Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Content is King & linking is Queen. Królewskie reguły SEO w WordPressie

821 views

Published on

Content i linkowanie w WordPressie

Published in: Internet
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Content is King & linking is Queen. Królewskie reguły SEO w WordPressie

 1. 1. WordUp Kraków #wiosna Content is the King czyli królewskie reguły SEO w WordPressie Linking is the Queen &
 2. 2. Tomasz Kołkiewicz tomek@seo4.net #SEO #SEM #WebAnalytics #WordPress #HTML #CSS
 3. 3. WordUp Kraków #wiosna Trochę historii 1991 - pierwsza strona internetowa (http://info.cern.ch/ - Tim Berners Lee) 1998 - wyszukiwarka 1991 - 1995 pierwsze wyszukiwarki WWW
 4. 4. WordUp Kraków #wiosna Dlaczego Google tak łatwo zdetronizowało inne wyszukiwarki? Niespotykana wcześniej trafność wyników wyszukiwania. Oparcie algorytmu nie tylko na contencie, ale również na linkach przychodzących (topografia internetu). Algorytm PageRank
 5. 5. WordUp Kraków #wiosna WordPress i edycja contentu
 6. 6. WordUp Kraków #wiosna <title>Tytuł strony</title> To najważniejszy element strony (w zakresie SEO) Dobrze zoptymalizowany tytuł pozwala stronie przeskoczyć kilka pozycji w wynikach wyszukiwania. Słowa kluczowe umieszczaj na początku tytułu, brand na końcu, np: Tani hydraulik, Kraków - inż. Marian Wylewny Komis samochodowy, auta powypadkowe Tarnów | Złomex
 7. 7. WordUp Kraków #wiosna Description, czyli opis strony "/> Brak wpływu na pozycje. Wpływa jedynie na klikalność w wyniki wyszukiwania (dzięki zachęcającej treści). Brak description nie jest błędem. Google wykorzysta w wynikach wyszukiwania odpowiadający zapytaniu fragment strony. <meta name="description" content="
 8. 8. WordUp Kraków #wiosna Keywords, czyli słowa kluczowe "/> Element, który nie odgrywa żadnej roli w ustalaniu rankingu wyników. Jego skuteczność w SEO jest zbliżona do metatagu GooglePray: <meta name="GooglePray" content="Google, please rate me high by keyword opony" /> Jest elementem, który klienci najczęściej chcą optymalizować ;) <meta name="keywords" content="
 9. 9. WordUp Kraków #wiosna Jak można edytować metatagi w WordPressie? WordPress standardowo nie umożliwia edycji metatagów (title, description, keywords). Ale od czego mamy wtyczki? WordPress SEO by Yoast All in one SEO Pack i inne...
 10. 10. WordUp Kraków #wiosna Jak można edytować metatagi w WordPressie? WordPress standardowo nie umożliwia edycji metatagów (title, description, keywords). Ale od czego mamy wtyczki? WordPress SEO by Yoast All in one SEO Pack i inne...
 11. 11. WordUp Kraków #wiosna Nagłówki Strona internetowa jest jak gazeta...
 12. 12. WordUp Kraków #wiosna Nagłówki Strona internetowa jest jak gazeta... Te nagłówki ujawniają szczegóły artykułów. Bez czytania akapitów wiadomo, o co chodzi.
 13. 13. WordUp Kraków #wiosna Nagłówki Strona internetowa jest jak gazeta... Brak nagłówków uniemożliwia określenie, o czym jest artykuł
 14. 14. WordUp Kraków #wiosna Nagłówki Strona internetowa jest jak gazeta... Nagłówki pozwalają zorientować się w zawartości treści. Nagłówki powinny być adekwatne do treści artykułu.
 15. 15. WordUp Kraków #wiosna Nagłówki Strona internetowa jest jak gazeta... Nagłówki pozwalają zorientować się w zawartości treści. Nagłówki powinny być adekwatne do treści artykułu. Czy te nagłówki wyjaśniają o czym jest artykuł? Niekoniecznie...
 16. 16. WordUp Kraków #wiosna Popularne nagłówki na stronach internetowych ● Strona główna ● Witamy ● Uwaga! ● Polecamy ● Logo ● Napisz do nas ● Znajdź nas na Facebooku ● Newsletter ● Czy wiesz, że ● Zadzwoń Skąd się biorą nieprawidłowe nagłówki? ● Brak konsultacji z seowcem podczas fazy projektowania. ● Brak etapu makietowania (zaczynamy od projektu graficznego, później kodowanie, na koniec ew. optymalizacja)
 17. 17. WordUp Kraków #wiosna Jak tworzyć dobre nagłówki? 1. Umieszczaj w nagłówkach istotne słowa kluczowe (ale nie spamuj) 2. Wykorzystaj w miarę możliwości hierarchię nagłówków (h1-h6) 3. Twórz nagłówki jako tytuły dla akapitów. Jeśli nie masz akapitów, nie twórz nagłówków. Nagłówki bez tekstu nie mają sensu. Widziałeś kiedyś gazetę składającą się wyłącznie z nagłówków? (Nie licząc Faktu.)
