Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Telefonda Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi

1,064 views

Published on

Univerist.com.tr
Telefon, günümüzde oldukça yaygın
olarak kullanılan bir araç haline
gelmiştir ve iyi kullanıldığında, çok
etkili bir iletişim aracıdır.Hızlı ve
pratik iletişim için en önemli
araçlardan olan telefonun
kullanımında önemli noktalar vardır.

Published in: Business
 • Login to see the comments

Telefonda Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi

 1. 1. Univerist.com.tr Telefonda Nasıl Bir İnsanız? Telefonlara Cevap Verirken Uyulması Gereken Kurallar TELEFONDA ETKİLİ İLETİŞİM TEKNİKLERİ
 2. 2. Univerist.com.tr Telefon, günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan bir araç haline gelmiştir ve iyi kullanıldığında, çok etkili bir iletişim aracıdır.Hızlı ve pratik iletişim için en önemli araçlardan olan telefonun kullanımında önemli noktalar vardır.
 3. 3. Univerist.com.tr
 4. 4. Univerist.com.tr 87% 13% Araştırma Sonucu
 5. 5. Univerist.com.tr Telefonda olumlu ve güçlü bir ses yaratmak için sesinizi kaydedin. Defalarca sesinizi dinleyin, daha sonra analiz edin ve sağ taraftakilerden hangisi gibi çıktığına dikkat edin; Gereğinden fazla enerjik Gereğinden fazla yüksek Çok alçak
 6. 6. Univerist.com.tr Kendimden emin bir şekilde mi konuşuyorum? Çok mu hızlı konuşuyorum? Sözcükleri ağzımda yutuyor muyum? Sesim güvensiz mi çıkıyor? Daha sonra kendinize aşağıdaki soruları sorun:
 7. 7. Univerist.com.tr Sizinle insanlar rahatlıkla iletişim kurabiliyorlar mı? Telefonunuz uzun süre çalıyor mu? Telefonunuz her zaman meşgul mü? Mesaj alma sisteminiz yeterli mi? Telefonda sesiniz nasıl geliyor? En son ne zaman telefon görüşmesi eğitimi aldınız?
 8. 8. Univerist.com.tr Hazırlıklı Olun • Konuşma sonunda alınan kararların ana başlıkları gibi önemli bilgileri not etmek için yanı başınızda bir kalem ve bloknot bulundurun. Telefona Gecikmeden Cevap Verin • Uzmanların görüşüne göre telefona üçüncü çalışta cevap vermek en geçerli kuraldır. Ancak telefona derhal cevap vermeyin.
 9. 9. Univerist.com.tr Kendinizi ve çalıştığınız kurumu tanıtın • Selamlama ifadelerinden sonra isminizi ve çalıştığınız şirketin ismini belirterek telefondaki kişiyle ilişkinizi sürdürmeye devam edin. Gülümseyin • Gülümseyerek ve içten bir ses tonuyla “Günaydın, İyi Günler, İyi Akşamlar” gibi ifadelerle müşterilerinizi karşılarsanız olumlu ve kalıcı bir ilişkinin başlangıcını sağlamış olursunuz.
 10. 10. Univerist.com.tr Bu mümkün değil Yapmak zorundasınız Hayır Bir saniye bekleyin Bilmiyorum
 11. 11. Univerist.com.tr Aranan biz isek en çok iki çalmadan sonra cevap vermemiz, arayan biz isek dört çaldırmadan sonra cevap alamıyorsak kapatmamız gerekir. Hızlı cevap vermek
 12. 12. Univerist.com.tr Genel kurala göre, telefonu arayan kişi kapatır ise de; bu durum sıraya bakılmaksızın yaşça ve makamca büyük olana verilmelidir. Telefonu kapatmanın da şekli vardır.
 13. 13. Univerist.com.tr Eğer arayan kişi amiriniz, üstünüz, anne- baba gibi aile büyüklerinden biri ise telefonu onun kapatmasını bekleyiniz. Konuşmanız bittiği halde karşı taraf telefonu kapatmıyorsa; “ Bir emriniz var mı? Bir isteğiniz var mı?” gibi nazik bir dille, konuşmayı sona erdirici cümleyle telefonu karşı tarafın kapatmasını sağlayabiliriz.
 14. 14. Univerist.com.tr Alınan isim ve numaraları mutlaka tekrarlamalı, en küçük tereddütte bile kodlamalıyız veya karşımızdaki kişiye kodlatmalıyız. Garanti Leasing'te çalışanlar, bir pastaneye, telefonla yaş pasta siparişi vermiş, pastanın üstüne de "Garanti Leasing'den Sevgilerle" yazılması istenmiş. Telefondaki kişi "leasing" kelimesini anlamamış. Çalışan da harf harf kodlamış. İşte gelen pasta...
 15. 15. Univerist.com.tr “Ben yardımcı olabilir miyim?” demek karşımızdaki kişinin ihtiyacını öğrenmeye çalışmaktır.’’ “Ne istiyorsunuz?” gibi katı ve sert ifadeler kullanmayınız.
 16. 16. Univerist.com.tr Telefonla konuşurken, yanınızda bulunan misafiriniz arayanı tanıyor ise; “Yanımda kim var bil bakalım? Bak, kimi veriyorum?” gibi iki tarafı da görüşmeye mecbur edici davranışlardan kaçınınız.
 17. 17. Univerist.com.tr Aradığımız kişi şirkette ise; Ben İsmail, Devlet Hastanesinden arıyorum, Ahmet Beyle görüşebilir miyim? Bir dakika bağlayayım.. (1.Cevap) Toplantıda sizi arayacağız.. (2.Cevap)
 18. 18. Univerist.com.tr Aradığınız kişi şirkette değil ise; Ben İsmail, Devlet Hastanesinden arıyorum, Ahmet Beyle görüşebilir miyim? Ahmet Bey kurum dışında, aradığınızı iletiyim. Kiminle görüşüyorum? Kaan Bilgeyle efendim.
 19. 19. Univerist.com.tr Adair, J. (2006). Etkili İletişim. Ömer Çolakoğlu (çev.). İstanbul: Babıali Kültür Yayıncılık. Aydın, N. (2009). Etkili İletişim Stratejileri. İstanbul: Kum Saati Yayınları. Bartol, K. M., Martin, C. D. (1991). Management. USA: McGraw Hill. Bıçakçı,İ. (2002).İletişim ve Halkla İlişkiler. İstanbul: Media Cat Yayınları Erdoğan, İ. (2007) İşletmelerde Davranış (7. Baskı). İstanbul: Malatyalı İşadamları Derneği Yönetim Yayınları. Oktay, M. (2000). İletişimciler İçin Davranış Bilimlerine Giriş. İstanbul: Der Yayınları.İletişim içinde (s. 69-104). Ankara: Pagem Kitabevi. İletişim içinde, (s. 2-32). Ankara: Pagem Akademi.

×