Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Hayır Deme Egzersizleri

621 views

Published on

Doğru zamanda söyleyeceğiniz hayırlar ile kendiniz olmaktan korkmayın.
Hayırlara geçiş evresinde uygulayabileceğiniz egzersizler ile sizi zor durumda bırakan evetlerden kurtulun.

Published in: Self Improvement
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Hayır Deme Egzersizleri

 1. 1. HAYIR DEME EGZERSİZLERİ www.DeryaOzcelik.com
 2. 2. Hayır Demeyi Becermek 1 www.DeryaOzcelik.com KENDİNİZİ BİR SÜRÜ DURUM VE ORTAMDA KAÇINILMAZ OLARAK EVET DERKEN Mİ BULUYORSUNUZ?
 3. 3. Hayır Demeyi Becermek 1 www.DeryaOzcelik.com YERİNDE SÖYLENENLER HAYIRLAR HAYATINIZI İNANAMAYACAĞINIZ KADAR DEĞİŞTİREBİLİR
 4. 4. Hayır Demeyi Becermek 1 www.DeryaOzcelik.com YERİNDE SÖYLENENLER HAYIRLAR HAYATINIZI İNANAMAYACAĞINIZ KADAR DEĞİŞTİREBİLİR OTOMATİK EVETLERDEN YERİNDE HAYIRLARA GEÇİŞ
 5. 5. 12 www.DeryaOzcelik.com EGZERSİZ 1 DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN!
 6. 6. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! AÇIK VE NET İFADELER KULLANIN.
 7. 7. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! Yanlış anlaşılmaları ve istismarları önlemek için uzun, muğlak ve yuvarlak ifadelerden kaçının. AÇIK, NET VE KISA İFADELER KULLANIN. Karşınızdakinin sizi anladığını doğrulayarak duruma netlik kazandırın. Zayıf, kararsız, güvensiz, emin olmayan bir hayır; muhalefet, baskı ve ısrarla karşılanır.
 8. 8. 12 www.DeryaOzcelik.com EGZERSİZ 2 DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN!
 9. 9. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! YEDEK ÇÖZÜMLER KULLANIN
 10. 10. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! Uzun ve kısır tartışmalardan kaçının. Çıkarlarınızı koruyabilecek farklı opsiyonları değerlendirin. ‘HAYIR, AMA...’YI İYİ KULLANIN. ‘Hayır bu akşam olmaz, ama istersen Çarşamba günü yapabiliriz.’ Böylece hayırınız netliğini korur ama şiddeti azalır. Seçenek sunarak samimi ve iletişimi açan bir diyalog kurabilirsiniz.
 11. 11. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! EGZERSİZ 3
 12. 12. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! ZAMAN İSTEYİN
 13. 13. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! Zayıf ve kararsız hayırlardan kaçının. İstemediğiniz, kabul edemeyeceğiniz ya da size ters düşen şeyleri rahat bir şekilde tanımlayabilene dek zaman isteyin. Tereddütlüyseniz, durum sizin için netleşene kadar bekleyin.
 14. 14. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! EGZERSİZ 4
 15. 15. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! DUYGULARINIZI YAZIN, DEFTER TUTUN
 16. 16. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! Duyguları yazarak not etmek, onları SOMUT bir şekilde görmeye ve incelemeye yardım eder. Böylece öznel durumlara NESNEL bir şekilde bakabilmemizi sağlar. Düşüncelerimiz, duygularımız ve davranışlarımız arasında bağlantıları görmemize yardımcı olur. Bu da hayır denmesi gereken durumu anlamayı kolaylaştırır.
 17. 17. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! EGZERSİZ 5
 18. 18. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! FİZİKSEL MESAFENİZİ ARTIRIN
 19. 19. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! Fiziksel yaşam alanlarımız özel, kişisel, toplumsal ve kamusal alan olarak giderek genişler. Hangisinde kendinizi daha rahat hissediyorsanız, karşınızdakiyle mesafenizi buna göre ayarlayın. UZAK MESAFE, KİŞİSELLİĞİ VE YAKINLIĞI AZALTIR, DAHA BAĞIMSIZ VE OBJEKTİF KILAR. YAKIN MESAFE, YANITIN SERTLİĞİN AZALTIR, İLETİŞİMİ YUMUŞATIR. HANGİ DURUMDA HANGİSİ İŞİNİZE YARAR, SEÇİN.
 20. 20. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! EGZERSİZ 6
 21. 21. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! KARŞINIZDAKİNİ İYİ DEĞERLENDİRİN
 22. 22. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! Karşınızdaki arkadaşça mı saldırgan mı? Yumuşak mı ısrarcı mı? Buna karar verin ve UYGUN YANITINIZI BELİRLEYİN. Karşınızdakine tam olarak ne istediğini sorarak bilgi toplayın. Zaman kazanın ve uygun yanıtınızı belirlemek için zemin hazırlayın.
 23. 23. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! EGZERSİZ 7
 24. 24. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! AŞAMA AŞAMA GİDİN
 25. 25. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! Daha kolay, duygusal yükü fazla olmayan hayırlardan başlayarak kendinizi AŞAMA AŞAMA hazırlayın. Bu, başarı olasılığınızı artırır. Böylece kendinizi iyi hissetmenizi ve sonrası için motive olmanızı sağlar. Benzer hayırları tekrarlamak gerekir. Bunları pratik ederek alışkanlık haline getirebilmeyi hedefleyin.
 26. 26. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! EGZERSİZ 8
 27. 27. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! !!! KENDİ DEĞERİNİZİ FARK EDİN !!!
 28. 28. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! Herkes gibi SİZİN DE göz önüne almanız gereken istek ve ihtiyaçlarınız vardır. Başkalarının istek ve ihtiyaçlarının sizinkilerden gerçekten daha önemli ve gerekli olup olmadığına koşulları gerçekçi değerlendirerek karar verebilirsiniz. Kendinize şunları hatırlatın:
 29. 29. 12 www.DeryaOzcelik.com DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN DİĞER SLİDE’LARA GÖZ ATIN! BUNLARI HER AN GÖRÜP HATIRLAYACAĞINIZ BİR YERE NOT EDİN. •Benim haklarım, isteklerim ve ihtiyaçlarım da herkesinki kadar önemli ve değerli. •Kendi hak, istek ve ihtiyaçlarımla uymayan şeylere hayır deme hakkım var. •Başkalarıyla her zaman aynı fikirde olmak ya da hep onların istediklerini yapmak zorunda değilim. •Sürekli olarak değerimi kanıtlamak zorunda değilim. •Saygıyı hak ediyorum. •Haklarımı bilirim ve savunabilirim.
 30. 30. Daha fazla bilgi için diğer slide’lara göz atabilirsiniz. www.DeryaOzcelik.com
 31. 31. Teşekkürler www.DeryaOzcelik.com

×