Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Classquest kullanım kılavuzu

Classquest is a tool for creating and managing gamified classes. It allows teachers to create classes with their unique rules, levels, achievements, missions and rewards. Students can see this information and their progress in their own app.

 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

Classquest kullanım kılavuzu

 1. 1. CLASSQUEST Temel yönergeler
 2. 2. İÇİNDEKİLER 1. İNDİRME 2. KAYIT 3. CLASSQUEST’İ KULLANMA 4. ÖĞRENCİ EKLEME 5. SEVİYELER 6. KURALLAR 7. BAŞARILAR 8. ÖĞRENCİ EYLEMLERİ 9. EKİPLER 10. ÖDÜL MAĞAZASI 11. GÖREVLER 12. DÜZENLEME 13. SON SÖZLER
 3. 3.  Android • Google Play’i açın • Classquest’i aratın • İndirin • Yükleyin İNDİRME  iOS • App Store’u açın • Classquest’i aratın • İndirin • Yükleyin
 4. 4. KAYIT  Daha önce kayıt olmadıysanız hesap oluşturun.  Bir doğrulama e-postası alacaksınız.  E-postada verilen bağlantıya tıklayınca kullanmaya hazır olacaksınız.  E-posta almazsanız gereksiz kutunuzu kontrol edin ya da farklı bir e-posta adresi ile deneyin.
 5. 5. CLASSQUEST’İ KULLANMA  “Sınıf Ekle” butonuna basarak sınıfınızı oluşturun. • Sınıf oluşturduğunuzda şunları yapabilirsiniz: • Öğrenci ekleme • Öğrencilere sınıfına dahil olmaları için kayıt açma. • Bu sınıf için bir seviyelendirme sistemi düzenleme • Bu sınıf için kural oluşturma • Bu sınıfın Ödül Mağazası’na ödül ekleme • Görev belirleme (eğer sınıfa öğrenci eklediyseniz) • Ekip Oluşturma (eğer sınıfa öğrenci eklediyseniz)  «The Learning Games», Classquest’i kullanmaya başlamadan önce kendi oyunlaştırılmış sisteminiz hakkında düşünmenizi tavsiye etmektedir. .
 6. 6. ÖĞRENCİ EKLEME  Öğrencilerinizi iki farklı şekilde sınıfınıza ekleyebilirsiniz 1. Öğrencilerin kendilerine ait Classquest hesapları varsa a) Sınıf düzenlemesi kısmında Kayıt Açın. b) Öğrencilerinize sınıf kodunu verin (Sınıf Kodu sağ üstteki düzenleme menüsündedir). Bu kodu kullanarak sınıfa katılabilirler. 2. Hesapları yoksa a) Hesap oluşturmalarını isteyin 1. adıma dönün b) Öğrencileri kendiniz oluşturun: Öğrenci Ekle butonuna tıklayın. Daha sonra: a) Hesabın detaylarını öğrencilere verebilirsiniz b) Öğrenci velilerine hesabın detaylarını verebilirsiniz c) Detayları kendinize saklayabilirsiniz (Tavsiye edilmez ama mümkündür)
 7. 7. SEVİYELER  Bir seviyelendirme sistemi (ya da birlik veya kademe) sistemi oluşturmak isteyebilirsiniz.  Seviye için bir isim/başlık belirleyin (genellikle oyunlaştırma hikayenize uygun olmalıdır)  Sistemde kademe numarası  Bu seviyeye ulaşmak için gerekli puan  Örneğin: Öğrenciler Acemi olarak başlayıp 100 puan aldıklarında Çırak seviyesine, 250 puan aldıklarında Orta Seviyeye ve 500 puan aldıklarında Profesyonel seviyesine ulaşabilirler.
 8. 8. KURALLAR  Kurallar, sınıfınızda teşvik ya da takip etmek istediğiniz davranışlar ya da öğelerdir; örneğin, dakiklik, ekip çalışması, yaratıcılık ve hatta sınav puanları. Sizin sınıfınız, sizin kurallarınız   Kurala bir isim verin (Klavyenizdeki sevimli emojileri kullanabilirsiniz).  Bir Tanım yazın ki öğrencileriniz kendilerinden ne beklendiğini bilsinler.  Maksimum puan, bu kategoriden alabilecekleri en yüksek puandır.  Puan, bu kural için belirlenen varsayılan puandır (puanları verirken değiştirilebilir)  Kuralları seviye atlamak içinin kullanın (ya da kullanmayın). Mesela belki de bir davranışı kısa bir süreliğine teşvik etmek istiyorsunuzdur ama Uşak seviyesinden Şövalye seviyesine çıkmak için kullanılması gerektiğini düşünmüyorsunuzdur.
 9. 9. KURALLAR: BAŞARILAR  Ayrıca bir kural ile ilgili başarılar da belirleyebilirsiniz (ya de belirlemezsiniz, sizin kararınız)  Başarıya (havalı) bir İsim verin ki öğrencileriniz bunu başardığı için gurur duysun.  Güzel bir Tanım, öğrencilerinize bu başarıya nasıl ulaşacaklarını anlamaları için yardımcı olacaktır.  Gereklilikler bölümü, başarının kilidini açmak için gerekli olan puan sayısıdır.  Maksimum seviye ise, tam olarak ulaşabilecekleri en üst seviyedir.  Katalogdan bir rozet seçebilir ya da kendi resminizi yükleyebilirsiniz.  Örneğin, yaratıcılıktan alınan 50 puan, Yaratıcı Dahi başarısının kilidini açar. Maksimum Seviye 1’den farklıysa, belirlediğiniz Maksimum Seviyeye kadar her 50 puanda yeni bir Yaratıcı Dahi seviyesinin kilidi açılır.
