лялька мотанка

3,357 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
3,357
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
10
Actions
Shares
0
Downloads
28
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

лялька мотанка

 1. 1. Берегині, обрядові, родинні
 2. 2. •Лялька-мотанка - це маленькийвитвір мистецтва, це поєднанняминулого і сучасного, це зв’язок зпредками, посередник міжстаршим та новим поколінням. • Назва такої ляльки походитьвід технологічних особливостей їївиготовлення. Всі деталі міцнопримотуються ниткою, вузлики незав’язують.
 3. 3. • Лялька-мотанка маєсвою сакральнуфункцію, вона втілюєідею оберегу-захистувід злих сил. Народналялька зробленавласноруч сповненапозитивної енергії,любові та тепла.
 4. 4. Мотанку створюють шляхомнамотування шматочківтканини, через це і такаспоріднена назва з словоммотати. Хрест на обличчі-символ райдуги, тому вінробиться з яскравих ниток.Обличчя-солярний знаксонця. Всі вертикальні лінії-це чоловічий початок, усігоризонтальні лінії-жіночий.
 5. 5. Одяг оздоблений традиційноюнародною вишивкою з використаннямдавніх орнаментів, прикрашенийнамистом. Особисту увагу при виготовленніляльок приділяється обличчю. Якправило на традиційній ляльці деталіобличчя не зображались. З давніхчасів в різних культурах вважалось,що через очі в ляльку може вселитисьдуша дитини або іншої людини.Обличчя прикрашали символом життята Сонця – хрестом, який намотувалинитками різного кольору.
 6. 6. Таку назвулялькаотримала тому,що під час їївиготовленняелементи тадеталі не тількиміцнопримотуютьсяниткою аленитку щезав’язують навузлик.
 7. 7. Лялька в обрядовому календарі українців
 8. 8. Сутність Масляноїстановить оновленнявсього живого,пробудження землі післязими. Магічнимиспособами людизвільнились від зими,смерті, мороку: зокремаспалювали або розривалисоломяне опудалоМорани (Мари) –словянської богинісмерті.
 9. 9. Лялька символізує кущверби; пробудженняприроди навесні. Робиласяперед Вербною неділею. Їїкольори наближені докольорів верби. Символізуєжінку, яка йде до церкви іу ручках тримає тригілочки верби. На личкуможна виплести тоненькийхрестик.
 10. 10. До пари Вербниціробилася Великоднялялька. Виконуєтьсялялька з тканиничервоного кольору.Обличчя такої лялечкиповинно також бутичервоним. На обличчіможна виплеститоненький жовтийхрестик. У руках лялькатримає вузлик, якийсимволізує торбинку зпасочками.
 11. 11. Івана Купала є одним ізнайдавніших і найбільшулюблених свят в народі.Спалення купальськогодеревця (Марени)належить до обрядужертвоприношення, аспалювання опудаласимволізує знищеннянечистої сили.
 12. 12. Згідно із традиціями,дідух — це останнійобжинковий сніп. Овес,жито, пшениця, льон -його основні складові.Соломяний оберіг — цедух предків, дідів,збереження традицій іпамяті родини. Це символдоброго врожаю, миру йзлагоди в родині, достаткув домі.
 13. 13. На перший Святвечір,коли сходила зоря, господарзаходив до хати із"дідухом" із словами:"Святий вечір! Здоровлю зКолядою" Після цьогоставили "дідух" у Краснийкут на сіно. Вважалось, щосаме на цей сніп (Символпрапредка) злітаються душі,яких запрошують до Святоївечері.
 14. 14. ВЕРТЕП (топка,бетлегем, стаєнка,каплиця) - популярний уXVII-XIX ст. пересувнийляльковий театр, з якимвиступали на ярмарках,міських та сільськихмайданах, а частішеходили по хатах у святковідні.
 15. 15. Згідно з народнимиповір’ями, вонимають чарівнівластивості:захищають людинувід злих сил, лихогоока, відтягують відлюдей на себехвороби і нещастя.
 16. 16. Першу лялечку робили длянемовляти і клали у колиску.Зараз у нас існує звичайпривязувати червонувовняну ниточку на рукумалюка, а раніше для захистуробили лялечки. Кріммаленької мотанки, удитячому куточку повиннабула стояти більша лялька -товстушка, або лялька-нянечка.
 17. 17. Ляльки-зерновушки (крупенічки)Це амулети, які за народнимповірям приносять в дімдостаток, благополуччя,допомагають досягти успіхіву роботі. При їх виготовленнівикористовується ціле зерно..
 18. 18. Бажальниця Виготовляючи таку ляльку, нескупились на яскраві тканини,намиста, стрічки. Лялька мусілаобов’язково бути з руками. Знею спілкувались і робити їйподарунки - нові хусточки,намистини, стрічки. Зробіть маленький весільнийрушничок мотанці-бажальниці(тільки з нової тканини),повісьте їй на ручки, подаруйтещось і загадайте бажання...
 19. 19. В деяких селах Вінничини жінки вкладали невеличкімішечки з різноманітним пахучим зіллям в серединуляльки. Такі ляльки виготовляли в лікувальних цілях,це своєрідна аромотерапія яку використовували щенаші прабабусі. Секретами лікування запахами квітів, смол ізерен володіли наші далекі предки. Вони вважали, щорослини з сильним запахом володіють магічнимивластивостями, що впливають в першу чергу на душулюдини, і через цю властивість ароматів знахарілікували різні захворювання
 20. 20. Свою назву лялькаотримала за наявністьвеликої кількості рук(п`ять пар рук).Таку ляльку полюблялигосподині, її підвішувалинад прялкою чи піччю длятого, щоб господинявстигала робити всю хатнюроботу. А лялькадопомагала їй у цій справі.
 21. 21. В деяких регіонах Українитаку ляльку дарувалимолодим під час весілля зпобажаннями любові тазлагоди, а ще звичайно,щоб молоді завжди були впарі і міцно трималисьодин одного все своє життя.В тому місті, дез’єднуються дві ручки,примотаний зроблений зниток кутасик (переважночервоного кольору), якийсимволізує коханнямолодят та їхню майбутнюдитину.
 22. 22. Найбільш поширені жіночізображення, щопояснюються культомМатері - Світу, Матері-Природи.Ляльку Берегинюзображують із руками,піднятими вгору вмолитовному жесті або зопущеними вниз. Наспідниці ляльки – берегинівишитий мотивбезконечника.
 23. 23. Лялька з діточкаминагадує іконописний образБогородиці. Її даруютьновоствореним сімям.Ганчіркову ляльку –берегиню, виробленувласними руками, матидарувала донечці передвесіллям, благословляючитаким чином на щасливезаміжжя. Гості теждарували ляльок зпобажанням, щоб в нихнародилося багато діточок.
 24. 24. Оскільки народні ляльки зтканини були невід’ємноючастиною селянськогопобутового середовища,пов’язаного зхліборобською працею тадомашнім вогнищем, томувони і в прадавні часи, ісьогодні є символомродючості, материнства тасвоєрідним оберегом.
 25. 25. Дякую за увагуКерівник проекту Бондар Л.М. Івангородська зш І-ІІІ ст. Олександрівського р-н. Кіровоградської обл.

×