Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Yaşam Yönetimi

846 views

Published on

Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır
En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini,
Yoksa ona yem olup öleceğini bilir.

Afrika’da her sabah bir aslan uyanır…
En yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini,
Yoksa açlıktan öleceğini bilir…

Published in: Business
 • Login to see the comments

Yaşam Yönetimi

 1. 1. Univerist® Education Company Pk:34736 Kozyatağı I Kadıköy I İstanbul I Türkiye T: 02167061154 I E-Posta: info@univerist.com
 2. 2. Enerji Alanları Vücut:Fiziksel Enerji Yaşam Yönetimi
 3. 3. Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini, Yoksa ona yem olup öleceğini bilir. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır… En yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, Yoksa açlıktan öleceğini bilir…
 4. 4. Başarı; kendini tanıyan, güçlü yönlerini, değerlerini bilen ve bunları etkin kullananlarındır.
 5. 5.  İnsanlık tarihinde başarılı olanlar kendilerini yönetebilenlerdir.  Günümüzde de bu başarıyı yakalamanın sırrı kendini yönetmesini öğrenmektir.
 6. 6. Kendimizi yönetme amacına ulaşmak için; • İlk iş olarak kendimizi tanımalı, • Kendimizi geliştirmeyi, • Hayata en çok katkı yapacağımız alana kendimizi konumlandırmayı ve, • İş ve sosyal hayatımızda zihinsel ve bedensel olarak atik, zinde ve uyanık olmayı öğrenmeliyiz.
 7. 7.  Kişisel enerji yenilenebilir özelliğe sahiptir.  Doğru çalışma ve alışkanlıklarla bireyler enerjilerini düzenli olarak yenileyebilirler.  Bireylerin enerjilerini yenileyebilmeleri için öncelikle enerji tüketimine neden olan davranışları doğru tespit edip, hangi şartlar altında olursa olsun bunları değiştirme sorumluluğunu almaları gerekmektedir.
 8. 8.  Vücut: Fiziksel enerji  Duygu: Enerji kalitesi  Zihin: Enerji odağı  Ruh: Anlam ve amaç enerjisi
 9. 9. • Herkesin bildiği bir gerçek;yetersiz beslenme,hareketsizlik,yetersiz uyku vb. şeyler insanın temel enerjilerini bitirmekte,duyguların yönetiminin zorlaşması(kızgınlık, gerginlik,stres vs) ve dikkat dağınıklığı gibi sonuçlara yol açmaktadır.
 10. 10. Neler yapılmalı?  Kahvaltı ile birlikte iki sağlam öğün ve aksatmadan her üç saatte bir hafif birşeyler atıştırmak. Amaç yeterli enerji toplamak ve ara atıştırmalarla enerji seviyesini düzenli tutmak(kan şekerinin bir an düşük tekrar aşırı çıkmasını engellemek)
 11. 11. Neler yapılmalı?  Hareketsizlikten kurtulmak:  Haftada en az üç defa bilinçli spor yapmak.  iki saatte bir oturulan veya ağırlık hissedildiğinde masadan kalkılıp 5-10 dakikalık bina içinde yürüyüş yapmak.
 12. 12.  İnsan genel olarak pozitif enerji ile dolu olduğu zaman çok başarılı performanslar sergiler.  Ancak gün boyunca-hayat boyunca karşılaştığımız aralıksız bazen de acımasız talepler ve beklenmedik mücadeleler insanı tüm sabır ve direnmelere rağmen negatif duygu denizine atabilir.İnsan hırçın,sinirli,kırıcı kendisinden hiç beklenmeyen olumsuz bir tavır içine girebilir.
 13. 13. Neler Yapılmalı?  Öncelikle sizi olumsuz duygulara yönelten ortam, davranış ve konuların neler olduğunu öğrenmek reaksiyonu kontrol etme kapasitenizi artıracaktır
 14. 14. Neler Yapılmalı?  Çok basit ama bir o kadarda etkili davranış zaman satın almadır. Yani derin nefes alma ve vermedir. Ortamla duygunuzun bağını koparmayı sağlayacaktır. Sakinleşmenize yardımcı olacaktır.Bulunduğunuz ortamı veya duruşu değiştirmek rahatlamaya katkıda bulunacaktır.
