Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Ertelemenin nedenleri ve nasılları - Uzman Psikolog Derya Özçelik

504 views

Published on

Ertelemek aktif bir kaçınma stratejisidir. Bu sunumumda da ertelemenin nedenlerini, niye ertelediğimizi anlattım.

Published in: Career
 • Be the first to comment

Ertelemenin nedenleri ve nasılları - Uzman Psikolog Derya Özçelik

 1. 1. ERTELEMENIN NEDENLERI VE NASILLARI www.DeryaOzcelik.com
 2. 2. ERTELEMENIN NEDENLERI VE NASILLARI 1 www.DeryaOzcelik.com Dur şu çayımı içeyim sonra başlarım’ ‘Karnım da acıktı, önce bir yemek yiyeyim’ ‘Masam ne kadar dağınık, en iyisi onu bir düzenleyeyim’ ‘Hazır düzenlemeye girişmişken kitaplarımı da alfabetik olarak sıralarsam çok güzel olur’
 3. 3. 2 www.DeryaOzcelik.com Ertelemek, niyetle eylem arasındaki boşluğa verdiğimiz ad.
 4. 4. 3 www.DeryaOzcelik.com • Erteleme, aktif bir kaçınma stratejisi. • Korktuğumuz şeylerden mümkün olduğunca kaçınabilmemizi sağlayan işlevsel bir strateji sunuyor bize.
 5. 5. Ertelemek Ne İşe Yarar? 4 www.DeryaOzcelik.com
 6. 6. Ertelemek Ne İşe Yarar? 5 www.DeryaOzcelik.com • Erteleme bir değerlendirme aşamasıdır.
 7. 7. Ertelemek Ne İşe Yarar? 6 www.DeryaOzcelik.com • Ertelerken geçirilen zaman çoğunlukla keyifli ve eğlenceli hatta üretken geçirilir.
 8. 8. Ertelemek Ne İşe Yarar? 7 www.DeryaOzcelik.com • Erteleme, son dakikaya yaklaştıkça heyecan düzeyini artırır.
 9. 9. Eylemden sonra oluşan motivasyonun önemi; 8 www.DeryaOzcelik.com HAYIR DİYEMEDİĞİMİZ ZAMAN DA ÇEŞİTLİ OLUMSUZ SONUÇLARLA KARŞILAŞIRIZ. • Bir işi yapmak için illa onu yapmak istemek, içten gelmesi, keyif vermesi, iyi hissettirmesi gerekmiyor.
 10. 10. Eylemden sonra oluşan motivasyonun önemi; 9 www.DeryaOzcelik.com HAYIR DİYEMEDİĞİMİZ ZAMAN DA ÇEŞİTLİ OLUMSUZ SONUÇLARLA KARŞILAŞIRIZ. • Bunlar olmasa da işler yapılabiliyor. • Motivasyon da arkasında geliyor.
 11. 11. Erteleme ve direnç ilişkisi; 10 www.DeryaOzcelik.com KENDİMİZE GÜVENEMEYİZ, İNİSİYATİF ALAMAYIZ, KARAR VEREMEYİZ. • Erteleme alışkanlığındaki en önemli noktalardan biri de direnç.
 12. 12. Erteleme ve direnç ilişkisi; 11 www.DeryaOzcelik.com KENDİMİZE GÜVENEMEYİZ, İNİSİYATİF ALAMAYIZ, KARAR VEREMEYİZ. KENDİMİZİ SAVUNAMAZ, HEP BAŞKALARINI MEMNUN ETMEYE ÇALIŞIR VE ONLARA BAĞIMLI HALE GELİRİZ. Erteleyerek direnç gösterdiğiniz şey muhtemelen oldukça anlamlı.
 13. 13. Erteleme ve direnç ilişkisi; 12 www.DeryaOzcelik.com KENDİMİZE GÜVENEMEYİZ, İNİSİYATİF ALAMAYIZ, KARAR VEREMEYİZ. KENDİMİZİ SAVUNAMAZ, HEP BAŞKALARINI MEMNUN ETMEYE ÇALIŞIR VE ONLARA BAĞIMLI HALE GELİRİZ. ÖFKE, ÜZÜNTÜ VE HAYALKIRIKLIĞI HİSSEDERİZ. • Korkunun olduğu yerde ise harekete geçmekten çok, kalakalırız.
 14. 14. Kar – Zarar Hesabı: 13 www.DeryaOzcelik.com KENDİMİZE GÜVENEMEYİZ, İNİSİYATİF ALAMAYIZ, KARAR VEREMEYİZ. ÖFKE, ÜZÜNTÜ VE HAYALKIRIKLIĞI HİSSEDERİZ. Ertelemek denince, bazen basit bir kar – zarar hesabıyla işin üstesinden gelmek mümkün. • Eğer verimliliğiniz ve işlevselliğiniz ile ilgili bir sıkıntınız yoksa belki de sorun yoktur. • Ama belki de öteleyip durmak size sürekli bedel ödettiriyordur.
 15. 15. Direncin Anlamı ve İşlevi: 14 www.DeryaOzcelik.com KENDİMİZE GÜVENEMEYİZ, İNİSİYATİF ALAMAYIZ, KARAR VEREMEYİZ. KENDİMİZİ SAVUNAMAZ, HEP BAŞKALARINI MEMNUN ETMEYE ÇALIŞIR VE ONLARA BAĞIMLI HALE GELİRİZ. ÖFKE, ÜZÜNTÜ VE HAYALKIRIKLIĞI HİSSEDERİZ. Bu kadar direnç gösterdiğinize göre bu kadar anlamlı olan şeyi bulmak önemli. • Kar – zarar hesabı işinize yaramıyorsa, o zaman dirence dönüp bakmakta fayda var.
 16. 16. Daha fazla bilgi için diğer slide’lara göz atabilirsiniz. www.DeryaOzcelik.com
 17. 17. Teşekkürler www.DeryaOzcelik.com

×