Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Обслуговування користувачів публічної бібліотеки: пріоритетні напрямки

869 views

Published on

Ковалькова Т.П., завідувач відділу міського абонементу ТОУНБ

Published in: Services
 • Be the first to comment

Обслуговування користувачів публічної бібліотеки: пріоритетні напрямки

 1. 1. Обслуговування користувачів публічної бібліотеки: пріоритетні напрямки - Ковалькова Т.П., завідувач відділу міського абонементу ТОУНБ Тернопіль - 2015
 2. 2. «Бібліотеки в умовах кризи» Витяг iз Маніфесту УБА проект Президії УБА (червень 2015 р.) Причини кризи:  соціально-економічні;  розшарування суспільства за рівнем доходів;  особистісна криза;  безробіття;  бідність населення;  пов’язані з воєнними діями.
 3. 3. Цінність бібліотек в умовах кризи:  відкрита для всіх;  безкоштовний центр інформації на різних носіях;  комфортний і безкоштовний простір для спільної роботи та творчості;  створює комунікаційний простір — майданчик для комунікації;  територія єдності, згуртовує українське суспільство;  сприяє розвитку поваги до рідної мови і мовного розмаїття;  зберігає і популяризує культурно-історичну спадщину країни.
 4. 4. Цінність бібліотек в умовах кризи:  індивідуальний підхід до користувача;  увага до соціально вразливих категорій населення, людей з особливими потребами;  територія безпеки, психологічно-фізичного комфорту;  підтримка внутрішньо переселених осіб, учасників АТО, їхніх сімей, сприяє волонтерському руху та благодійництву.
 5. 5. Діяльність бібліотеки в умовах кризи:  популяризувати кращі зразки вітчизняної та світової літератури шляхом надання доступу до інформації (дискусії з істориками, політологами, громадськими діячами з використанням інформаційних технологій і соціальних мереж);  сприяти формуванню активного громадянина;  проводити заходи, які поглиблюють знання громадян;  формувати пріоритети діяльності бібліотеки з огляду на потреби дітей;  сприяти національно-патріотичному розвитку особистості, використовуючи матеріали з краєзнавства;  сприяти технологічній грамотності, ефективному використанню інформаційних ресурсів.
 6. 6. Діяльність бібліотек в умовах кризи  особливу увагу приділяти соціальним групам, недостатньо інтегрованим у місцеві громади, серед яких: - меншини; - біженці; - мігранти; - люди з фізичними і психічними вадами; - безробітні; - безпритульні.  допомагати у соціальній адаптації та реабілітації;  організовувати простір для широкого спілкування (бібліотерапія),творчості (арт-терапія);  створювати «територію безпеки» — місце для позитивних емоцій і настроїв.
 7. 7. Знаменні та пам’ятні дати державного рівня  20 лютого — День Героїв Небесної сотні (вшанування подвигу учасників революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної сотні);  День вишиванки — Всеукраїнське свято, покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня (будній день).  8 травня — День Пам’яті та примирення (вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні;  22 червня — День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни;  Четверта субота листопада — День пам’яті жертв голодоморів;  Щорічно о 16 годині в Україні — загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого по всій Україні відбувається акція «Запали свічку».
 8. 8. Знаменні та пам’ятні дати державного та місцевого рівня  2015 рік проголошено роком Василя Симоненка в Україні (8 січня — 80 років від дня народження українського письменника Василя Симоненка);  2015 рік — рік ветеранів Великої Вітчизняної війни 1941— 1945 рр.;  2015 рік — рік митрополита Андрея Шептицького в Україні (29 липня — 150 років від дня народження митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького).  2015 — рік Якова Гніздовського на Тернопільщині (27 січня — 100 років від дня народження) — художника, графіка, мистецтвознавця, кераміста, уродженця с. Прилипче Борщівського району Тернопільської області.
