Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Turism, kui kuldvõtmeke.
Virumaa Koostöökogu piirkonna
turismiettevõtluse arenguseminar

„TURISM- piirkonna uus võimalus!?...
Turism, kui kuldvõtmeke
 Miks seesugune seminar?
 Kellele on mõeldud?
 Mida sisaldavad arengukavad?
 Mida tähendab ede...
Miks seesugune seminar?
 Piirkonnas avati 2013 talvel Kiviõli Seikluskeskus, mis

tõi kahe kuu jooksul mäele 14000 inimes...
Wikipedia ütleb:
 Turism on reisimine väljapoole oma tavalist

elukeskkonda meelelahutuse, äri või muu eesmärgi
nimel nin...
Wikipedia:
 Maapiirkondades võib turism aidata kaasa

väikeettevõtete loomisele. Turistidelt laekub kohalikku
majandusse ...
Wikipedia:
 Mõõduka mahuga turism aitab kohalikel

käsitöövormidel, tavadel ja kultuurisündmustel säilida,
kuna elanikud ...
Kellele seminar mõeldud on?
Tihti arvatakse, et turism piirdub vaid majutues ja
toitlustuega.
Tegelikult on turismi toetav...
Mida sisaldavad arengukavad?
 Ida- Viru Maavalitsuse arengukava/ 2014- 2020
 Turismiklastri tegevuskava/ 2011- 2013

 K...
Mida tähendab edendada ettevõtlust?
 Luua uusi ettevõtteid!
 Luua uusi töökohti!

 Toota uusi tooteid ja teenuseid!
 M...
EAS „Eesti turism 2013“
 Eesti tulu välisturismist (turismiteenuste eksport)

oli Eesti Panga andmetel 2013.a. jaanuarist...
EAS „Eesti turism 2013“
EAS „Eesti turism 2013“
 Eesti majutusettevõtete sissetulek majutusteenuste

müügist kasvas Statistikaameti andmetel kolm...
EAS „Eesti turism 2013“
Ida- Virumaa voodikohad

5000

• Samas on teada 2014

suvel avatav NarvaJõesuu Nooruse Hotell,
mis...
Konjuktuuriinstituut ütleb:
 Teenindusbaromeeter www.ki.ee (vasakul tulbas

baromeetrid- teenindusbaromeeter) näitab
teen...
Mis tähendab arendada ettevõtlust?
 Kohalik kogukond ei suuda tarbida kõiki neid tooteid, mida

ettevõtlus laiemas laastu...
Millised on turismiettevõtluse kõige
kauem küpsevad viljad?
Arengukavad:
 Haridus/ koolid
 Sotsiaalhoolekanne

 Sport
...
Kuidas ajakava üles on ehitatud
 Alustame minevikust ja statistikast.
 Peatume tänastel erinevatel edulugudel suuremate ...
Maale elama!
 Kodanikualgatuse „MAALE ELAMA" eesmärgiks on

leida lahendusi aitamaks inimestel ületada
takistusi maale el...
„Maale Elama“ infopäeval:
Soovin teile asist seminari!

Mina hetkel tänan.

Terje Rattur
www.tertur.ee
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Terje Rattur esitlus "Turism, kui kuldvõtmeke"

511 views

Published on

07.03.14 Turismiettevõtlse arenguseminar Maidlas

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Terje Rattur esitlus "Turism, kui kuldvõtmeke"