 15. 15. Neler Yapılmalı?  Bir diğer pozitif duygu artırma yolu yaşadığınız olaylarla ilgili hikayeyi değiştirmektir. Bunun için üç bakış açısı kullanılabilir:  Tersinden Bakma(Empati): Bu olaydaki diğer kişi ne diyebilir ve acaba bu doğru olabilir mi? diye sormak  Uzaktan Bakma: Altı ay sonra ben bu olayı hatırladığımda acaba nasıl düşünürüm? diye sormak  Geniş Bakma: Sonuç her ne ise, acaba ben bu olaydan ne öğrenebilirim ve benim tecrübemi artırmada ne katkısı oldu? diye sormak.
 16. 16.  Gün boyu yapılması gereken birçok iş vardır. Yine gün boyu hiç beklenmedik anlarda yoğunlaştığınız işte dikkatinizi dağıtacak olaylar olmaktadır.Çok önemli bir görüşme veya yoğunlaşma anında telefonunuz çalabilir, ziyaretçiniz gelebilir. Dikkat dağınıklığının da bir maliyeti vardır. İşler bir türlü bitmez veya yavaş ilerler bu zihin dağınıklığı aynı zamanda duygularınızda da olumsuzluğa, mide ve baş ağrısı ile de vücut enerjinizin azalmasına etkili olacaktır.
 17. 17. Neler Yapılmalı?  Yoğunlaşmanız gereken işleriniz olduğu zaman, mümkünse teknolojik dikkat dağıtıcılardan uzaklaşmak.  Arayanlardan haberdar olmam gerekir diyorsanız telesekreter veya sekreteri yönlendirmek.
 18. 18. Neler Yapılmalı?  En önemlisi yapılacak işleri önem sırasına göre belirleyip zamanı organize etme, ve gerekirse bu zamanı çalmak isteyenlere “hayır” diyebilme.  Sabah saatleri en verimli saatlerdir bu saatleri işinize ayırmak, telefon etme, e- postaya bakma,haberlere göz atma, misafir ağırlama gibi aktiviteleri sonraya bırakmak.
 19. 19. Dengesiz, amaçsız, mutsuz ruh, hayatın her anına mutsuzluk getirecektir.
 20. 20. Neler yapılmalı?  Ruhun enerjisinden faydalanmak için, insan öncelikleri ve bunların hayatı içindeki yerini doğru belirlemelidir.  En iyi yaptığınız şeyi yapın.  En çok yapmaktan hoşlandığınız iş yada mesleği yapın.
 21. 21. Neler yapılmalı?  Bilerek, isteyerek, kast ederek zaman ve enerjinizi hayatın her alanına dağıtın. (iş, aile, sağlık, başkalarına faydalı olma)  Temel değerlerinizi günlük yaşam davranışı içine yedirin onlardan taviz vermeden yaşayın.
 22. 22.  Yapılacak olan ziyarete gitmeden önce çiçek gönderilmesi…  İş seyahatlerinizde iyi otellerde konaklama…  Yemeklerimizde ve misafirlerimizi ağırlamada en iyi restoranlara gidilmesi…
 23. 23.  Nostalji özelliği olan yerlere gidilmesi  Bahşiş verme alışkanlığı kaybetmeme  HER KARŞIMIZA ÇIKAN İNSANDAN BİRŞEYLER ALIYORUZ, Dolayısıyla; Akşamları işinizin halini suda bırakın Sabahları evinizin halini suda bırakın…
 24. 24.  Traşsız evden çıkmayın…  Parfüm kullanımı…  Deodorant yada Roll-on kullanın
 25. 25.  Sakız kullanımı…  Aksesuar kullanımında, kullanılan metal renklerin uyumu…  Saat  Kalem  Gözlük  Kol Düğmesi  Alyans kullanımı önemli…
 26. 26. Kişinin kendinde eksik gördüğü karizmadır;  Çok uzun boylu olmak karizmadır…  Çok kısa boylu olmak karizmadır…  Gözlük kullanmak karizmadır…  Kişinin kekeme olması karizmadır…  Kellik karizmadır…
 27. 27. Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini, Yoksa ona yem olup öleceğini bilir. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır… En yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, Yoksa açlıktan öleceğini bilir… ASLAN YA DA CEYLAN OLMANIZIN ÖNEMİ YOK. YETER Kİ, HER SABAH KALKTIĞINIZDA KOŞMANIZ GEREKTİĞİNİ BİLİN.
 28. 28. Univerist® Education Company Pk:34736 Kozyatağı I Kadıköy I İstanbul I Türkiye T: 02167061154 I E-Posta: info@univerist.com Teşekkürler
 29. 29. • Drummond, R., J. & Ryan, C., W. (1995). Career Counseling: A Development Approach. Englewood Cliffs, NJ: Merrill. • Erikson, E. (1968). Identity: Youth and Crises. New York: Norton. • 13 Frick, P., J. (2004). Integrating Research on Temperament and Childhood Psychopathology: Its Pitfalls and Promise. Journal of Clinical Child and Adolescent Pscyhology, 33, 2-7.

×