Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Hayır Diyebilme Becerisi

1,084 views

Published on

Sizi siz yapan, sizi ifade eden, sizi istemediğiniz durumlardan kurtaran "Hayır" cevabı bir beceridir.
Tabuları yıkın, kendiniz olmaktan suçluluk duymayın, sizi siz olduğunuz için eleştirenlerden korkmayın, başkalarına bağımlı hale gelmeyin ve "Hayır" demesini öğrenin.

Published in: Self Improvement

Hayır Diyebilme Becerisi

 1. 1. HAYIR DEMEYİ BECERMEK www.DeryaOzcelik.com
 2. 2. Hayır Demeyi Becermek 1 www.DeryaOzcelik.com Hayır diyebilmek bir beceridir.
 3. 3. Hayır diyebilmek sınırlarımızı, haklarımızı ve tercihlerimizi korur. www.DeryaOzcelik.com
 4. 4. 3 www.DeryaOzcelik.com ANCAK HAYIR DİYEBİLMENİN ÖNÜNDE ÇEŞİTLİ ENGELLER VARDIR.
 5. 5. Hayır Diyebilmenin Önündeki Engeller 4 ÖRNEĞİN: ‘Buna hakkım yok’ ‘Böyle yapılmaz’ ‘Ayıp olur’ gibi toplumsal ve ailesel öğrenmeler www.DeryaOzcelik.com
 6. 6. Hayır Diyebilmenin Önündeki Engeller 5 www.DeryaOzcelik.com YA DA ‘Hayır dersem kırılır’ ‘İstemediğimi söylersem üzülür’ gibi başkalarını incitme korkusu ve suçluluk duygusu
 7. 7. Hayır Diyebilmenin Önündeki Engeller 6 www.DeryaOzcelik.com VEYA ‘Hayır dersem beceremeyeceğimi düşünür’ ‘Beni aptal bulur’ gibi eleştirilme korkusu
 8. 8. Hayır Diyememenin Olumsuz Sonuçları 7 www.DeryaOzcelik.com HAYIR DİYEMEDİĞİMİZ ZAMAN DA ÇEŞİTLİ OLUMSUZ SONUÇLARLA KARŞILAŞIRIZ.
 9. 9. Hayır Diyememenin Olumsuz Sonuçları 8 www.DeryaOzcelik.com HAYIR DİYEMEDİĞİMİZ ZAMAN DA ÇEŞİTLİ OLUMSUZ SONUÇLARLA KARŞILAŞIRIZ. KENDİMİZE GÜVENEMEYİZ, İNİSİYATİF ALAMAYIZ, KARAR VEREMEYİZ.
 10. 10. Hayır Diyememenin Olumsuz Sonuçları 9 www.DeryaOzcelik.com KENDİMİZE GÜVENEMEYİZ, İNİSİYATİF ALAMAYIZ, KARAR VEREMEYİZ. KENDİMİZİ SAVUNAMAZ, HEP BAŞKALARINI MEMNUN ETMEYE ÇALIŞIR VE ONLARA BAĞIMLI HALE GELİRİZ.
 11. 11. Hayır Diyememenin Olumsuz Sonuçları 10 www.DeryaOzcelik.com KENDİMİZE GÜVENEMEYİZ, İNİSİYATİF ALAMAYIZ, KARAR VEREMEYİZ. KENDİMİZİ SAVUNAMAZ, HEP BAŞKALARINI MEMNUN ETMEYE ÇALIŞIR VE ONLARA BAĞIMLI HALE GELİRİZ. ÖFKE, ÜZÜNTÜ VE HAYALKIRIKLIĞI HİSSEDERİZ.
 12. 12. Hayır Diyememenin Olumsuz Sonuçları 11 www.DeryaOzcelik.com KENDİMİZE GÜVENEMEYİZ, İNİSİYATİF ALAMAYIZ, KARAR VEREMEYİZ. KENDİMİZİ SAVUNAMAZ, HEP BAŞKALARINI MEMNUN ETMEYE ÇALIŞIR VE ONLARA BAĞIMLI HALE GELİRİZ. ÖFKE, ÜZÜNTÜ VE HAYALKIRIKLIĞI HİSSEDERİZ. İLİŞKİLERİMİZDE YA SALDIRGANLAŞIR VE YIKICI OLURUZ… YA DA SUSAR VE İÇİMİZE KAPANIRIZ.
 13. 13. 12 www.DeryaOzcelik.com HAYIR DEMEYİ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN!
 14. 14. Daha fazla bilgi için diğer slide’lara göz atabilirsiniz. www.DeryaOzcelik.com
 15. 15. Teşekkürler www.DeryaOzcelik.com

×