 1. 1. Turism, kui kuldvõtmeke. Virumaa Koostöökogu piirkonna turismiettevõtluse arenguseminar „TURISM- piirkonna uus võimalus!?“ Terje Rattur Tertur juhataja/ seminari korraldaja terje@tertur.ee www.tertur.ee
 2. 2. Turism, kui kuldvõtmeke  Miks seesugune seminar?  Kellele on mõeldud?  Mida sisaldavad arengukavad?  Mida tähendab edendada ettevõtlust?  Mida tähendab edendada turismiettevõtlust?  Millised on turismiettevõtluse kõige kauem küpsevad viljad?  Kuidas ajakava üles on ehitatud?
 3. 3. Miks seesugune seminar?  Piirkonnas avati 2013 talvel Kiviõli Seikluskeskus, mis tõi kahe kuu jooksul mäele 14000 inimest.  Piirkonnas avaneb ~2015 Aidu Veespordikeskus, mille külastajate hulk on täna hoomamatu.  Piirkonnas puudub aga turismitaristu.  Puuduvad teenused külaliste teenindamiseks.
 4. 4. Wikipedia ütleb:  Turism on reisimine väljapoole oma tavalist elukeskkonda meelelahutuse, äri või muu eesmärgi nimel ning sellise reisimisega kaasnevate teenuste tarbimine ja osutamine.  Turism aitab luua uusi töökohti nii otseselt, luues tööd turiste teenindavale personalile, kui ka kaudselt jaemüügi- ja transpordisektoreid kasvatades.  Turistide jaoks loodud infrastruktuuri, näiteks kaubanduskeskuseid, lõbustusasutusi ja transpordisõlmesid, saavad kasutada ka kohalikud.
 5. 5. Wikipedia:  Maapiirkondades võib turism aidata kaasa väikeettevõtete loomisele. Turistidelt laekub kohalikku majandusse makse, mida vähemarenenud piirkondades võib kasutada koolide ja haiglate ehituseks.  Selleks, et turiste üldse kohale meelitama hakata on enne tarvis arendada kohalikku infrastruktuuri, mis vaesemates piirkondades võib tähendada kohalike elanike maksuraha kasutamist või kulukaid välisinvesteeringuid.
 6. 6. Wikipedia:  Mõõduka mahuga turism aitab kohalikel käsitöövormidel, tavadel ja kultuurisündmustel säilida, kuna elanikud hakkavad teadvustama oma erilisust ja atraktiivsust. Kohalik kultuurimaastik võib isegi rikastuda kokkupuutel teiste maailmavaadetega.  Loodus- ja ökoturism aitavad tõmmata tähelepanu loodusrikkuste kaitse vajadusele, näidates nende väärtust puutumata kujul. Mitmel juhul võib loodusobjektide rahaline väärtus turismi tõmbeallikana ületada selle objekti loodusvarade kasutuselevõtust saadavat tulu.
 7. 7. Kellele seminar mõeldud on? Tihti arvatakse, et turism piirdub vaid majutues ja toitlustuega. Tegelikult on turismi toetav ettevõtlus veel ka kõik see, mis koondub loometegvuse alla:  Kultuuripärand sh. käsitöö, muuseumid  Kunst sh. etendus- ja tantsukunst  Kohalik toit, öko, mahe  Film, foto, video, muusika  Disain, arhidektuur, reklaamindus  Moe- ja mööblitööstus, IT, meelelahutus
 8. 8. Mida sisaldavad arengukavad?  Ida- Viru Maavalitsuse arengukava/ 2014- 2020  Turismiklastri tegevuskava/ 2011- 2013  KOV-ide arengukavad tuleks üle vaadata ja vajadusel alustada muudatuste tegemisega
 9. 9. Mida tähendab edendada ettevõtlust?  Luua uusi ettevõtteid!  Luua uusi töökohti!  Toota uusi tooteid ja teenuseid!  Maksumaksja raha laekub valda.  Vald arendab taristut ja...  Oot- oot! Stopp- kerige tagasi! Toota uusi tooteid?  Kellele? Kust tulevad need tarbijad?  Ekspordiks? Ok, sellest saame aru.  Aga kõik ettevõtjad (seda enam alustavad) ei hakka kohe eksportima.
 10. 10. EAS „Eesti turism 2013“  Eesti tulu välisturismist (turismiteenuste eksport) oli Eesti Panga andmetel 2013.a. jaanuarist septembrini 1,05 miljardit eurot. See tähendab uut rekordit – kolmandat aastat järjest. Võrreldes eelmise rekordi ehk 2012.aasta sama perioodiga kasvas see 8% (ehk 75,5 miljoni euro võrra).