 9. 9. Потреби у послугах бібліотеки різних вікових категорій читачів  Діти — пізнавальний та виховний підхід;  Молодь — прагматичний підхід;  Середній вік — професійні запити, зайняті люди зі сталими інтересами та звичками;  Люди похилого віку, (самотні, літні) — живе спілкування, збереження інтелектуальної активності, організація дозвілля;  Користувачі з особливими потребами — активні споживачі віртуальних послуг, спілкування з бібліотекарем;  Віртуальні користувачі;  Вимушено переселені особи;  Воїни, учасники АТО та їх сім’ї ;  Волонтери.
 10. 10. Нестаціонарні бібліотечні форми обслуговування Пункти обслуговування:  літні читання в сквері;  лікувальні заклади;  в’язниці;  будинки-інтернати для літніх, самотніх людей;  притулки для бездомних людей
 11. 11. Нові індивідуальні послуги для користувачів у бібліотеці  через мобільні телефони, SMS-повідомлення;  смартфони;  пристрої для читання електронних книг;  електронні адреси.
 12. 12. Національно-патріотичні заходи в бібліотеці  акції: (благодійні «Українській нації призначено вижити!, «Бібліотека українського воїна», «Українську книгу — Донбасу»);  книжкові виставки, у тому числі віртуальні, експрес-виставки періодичних видань, виставка-меморіал;  година історичної пам’яті;  уроки мужності, уроки гідності;  вечори-реквієми, вечори пам’яті, вечори-вшанування;  використання гасел («Молись за Україну», «Українській нації призначено вижити!»,«Ніколи знову», «Герої не вмирають!», «Відданість,честь, патріотизм», «Я люблю Україну!», «З Україною в серці»);  тематичні відеоролики, наприклад, відео на вірш Василя Симоненка «Виростеш ти, сину» на відеосервісі youtube у виконанні рок-групи «Біла вежа» та «Театру тіней».
 13. 13. Акція як засіб залучення до читання та підвищення іміджу бібліотеки Акція (лат. actio) — дія, спрямована на досягнення якої-небудь мети. Види акцій:  благодійні («Подаруй бібліотеці книгу», «Пробачимо боржникам», «Милосердя через книгу»);  популяризація бібліотеки та підтримка читання («Книги у пошуках читача»).
 14. 14. Акція як засіб залучення до читання та підвищення іміджу бібліотеки Мета, зміст, організація:  чіткий сценарій;  яскравий формат (вдала назва, гасло, атрибутика);  залучення партнерів (громадські організації, державні установи);  реклама заходів, інформаційна підтримка ЗМІ (прес-реліз), веб-сайт бібліотеки, блоги, інтернет-видання;  використання сучасних засобів (відеофільми про бібліотеку).
 15. 15. Акція як засіб залучення до читання та підвищення іміджу бібліотеки Програми акції:  зустрічі з письменниками, відомими людьми;  флеш-моб;  книжкові виставки, перегляди літератури;  залучення нових читачів.
 16. 16. Всеукраїнська акція благодійного фонду «ОВЕС»
 17. 17. Книжкова виставка — візитна картка книгозбірні Книжкові виставки :  розкривають унікальні фонди бібліотек, є своєрідною бібліотечною рекламою;  важливий елемент бібліотечного дизайну. Книжкова виставка має дві складові: — тематична добірка літератури; — оформлення (предмети побуту і прикладного мистецтва, аксесуари, інформаційні роздруківки, пам’ятки, буклети, малюнки, листівки, відповідна символіка); Види виставок: виставка-порада, виставка одного автора, виставка однієї книги, літературний календар, календар знаменних та пам’ятних дат та інші.
 18. 18. Нові форми роботи з використанням комп’ютерної техніки в бібліотеці  віртуальні виставки;  вебінари;  віртуальні екскурсії по бібліотеках;  комп’ютерні презентації;  прем’єри дисків;  подорож віртуальними музеями світу;  скайп-спілкування;  блоги, форуми.
 19. 19. Реклама послуг у бібліотеці  розміщення оголошень на фасаді бібліотеки, на дошці оголошень;вікнах  веб-сайт та блоги бібліотеки;  прес-релізи для ЗМІ;  електронна пошта;  інтернет-видання («Погляд», «Про все», тощо);  участь у радіо-телепередачах та дописи бібліотекарів у місцевій пресі.
 20. 20. Буккроссинг як елемент PR сучасної бібліотеки Буккроссинг — всесвітній рух, процес звільнення книг. Термін «буккроссинг» (bookrossing) у 2004 році занесено до Оксфордського словника. У перекладі з англ. bookrossing («book» — книжка,«crossing» — переїзд, перехрестя) — мандри книги.
 21. 21. Історія буккроссингу Ідею буккроссингу запропонував спеціаліст з інтернет-технологій Рон Хорнбекер у травні 2002 року. Для початку він залишив 20 книг з пояснювальними написами в холі свого готелю. Через півроку на його сайті було близько 300 активних користувачів, які «відпускали» книги і приводили нових учасників.
