Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Özgüven Geliştirme Yöntemleri-2

362 views

Published on

İnanç ve değerlerimiz gereksinimlere yanıt olarak ortaya çıktığından ,doğru veya gerçek olmakla ilişkileri yoktur,insan gereksinimleri ve ihtiyaçları sürekli değişim gösterdiğinden bu inanç ve değerler zaman içerisinde değişim göstermek zorundadır aksi halde bunlara uyum sağlamak çok zor olacak ve bu da bizim özgüven sorunu yaşamamıza neden olacaktır.

Published in: Career
 • Login to see the comments

Özgüven Geliştirme Yöntemleri-2

 1. 1. Univerist® Education Company Pk:34736 Kozyatağı I Kadıköy I İstanbul I Türkiye T: 02167061154 I E-Posta: info@univerist.com
 2. 2. İkinci olarak yaşıtlarımız ve arkadaş çevremizin onay ve sevgisini kazanabilmek için benimsediğimiz inanç ve değerlerdir,karşı cinse davranışlar,saldırganlıkla başa çıkmayı öğrenmek, giyim kuşam alışkanlıklarımız,topluma karşı sorumluluklarımız gibi değerler ve inançlar da biz de kalıcı olarak şekillenir.
 3. 3. İnanç ve değerlerimiz gereksinimlere yanıt olarak ortaya çıktığından ,doğru veya gerçek olmakla ilişkileri yoktur,insan gereksinimleri ve ihtiyaçları sürekli değişim gösterdiğinden bu inanç ve değerler zaman içerisinde değişim göstermek zorundadır aksi halde bunlara uyum sağlamak çok zor olacak ve bu da bizim özgüven sorunu yaşamamıza neden olacaktır.
 4. 4. • Başkaları benden daha önemlidir , her zaman verici olmam gerekir. • Özel hayatımda ve iş hayatımda mükemmel olmam gerekir. • Her türlü soruna göğüs germeliyim. • Benden beklenen her konuda başarılı olmalıyım.
 5. 5. • Hiç yorgun ya da hasta olmamalıyım. • Biri benimle ilgilenmişse ben de onunla ilgilenmeliyim. • Her şeyi bilmeli , öğrenmeli ve ilgi duymalıyım. • Bana mevki , güç ve refah sağlayacak başarılar elde etmeliyim.
 6. 6. Gerçeğe uygun bir değer ya da inanç olumlu sonuç verecek davranış biçimlerini destekler , gerçekçi olmayan kurallar veya değerler size ne kadar acı verirse versin sizin bu acılara dayanmanızı,ilkeli davranmanızı gerektirir.
 7. 7. Örnek olarak Toplumumuzda yaygın olarak kullanılan ‘’ Bir yastıkta Kocamak’’ inancını ele alırsak her türlü mutsuzluk , acı ,keder ,üzüntü veya şiddet durumunda bunlara dayanmak hatta ve hatta hiç sesimizi çıkarmamak sadece doğru olarak düşünüldüğü için uyulması zorunlu bir değerdir.
 8. 8. Sağlıklı değerler bize duygusal,bedensel,zihinsel ve sosyal alanlarda gereksinimlerimizi karşılamak için esneklik sağlar,hayatımızı kısıtlamaz ,sürekli bize aşılanan değerlere bağlı kalmaya çalışmak bizi verimsiz , değişimlere kapalı ve başarısız bireyler haline getirecektir .
 9. 9. Örnek olarak; ‘’ Her zaman tüm önceliğimi çocuklarıma vermeliyim’’ inancı bir çok anne ve babanın hayatlarını çok kısır bir döngü içerisinde yaşamasına neden olacaktır , hatta bu bir süre sonra çocuklarını bile üzecek hatta vicdan azabı duymalarına neden olacaktır.
 10. 10. Her anne ve baba mükemmel evlatlar yetiştirmek ister ve çocukluk yıllarından itibaren bu konuda bize ciddi baskılar yapmaya başlar . Mükemmel olmadığımızı veya olamayacağımızı fark etmek biz de ciddi özgüven eksikliğine neden olabilmektedir.
 11. 11. Bilmemiz gereken en önemli şey aslında anne ve babalarımızın da hatalar yaptığıdır ,onların da mükemmel olmadıklarını kabul etmeye başladığımızda bu bizim için özgüvenimizi kaybetmemizi gerektirmeyen bir durum ortaya çıkaracaktır.
