Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Coimbra

1,427 views

Published on

Published in: Travel, Education, Sports
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Coimbra

 1. 1. KAMDOU.NET Vous Présente Les meilleurs Diaporamas Gratuits
 2. 2. COIMBRA
 3. 3. Coimbra , miasto w Portugalii, leżąc e nad rzeką Mondego, w dystrykcie Coimbra, w regionie Centrum w podregionie Baixo Mondego. Mieści się tu najstarszy uniwersytet w kraju założony w 1290. Coimbra to zarazem była stolica Portugalii i najważniejszy ośrodek życia akademickiego w tym państwie. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie .
 4. 7. Coimbra-Velha Alta
 5. 8. VELHA UNIVERSIDADE (Stary Uniwersytet) Ten najstarszy w Portugalii Uniwersytet stoi na wzgórzu Velha Alta. Został ufundowany w roku 1290. Kilkakrotnie był przenoszony do Lizbony i powracał do Coimbry, aby wreszcie w 1537 roku zadomowić się tu na stałe w budynkach Pałacu Królewskiego. Początkowo wykładano tu tylko teologię, medycynę oraz prawo kanoniczne i cywilne. W XVIII stuleciu Markiz de Pombal rozszerzył listę kierunków studiów. Wejście na Uniwersytet prowadzi przez Porta Ferrea (Żelazną Bramę). Za nią po prawej stronie znajduje się budynek z kolumnadą, zwaną Via Latina. W tym budynku, na piętrze można podziwiać salę przeznaczoną na podniosłe uroczystości uniwersyteckie.
 6. 9. Uniwersytet w Coimbrze (port. Universidade de Coimbra ) , to najstarsza i najważniejsza uczelnia wyższa w Portugalii ...
 7. 10. ... a także jedyna tego typu placówka w tym kraju do początku XX wieku . Uniwersytet
 8. 11. Zabudowania uczelni pochodzą z XVI wieku, kiedy to Joao III (Jan III zwany Pobożnym) ostatecznie i na stałe przeniósł Uniwersytet do Coimbry.
 9. 12. Pomnik João III (Jan III Aviz zw. Pobożnym) król Portugalii w latach 1521-1557
 10. 13. TORRE de CABRA (Kozia Wieża) Jest symbolem Uniwersytetu. Koza to dzwon o dziwacznym dźwięku, podobnym do beczenia tego zwierzęcia. Dzwon ten zwoływał studentów na wykłady. Wieża ta to wizytówka miasta. Jest widoczna prawie z każdego miejsca w Coimbrze.
 11. 14. Brama U niwersyte tu Porta Ferrea (Żelazna Brama )
 12. 15. U niwersytet , fragment zdobień wnętrzy
 13. 16. U niwersytet , sala inaguracyjna
 14. 17. Biblioteca da Geral Universidade de Coimbra
 15. 18. BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA ufundowana na początku XVIII wieku przez króla João V ( Jana V Wielkodusznego ) i na jego cześć nazwana Biblioteca Joanina. Wnętrze oraz regały, na których znajduje się około 300 tysięcy woluminów dekorowane są złotem i egzotycznymi gatunkami drewna.
 16. 19. Biblioteka U niwersyte cka
 17. 20. Biblioteka U niwersyte cka
 18. 21. Sufit Biblioteki Uniwersyteckiej
 19. 22. Wejście do kaplicy uniwersytetu
 20. 23. Kaplica Uniwersytetu Capela de São Miguel (Kaplica św. Michała), dekorowana azulejos, z pięknie ornamentowanym sklepieniem i barokowymi organami.
 21. 24. Kaplica São Miguel – organy i zdobienia sufitu
 22. 25. Rua Larga, ulica w pobliżu uniwersytetu
 23. 26. Queima das Fitas, czyli święto końca roku akademickiego. Od początku istnienia Uniwersytetu studenci poszczególnych wydziałów nosili przypięte do ubrania wstążki w kolorze odpowiadającym wydziałowi, na którym studiowali, np. medycyna nosiła kolor żółty, prawo - czerwony itd. W maju, na koniec roku akademickiego studenci w tradycyjnych czarnych strojach palą swoje wstążki.
 24. 27. IGREJA de SANTA CRUZ (Kościół Świetego Krzyża) Kościół i klasztor ufundował w 1131 r Dom Afonso Henriques, Został on w tej świątyni pochowany.
 25. 28. IGREJA de SANTA CRUZ
 26. 31. Widok na miasto i SE VELHA (Starą Katedrę)
 27. 32. Stara Katedra (port. Sé Velha de Coimbra) została wzniesiona w 1162 r. Katedra do dziś zachowała się w prawie nienaruszonym stanie.
 28. 33. SE VELHA (Stara Katedra) Budynek Katedry z flankami na szczycie bardziej przypomina fortecę niż świątynię. Katedra jest uznawana za jedną z najpiękniejszych budowli romańskich w Portugalii. Jest symbolem zwycięstwa nad Arabami w 1064 roku - odebrania im miasta.
 29. 34. SE VELHA (Stara Katedra)
 30. 35. SE NOVA (Nowa Katedra) Kościół ten pod koniec XVI w wybudowali Jezuici. Po ich usunięciu z Portugalii w XVIII stuleciu przez Markiza de Pombal, świątynia została wyniesiona do rangi katedry . Nastąpiło to w 1772 roku.
 31. 36. CONVENTO SANTA CLARA-a-VELHA STARY KLASZTOR św. KLARY. Klasztor założyła święta Elżbieta Portugalska, żona króla Dinisa. Budynek był wielokrotnie zalewany wodami rzeki i obecnie trwają w nim prace restauratorskie
 32. 37. W 1650 roku powyżej Starego Klasztoru został wybudowany nowy klasztor CONVENTO de SANTA CLARA-a-NOVA . Częste zniszczenia powodziowe spowodowały, że zakonnice zmuszone były opuścić stary klasztor.
 33. 38. CONVENTO de SANTA CLARA-a-NOVA
 34. 39. MUZEUM MACHADO de CASTRO Poświęcone jest artyście portugalskiemu z przełomu XVIII i XIX w. Zlokalizowane jest w dawnym Pałacu Biskupów. Pod budynkami znajduje się labirynt podziemnych korytarzy z czasów romańskich. W Muzeum mieści się bogata kolekcja malarstwa, rzeźby i mebli z różnych epok.
 35. 40. Pomnik Jana Paw ła II
 36. 43. Mur zdobiony płytkami azulejos
 37. 44. Igreja de Santo António dos Olivias
 38. 45. JA RDIM BOTANICO (Ogród Botaniczny ) Jest to największy ogród botaniczny w Portugalii. Powstał w XVIII wieku, kiedy za sprawą Markiza de Pombal, wprowadzono na uniwersytecie histori ę naturalną.
 39. 46. JA RDIM BOTANICO
 40. 47. JA RDIM BOTANICO
 41. 48. JA RDIM BOTANICO
 42. 49. Jardim da Sereia
 43. 50. Park Mondego
 44. 53. oprac. na podst. WEB jokoretsina Muzyka Fado Coimbra - José Afonso - Maria
 45. 54. Encore plus de PPS gratuits Clic ici:

×