 22. 22. Буккроссинг у класичному вигляді  Людина, прочитавши книгу, залишає («звільняє») її у громадському місці (парк, кафе, поїзд) для того, щоб інша, випадкова, людина могла цю книгу знайти та прочитати, і, у свою чергу, повторити процес.  Спостереження за подорожжю книги має здійснюватися через спеціальні сайти в мережі Інтернет.  Одним із найвідоміших буккросерських сайтів у нашій країні є «Буккроссинг Україна» (http:/bookrossing. net.ua).
 23. 23. Безпечна полиця вільного книгообміну в ТОУНБ Буккроссинг у ТОУНБ розпочав свою роботу у квітні 2014 року. Полиця вільного книгообміну нараховує 194 книги. Послугами буккроссингу скористалося 325 користувачів. Що потрібно для того, щоб стати учасником буккроссингу:  принести книгу, яку ви вже прочитали та хочете запропонувати іншим;  переглянути видання, котрі вас зацікавили, обрати книгу, а після прочитання повернути її на полицю вільного книгообміну;  ознайомитися з переліком книг, що знаходяться на полиці вільного книгообміну, та поспілкуватися з буккроссерами можна на блозі відділу міського абонементу «Абонемент на бульварі Шевченка, 15» за адресою: http://abontounb.blogspot.com/ та на сайті «Буккроссинг Україна» за адресою http:// bookrossing net. ua;  заохочуйте до цього своїх друзів та знайомих.
 24. 24. Буккроссинг у бібліотеці Кожна книга позначається наклейкою з логотипом буккроссингу на звороті книги: ТОУНБ Буккроссинг
 25. 25. Буккроссинг як непряма реклама бібліотечних послуг  альтернатива запису в бібліотеку;  поступове знайомство з бібліотечним середовищем;  популяризація читання;  спостереження за читацьким попитом та уподобаннями;  підтримка місцевих авторів та просування краєзнавчих видань.
 26. 26. Блог у бібліотеці  Блог — інтернет-щоденник подій, основний зміст якого систематично поповнюється новими записами, що розміщуються в зворотньому хронологічному порядку.  Блогери — люди, котрі ведуть блог.  Блогосфера — сукупність усіх блогів мережі Інтернет.
 27. 27. Основні можливості застосування блогу в бібліотеці  огляди книг;  рекомендаційні списки літератури;  новини та анонси заходів;  розміщення світлин, відео та аудіосюжетів;  дискусії на професійні теми;  списки корисних електронних джерел.
 28. 28. Міні–список корисних блогів та сайтів  Друг читача http://vsiknygy.net.ua/  Буквоїд http://bukvoid.com.ua/  Бібліотечний гопак http://bibliote4nyj-gopak.blogspot.com/;  Методична служба публічних бібліотек Києва http://olga-methodlibkyiv.blogspot.com/;  Пан бібліотекар http://panbibliotekar.blogspot.com/;  Библиопчелка http://beeblioteka.blogspot.com/
 29. 29. Рейтинг книг «Бестселер — 2014» на сайті ТОУНБ
 30. 30. Клуб шанувальників книги в ТОУНБ
 31. 31. Засідання Клубу шанувальників книги в ТОУНБ
 32. 32. Літературні премії в Україні Національна премія України імені Тараса Шевченка Ця премія вважається найвищою відзнакою не лише за твори літератури, а й мистецтва загалом. Премію засновано ще в 1961 році, тоді нею нагороджували видатних митців за високоідейні й високохудожні твори та роботи у галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики,театрального мистецтва та кінематографії. 2014 рік — лауреат у галузі літератури — Мирослав Дочинець (м. Мукачево) за романи «Криничар» і «Горянин». 2015 рік — лауреат у галузі літератури — Юрій Буряк (м. Дніпропетровськ) за книгу поезій «Не мертве море». У номінації «Літературознавство і мистецтвознавство» — Костянтин Москалець за книгу есеїв «Сполохи». Лауреати Тернопільщини в галузі літератури: Р. Андріяшик, І. Гнатюк, Р. Лубківський, С. Сапеляк, Г. Штонь.
 33. 33. Літературні премії в Україні «Коронація слова» «Коронація слова» — це всеукраїнський конкурс романів, кіносценаріїв, п’єс та пісенної лірики про кохання, заснований у 1999 році компанією «Крафт Фудз Україна» як конкурс рукописів романів та кіносценаріїв. 2015 рік — Гранд відзнака — Галина Вдовиченко (м. Львів) за роман «Маріупольський процес». Спеціальні відзнаки — тернопільські автори Олексій Волков (за роман «Вовчий місяць») та Богдан Мельничук (за роман «Остання дорога»).
