуцираат ризикот од намалување на коскената маса во текот на животниот циклус. Млекото и млечните производи обезбедуваат нутритиенти кои се витални за здравјето и одржувањето на телото, како: калциум, калиум, витамин D и белковини.
 7. 7. Зошто е важно да бидат вклучени рибата, јатките и семките во исхраната? Разновидниот избор од оваа Јас секогаш на група кој вклучува риба, моите гости им јаткасти плодови и семки во давам здрава оброците може да го зголеми храна! внесот на мононезаситени и полинезаситени масни киселини, кои би требало да се главните чинители на мастите во исхраната. Некои од полинезаситените маслни киселини се есенцијални за здравјето - телото не може да ги креира нив од други масти. Храната од оваа група обезбедува хранливи материи витални за здравјето и одржувањето на човечкото тело. Меѓутоа, изборот на храна од оваа група која изобилува со заситени масти и холестерол може да има штетно влијание на здравјето.
 8. 8. Колачите, тортите, чоколадите, бонбоните идругата блага храна децата многу ја сакаат, но таатреба да се јаде во помали количини и поретко.
 9. 9. Г о по м транс ага ува п преч ијата на хр ортотЈ а с атац Го п од а др варењ обрува матер нливидехи ет о н ии хран а ата ва од обру та Ја ре гЈа п лација теле улира у снцирк вта темп ата р ерату на к ра а Ги ш а га н т т орга ити пом шкио нМу оло н тк и в и те и атаиму ем т сис
 10. 10. •Вежбите му помагаат на твоето срце•Вежбите ти ги јакнат мускулите•Вежбите прават да се чувствувашподобро
 11. 11. •Спиењето му дава шанса на твоетотело да се одмори и да ја повратисилата.•Спиењето му дава шанса на мозокот дасе одмори. Z ZZ ZZ ZZ ZZ
 12. 12. Морско ризото Балканска мусака•130 гр. школки•150 гр. шкампи 200 гр. мелено месо•150 гр. лигњи 600 гр. тиквички•130 гр. кромид 600 гр. модри патлиџани или брокула•1. блага пиперка 100 гр. кромид•1 домат 8 јајца•200 гр. ориз млеко•сол кашкавал Јас имам зачин рецепти за вас.
 13. 13. И за крај ! Ова навистина е тркало на среќата, затоа што само ако сме здрави ќе бидеме и среќни!Житарки млечни производи Вода Овошје ЗеленчукТреба да запомниме дека треба да јадеме само здрава храна, овошје изеленчук.Можеме секој ден меѓу оброците да изедеме малку овошје бидејќи има многувитамини.

×