 12. 12. Ailemiz dışında mükemmel olmamızı bekleyen sosyal bir grup veya iş ortamı da bizim bazı konularda kendimizi eksik ve güvensiz hissetmemizi sağlar ,iyice incelediğimiz ve farkında olabildiğimiz zaman hem bu sosyal grupta hem de iş ortamında bizim mükemmel olmamızı bekleyenlerin de sürekli hatalar yaptığını ve hiçbirinin mükemmel olmadığını görmek bizim özgüvenimizi yeniden kazanmamıza olanak sağlar .
 13. 13. Severek ve isteyerek yapmış olduğunuz bazı davranış ve eylemler ,bazen birileri tarafından acımasız şekilde eleştirilebilir.
 14. 14. Şöyle bir örneğe bakalım; Hafta sonu evinizi boyamak için çalışıyorsunuz ve bitirdiğinizde çok beğeniyorsunuz , o sırada bir arkadaşınız geliyor ve ‘’ Fena olmamış , ama bazı yerlerde dalgalar var , ayrıca da yerlerde boya izleri kalmış onları ne yapacaksın? ‘’ diyor Bütün hevesiniz kaçıyor ve kendinizi suçlu hissetmeye başlıyorsunuz.
 15. 15. • Eleştiriyi tüm yönleriyle ele almak ,kişisel algılamamak yaptığımız iş veya davranışa yönelik olduğunu kabul etmek, • Eleştiri yapan kişinin ,özellikleri bizim hakkımızdaki düşünce ve davranışlarını öğrenmek,
 16. 16. • Eleştiri yapan kişiyle saldırgan olmayan bir tavırla tartışmaya girmek yaptığınız davranış veya işin nedenlerini ve sonuçlarını size haklı gelen yönlerini ortaya koymak,
 17. 17. • İç eleştirileriniz ile başa çıkabilmek için ise yaptığınız her işin olumlu sonuçlanamayacağını bilmeniz , kendinizi sonsuz şekilde sevmeniz, her kesin hatalı alanları olacağını kabul etmeniz ,eleştirdiğiniz yönlerinizin dışında çok beğendiğiniz ve başarılı yönlerinizin de olduğunu kendinize itiraf etmeniz gerekir.
 18. 18. • İstekleri,arzuları hedeflerimizi veya hayallerimizi belirlemek ve ifade etme eksikliği ,düşük özgüvenin klasik göstergelerinden biridir. • Bunun altındaki en önemli neden reddedilme korkusu ,gereksinimlerimizin farkında olmayışımız veya odaklanma ve konsantrasyon sorunları olabilir. • Özgüven eksikliğini gidermenin ilk adımlarından biri de kendi ihtiyaçlarımızı giderebilmektir.
 19. 19. A. Bedensel Gereksinimler B. Duygusal Gereksinimler C. Zihinsel Gereksinimler D. Sosyal Gereksinimler E. Ruhsal , ahlaki ve dürüst davranışlara duyulan gereksinimler.
 20. 20. Güçlü iç seslere sahip kişiler her zaman kendi olumsuz iç sesleri ile bağlantıda olurlar , bu nedenle olumsuz bu iç sese karşılık olarak aynı zaman da olumlu bir iç ses geliştirmek ve bunu sürekli beslemek gerekir.
 21. 21. Mesela ‘’Yine aynı hatayı Yaptın’’ diyen iç sese‘’Elimden gelenin en iyisini yapıyorum’’ ,daha da iyi olacağım’’ şeklinde cevaplar vermek bir süre sonra olumsuz eleştirilerin yerini daha olumlu iç eleştirilerin almasını sağlayacaktır.
 22. 22. Univerist® Education Company Pk:34736 Kozyatağı I Kadıköy I İstanbul I Türkiye T: 02167061154 I E-Posta: info@univerist.com Teşekkürler
 23. 23. • Gose, B. (1996). Study finds children of divorced parents are less likely to enroll at selective colleges. Chronicle of Higher Education,XLII, A35-A36. 151 • Gysbers, N., C., Heppner, M., J., & Johnson, J., A. (2003). Career Counseling: Process, issues and Techniques. Boston, MA: Allyn & Bacon. • Hansen, S., S. (2003). Career counselors as advocates and change agents for equality. Career Development Quarterly, 52, 43-53. • Harrington, T., F. & Schafer, W., D. (1996). A comparison of self-reported abilities and occupational ability patterns across occupations. Measurement and Evaluation in Counseling and Development, 28, 180-191. • Horstmanshof, L., Punch, R. & Creed, P., A. (2008). Environmental correlates of wellbeing among final-year high school students. Australian Journal of Psychology, 60, 101-111.

×