 34. 34. Літературні премії в Україні Премія «Книга року Бі-БІ-СІ» Українська служба БІ-БІ-СІ також щорічно влаштовує нагородження авторів найцікавіших нових українських книг. Премія існує вже 5 років. У перші два роки найдостойніших, разом із журі, обирали відвідувачі сайту. Згодом, зі зростанням популярності премії, правила були наближені до букерівської премії: так, зараз книги номінують самі видавництва. Лауреати отримують грошовий еквівалент у розмірі1000 британських фунтів, а нагороду, за традицією, вручає посол Великобританії в Україні. Лауреати 2014 року — Софія Андрухович (м. Київ) за роман «Фелікс Австрія» та Сергій Жадан — за роман «Ворошиловград».
 35. 35. Літературні премії в Україні «ЛітАкцент року» Премія, заснована порталом «Літакцент» спільно з книгарнею «Є», якою відзначаються дві найкращі книги, написані українською мовою та видані поточного року в Україні або за кордоном. «ЛітАкцент» преміює книжки за номінаціями «Художня література» (твори сучасних авторів) та «Літературознавство» (літературознавчі дослідження). Крім того, експерти вручають єдину в Україні книжкову антипремію — «Золота булька». Лауреат 2014 року у номінації «Художня література» — Софія Андрухович (м. Київ) за роман «Фелікс Австрія»).
 36. 36. Літературні премії в Україні «Книжка року»  підномінація «Сучасна українська проза/есеїстика/драматургія» — «Фрагменти із сувою мойр: Кросворд; Театр прози; Милий кохання тягар» Валерія Шевчука;  підномінація «Жанрова література (детектив/пригоди/фантастика/любовний роман/історичний роман/молодіжна проза/автобіографії)» - «Маруся; Ностальгія; Тінь сови» Василя Шкляра;  підномінація «Поезія/афористика» - «Зима в Тисмениці» Олега Лишеги; «Динамо Харків» Сергія Жадана; «373» Маріанни Кіяновської.
 37. 37. Літературні премії в Україні Премія клубу української інтелігенції «Ярославів Вал».  Відзначаються найвидатніші, на думку членів клубу, літературні явища року. Премія заснована три роки тому.  У попередні роки її лауреатами стали Василь Шкляр за роман «Чорний Ворон», Юрій Щербак за роман «Час смертохристів» і Мирослав Дочинець за роман «Криничар», Василь Слапчук за роман-автокоментар «Книга забуття».  2015 рік — Теодозія Зарівна (м. Київ), уродженка Чортківського району, за роман«Полювання на птахів небесних».
 38. 38. Літературні премії в Україні «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля» — премія Всеукраїнського культурно наукового фонду ім. Т. Шевченка.‑ Премію засновано у 1999 році.  Премія вручається не за окремий твір, а за довготривалу подвижницьку діяльність. Лауреатами є люди, які протягом життя робили свій внесок у творче життя України. Вручення премії традиційно проходить на Чернечій горі в Каневі у поминальну суботу перед Днем Святої Трійці.  Лауреат 2015 року — Борис Гуменюк (м. Київ, уродженець Тернопільщини) — за невтомну просвітницьку діяльність та патріотичну жертовність у зоні АТО, що є високим взірцем самовідданого патріотизму.
 39. 39. Літературні премії світу Нобелівська премія з літератури  одна з п'яти премій, започаткованих у 1895 році Альфредом Нобелем, що присуджується щорічно за видатний внесок у розвиток світової літератури.  лауреат премії визначається щороку в жовтні Комітетом з присудження Нобелівської премії з літератури, що складається з 5 осіб — членів Шведської академії.  нагородження лауреата Премії з літератури відбувається разом з лауреатами в інших галузях у річницю смерті Альфреда Нобеля 10 грудня у Стокгольмі. Кожному лауреату вручається медаль, диплом та грошова винагорода.
 40. 40. Літературні премії світу Серед лауреатів Нобелівської премії минулих років: Генрік Сенкевич (1905), Ред’ярд Кіплінг (1907), Сельма Лагерлеф (1909), Моріс Метерлінк (1911), Ромен Роллан (1915), Анатоль Франс (1921), Бернард Шоу (1925), Томас Манн (1929), Джон Голсуорсі (1932), Герман Гессе (1946), Габріель Гарсія Маркес (1982), Гюнтер Грасс (1999), Джон Максвелл Кутзеє (2003), Орхан Памук (2006), Жан- Марі Густав Ле Клезіо (2008), Патрік Модіано (2014).

×