 11. 11. EAS „Eesti turism 2013“
 12. 12. EAS „Eesti turism 2013“  Eesti majutusettevõtete sissetulek majutusteenuste müügist kasvas Statistikaameti andmetel kolmandat aastat järjest veidi kiiremini kui ööbimiste arv. Kui 2013.a. kasvas (sise- ja välisturistide) ööbimiste arv kokku 3,4%, siis Eesti majutusettevõtete sissetulek majutusteenuste müügist kasvas 7,7% (171,5 miljonilt eurolt 2012.a. 187,4 miljoni euroni 2013.a.)  See tähendab, et majutuse hinnad on kasvanud. Samas on ka kasulik teada, et Ida- Virumaal on pole majutuskohtade arv viimase 7 (2005- 2012) aasta jooksul tõusnud, küll aga nõudlus!  2013 tuli juurde küll Tuhamäe Hosteli 30 ja Ontika Mõis 30 kohaga.
 13. 13. EAS „Eesti turism 2013“ Ida- Virumaa voodikohad 5000 • Samas on teada 2014 suvel avatav NarvaJõesuu Nooruse Hotell, mis toob juurde ligi 230 majutuskohta. • Lisaks on pikka aega räägitud võimaliku 4 tärni hotelli kerkimine Jõhvi, kuhu on prognoositud ligi 100 kohta, kuid seda pole ehitamagi hakatud. 4000 3000 2000 1000 0 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
 14. 14. Konjuktuuriinstituut ütleb:  Teenindusbaromeeter www.ki.ee (vasakul tulbas baromeetrid- teenindusbaromeeter) näitab teenindussektori suurimat valmisolekut alates 2006. aastast.  Seega on praegu eriti paras hetk teenindussektori arendamisega alustada.  Lisaks näitab baromeeter tugevat sesoonsust. Seega koosneb teenindussektor suuresti just turismiteenustest.
 15. 15. Mis tähendab arendada ettevõtlust?  Kohalik kogukond ei suuda tarbida kõiki neid tooteid, mida ettevõtlus laiemas laastus kaasa tooks.  Alustavad ettevõtted ebaõnnestuks. Turismiettevõtluse puhul aga:  Tulevad tarbijad mujalt ja kuna nad on igakord erinevad, siis nende ostusoov ei ammendu.  Teenuse pakkujatel pole vanusepiiranguid.  Kohalikud saavad pakkuda teenuseid turistidele, kes soovivad raha sihtkohas kulutada.  Saavad korda viitamised, saabumiskanalid: bussi- ja rongijaamad.
 16. 16. Millised on turismiettevõtluse kõige kauem küpsevad viljad? Arengukavad:  Haridus/ koolid  Sotsiaalhoolekanne  Sport  Kultuur  Majandus  Elukeskkond Viljad:  Koolid, lasteaiad töötavad- noorte lahkumine peatub.  Tänased abivajajad pakuvad turismiteenuseid.  Sport saab publikut.  Kultuur saab publikut.  Tekivad töökohad- sh. KOV-ide majanduslik olukord paraneb.  Taristu paraneb- loometegevuseks võimalused, viidastamine, bussi- ja rongipeatused korda jne...
 17. 17. Kuidas ajakava üles on ehitatud  Alustame minevikust ja statistikast.  Peatume tänastel erinevatel edulugudel suuremate ja     väiksemate ettevõttete edukail näitel. Räägime erinevaist tööriistadest, mis aitavad oma ideid realiseerida. Vaatame põnevasse ja tundmatusse tulevikku. Esitluste vahel Maidla Meediaringi videod. Maidla Noortekesuse ja Kiviõli 1. Keskkooli noored.
 18. 18. Maale elama!  Kodanikualgatuse „MAALE ELAMA" eesmärgiks on leida lahendusi aitamaks inimestel ületada takistusi maale elama tulemisel. Algatus suunab osalevad külakogukonnad ja vallad läbi mõtlema, millist infot ja tuge vajab potentsiaalne uuselanik ning kuidas end elukeskkonnana aktiivselt turundada.  „MAALE ELAMA" tasuline mess toimub 26. aprillil Tatus Turu tänava spordihoones. Huvilistele eelnevad infopäevad:  11.03 Lääne- Viru Maavalitsuses, kell 13:00- 16:00.
 19. 19. „Maale Elama“ infopäeval:
 20. 20. Soovin teile asist seminari! Mina hetkel tänan. Terje Rattur www.tertur.ee

×