 18. 18. WordUp Kraków #wiosna Jak wymusić na kliencie nakłonić klienta do stosowania nagłówków w WordPressie? Klient nie widzi różnicy między <h2 />, a <p style=”font-size: 24px, font-weight: bold”/>. Robot widzi dużą różnicę. 1. Edukacja klienta. 2. Wykonywanie edycji treści za klienta (SEO edycja). 3. Przygotowanie templejtów z wykorzystaniem custom fields (np. Advanced Custom Fields).
 19. 19. WordUp Kraków #wiosna Jak wymusić na kliencie nakłonić klienta do stosowania nagłówków w WordPressie? Klient nie widzi różnicy między <h2 />, a <p style=”font-size: 24px, font-weight: bold”/>. Robot widzi dużą różnicę. 1. Edukacja klienta. 2. Wykonywanie edycji treści za klienta (SEO edycja). 3. Przygotowanie templejtów z wykorzystaniem custom fields (np. Advanced Custom Fields).
 20. 20. WordUp Kraków #wiosna Wykorzystuj grafiki w treści i opisuj je tekstem alternatywnym Wstawiaj do artykułów zdjęcia lub ilustracje. Upewnij się, że wstawiona ilustracja posiada odpowiedni tekst alternatywny (atrybut “alt”). Jeśli obrazek się nie załaduje na stronie, użytkownik zobaczy opis znajdujący się w atrybucie “alt”.
 21. 21. WordUp Kraków #wiosna Wykorzystuj grafiki w treści i opisuj je tekstem alternatywnym Wstawiaj do artykułów zdjęcia lub ilustracje. Upewnij się, że wstawiona ilustracja posiada odpowiedni tekst alternatywny (atrybut “alt”). Jeśli obrazek się nie załaduje na stronie, użytkownik zobaczy opis znajdujący się w atrybucie “alt”.
 22. 22. WordUp Kraków #wiosna Linkowanie w WordPressie
 23. 23. WordUp Kraków #wiosna Rodzaje linków Linki “site wide” - umieszczone w powtarzających się na wielu stronach sekcjach serwisu, np: ● sidebar (blogroll) ● footer (link do autora strony) Linki w contencie - linki umieszczone w treści wpisu.
 24. 24. WordUp Kraków #wiosna Znaczenie linków Co wpływa na tematyczność linka? ● miejsce w ramach serwisu (tzw prominencja). W stopce, w sidebarze mała moc (site-wide). W contencie duża moc - linki unikalne, tematyczne. ● otoczenie - słowa kluczowe w sąsiedztwie linka nadają linkowi kontekst, ● kontekst strony (tytuł, nagłówki, słowa kluczowe w treści), ● kontekst witryny - ogólna tematyka serwisu,
 25. 25. WordUp Kraków #wiosna Wtyczka Link Checker. Sprawdzanie poprawności linków
 26. 26. WordUp Kraków #wiosna Wtyczka RB Internal Links. Wstawianie linków za pomocą shortcodów Link wewnętrzny wstawiony shortcodem jest odporny na zmiany lokalizacji strony linkowanej. Link wstawiony na sztywno, po zmianie adresu strony docelowej jest linkiem nieprawidłowym.
 27. 27. WordUp Kraków #wiosna Wtyczka YARPP. Linki do podobnych artykułów w serwisie. Pokazuje linki do artykułów o podobnej tematyce. Poprawia użyteczność. Utrzymuje zaangażowanie użytkownika na stronie.
 28. 28. WordUp Kraków #wiosna Wtyczka SEO Smart Links. Automatyczne linki w contencie. Wyszukuje w treści określone frazy i tworzy z nich linki. Pomocna przy prostych frazach. Problematyczna przy frazach złożonych. Nie rozpoznaje kontekstu, więc może tworzyć nienaturalne linki. W polskim języku problematyczna z uwagi na dużą ilość odmian (deklinacja) - konieczność tworzenia rozbudowanych konfiguracji.
 29. 29. WordUp Kraków #wiosna Korzystać, czy nie korzystać z pluginów do linkowania? Oto jest pytanie! Yet Another Related Post - tak SEO Smart Links, SEO auto linker - jeśli już, to z dużą ostrożnością. ● Po zmianach algorytmu Pingwin liczy się jakość, a nie ilość linków! ● Nienaturalne linkowanie skutkuje nakładaniem filtrów przez Google, ● Strategię linkowania trudno jest obronić przed Google, ● Aby usunąć filtr, należy pozbyć się linków, lub się ich zrzec (disavow tool).
 30. 30. WordUp Kraków #wiosna Podsumowanie ★ Utrzymuj równowagę między królem i królową, ★ Tworząc dla użytkowników nie zapominaj o robotach i vice versa, ★ Pamiętaj, że Google też jest kobietą ;) (http://goo.gl/V7dstu)
 31. 31. WordUp Kraków #wiosna Ajeśli królowa wpędzi Cię w kłopoty... … odwiedź adres www.RatowanieStron.pl ;) >> Dziękuję <<

×