 10. 10. ÖĞRENCI EYLEMLERI  Öğrencilerinizi oluşturdunuz. Kurallarınızı oluşturdunuz. Hadi şimdi ikisini birleştirelim. . • O gün için yoklama alabilirsiniz. Bu şekilde o gün sınıfta olmayan öğrenciler gizlenecektir (Onlara bugün puan yok) • Öğrencileri değerlendirin: Öğrencileri seçin Değerlendirilecek kuralı seçin Puanları seçin (varsayılan puanları kullanın ya da kendinize göre değiştirin)  Seç tuşuna basınSeçilen tüm öğrenciler, seçilen öğelerde belirlenen puanı alacaklardır. • Mesaj gönderin: Seçtiğiniz öğrencilere mesaj gönderebilirsiniz. Uygulamayı açtıklarında mesajınızı göreceklerdir. • Rastgele öğrenci: Sınıftan rastgele bir öğrenci seçer.
 11. 11. EKİPLER  Öğrencileri kendiniz seçerek ya da Classquest’in rastgele seçmesini sağlayarak Ekipleri oluşturabilirsiniz. • Rastgele ekip oluştur: Tıklayın ve oluşturmak istediğiniz ekip sayısını seçin. Ekipler “Rastgele#” olarak isimlendirileceklerdir. • Ekip Ekle: İsteğe bağlı olarak ekip için bir resim seçin. Ekibe isim verin. Ekibin oluşturulma amacını yazın: örneğin: Proje Dünyası ya da Tam Yıl İşbirliği Çalışması (ekibin amacının ne olduğunu hatırlamanıza yardımcı olacak bir isim). Ekip üyelerini seçin.  Ekipleri değerlendirebilirsiniz (Öğrenci değerlendirme ile aynı şekilde ama ekip üyeleri için).  Ayrıca ekibe mesaj gönderebilirsiniz ve rastgele bir ekip seçebilirsiniz.
 12. 12. ÖDÜL MAĞAZASI  Öğrencilerin puanlarıyla alabilecekleri Ödülleri kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bunlar gerçek hayat ödülleri (mesela sınav esnasında bir kere notlarına bakmak) olabilecekleri gibi, sistem içi ödüller de olabilir (sınıfınızın hikayesi dahilinde kullanabilecekleri bir iyileştirme iksiri gibi). Karar sizin (size de ortaya bir model çıkıyor gibi gelmiyor mu?)  Sağ üst menüde yer alan Ödül Mağazasına gidin ve Ödül Ekle’ye tıklayın: Ödüle bir isim verin, bir açıklama yazın (ki ne aldıklarını bilsinler) ve bir fiyat belirleyin.
 13. 13. GÖREVLER  Görevler, Classquest içerisinde, bir öğrenci ya da bir ekip tarafından belirli bir tarihe kadar tamamlanması için tanımlanan ve bir Ödülü ve isteğe bağlı olarak belirli tamamlama puanları olan davranışların ya da faaliyetlerin bir birleşimidir.  Bir görev oluşturmak kolaydır; ilerlemek için sadece sihirbazı kullanmanız yeterlidir. (İpucu: Bir Görev oluşturmadan önce, Öğelerin ve Ödüllerin oluşturulmuş olması gerekmektedir)
 14. 14. DÜZENLEME  Resimleri Göster: resimler ile avatarlar arasında değişiklik yapın.  Bildirimler: Bildirimleri açın ya da kapatın.  Kayıt: Sınıfınıza kayıt olunmasına izin verin. Bu eylem kapatıldığında öğrenciler sınıfınıza katılamayacaklardır.  Sınıf Kodu: Kayıt olmaları için öğrencilerinize vermek amacıyla sınıfınıza ait özgün kodu görmek için tıklayın.  Ayarlar:  Profiliniz: Profilinizi düzenleyebilir, resim ekleyebilir, e-posta adresinizi ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.  Diller: Uygulama dilini seçin
 15. 15. SON SÖZLER  Classquest sadece kendi oyunlaştırılmış sınıf fikrinizi uygulamanıza yardımcı olacak bir araçtır. Bizler, öğretmenler arasında, uygulamaya mümkün olduğunca fazla esneklik kazandırmak için çabaladık, çünkü her sınıfın ve grubun özgün birer evren olduğunu biliyoruz. Uygulamayı incelemekten ve açıklanan şekilde ya da bizim bile hayal edemediğimiz şekilde yaratıcı bir şekilde kullanmaktan çekinmeyin.  Sınıfınızda Classquest’i kullanırken edindiğiniz tecrübeleri duymak bizleri memnun eder. Bizimle iletişime geçin! Gerçekten mutlu oluruz!
 16. 16. CLASSQUEST’İ KULLANDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ! ©The Learning Games 2017 The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. www.thelearninggames.eu thelearninggamesproject@gmail.com @thelearninggames @TLG_Project

×