Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Sosyal Medya Kullanımı

5,393 views

Published on

Sağlıklı ve güvenli sosyal medya kullanımının incelikleri

Published in: Education
 • Login to see the comments

Sosyal Medya Kullanımı

 1. 1. SOSYAL MEDYA KULLANIMI Tarık Savaş Öpöz tariksavasopoz@gmail.com
 2. 2. Düşünüyorum, öyleyse varım. Descartes Görülüyorum, o halde varım Sosyal Medya Kullanımı
 3. 3. Sosyal Medya Nedir? İnternet kullanıcılarının birbirileriyle bilgi, görüş, ilgi alanlarını, yazılı görsel ya da işitsel bir şekilde paylaşarak iletişim kurmaları için olanak sağlayan araçlar ve web sitelerini içermektedir.
 4. 4. Türkiye’de Sosyal Medya - 2016 • 46.3 milyon kişi internete bağlanıyor. • 42 Milyon sosyal medya hesabı var. • 36 Milyon aynı zamanda mobilden de hesaplarına erişim sağlıyor. • 2015’e göre sosyal medya kullanıcısı %5 arttı. • Günde 2 saat 32 dakikamız sosyal medyada geçiyor.
 5. 5. Türkiye’de Sosyal Medya - 2016 Yalnızlık duygusunun neden olacağı depresif düşüncelerden uzak kalabilirsiniz. İletişimde zaman ve mekan engellerini ortadan kaldırabilirsiniz. Yaşam tarzınıza ve düşüncelerinize göre gruplar kurabilir ve sayfalar açabilirsiniz. Eski arkadaşlarınıza ulaşabilir, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.
 6. 6. Sosyal Medyanın Yararları Az kelimeyle çok şeyler ifade eden cümleler oluşturabilen bir yazar ve şaire dönüşebiliyorsunuz. Ürün, marka ve hizmetinizi birinci dereceden müşterilerinize çok ucuza tanıtabilirsiniz. Anlamlı ve anlamsız veri yığından anlamlı ve faydalı bilgiler oluşturabilir. Direk birinci derecede kaynağından bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Özel yetenekleri olan insanlara fırsat kapısı olabiliyor.
 7. 7. Sosyal Medyanın Zararları Sosyal medya sizi asosyal bir insan haline getirebilir. Sosyal Medyadan uzaklaştığında oluşan agresiflik ve depresiflik hali. Sosyal medya dedikodu kültürünü arttırdı. Narsisizme yol açar bilir. Kişisel, ailevi ve iş hayatınızdaki mahremiyetiniz deşifre olabilir.
 8. 8. Sosyal Medyanın Zararları Sosyal medya dili yozlaştırıyor. Birçok zararlı yazılım sosyal medya kanalıyla bulaşabilir. Sosyal Medyada üzerinden gerçekleşen boşanma, intihar, dolandırıcılık her geçen gün artıyor. Yorumlarla firmaların marka değeri zarar görebilir. Zararlı sosyal örgütlenmeler olabilir.
 9. 9. İş Yerinde Sosyal Medya  Kurumunuzu sosyal medya üzerinden eleştirmeyin.  Kurumunuzun hizmetleri hakkında paylaşımda bulunurken.  Kurumunuzun bilgi güvenliği politikalarını dikkate alın.  Dijital toplum karşısında kurumunuzu temsil ettiğinizi unutmayın.  Sosyal medyada yorum yaparken dikkatli olun.  Kişisel ve kurumsal itibarınızı zedeleyecek yorumlar yapmaktan kaçının. İş Yerinizde Sosyal Medya Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
 10. 10. Sosyal Medya Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Siyaset, spor, din, terör, cinsellik gibi konularda yorum yaparken dikkatli olun. Tatil ve eğlence fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşırken dikkatli olun. Üzgün, kırgın ve öfkeli olduğunuz durumlarda ruh halinizi yansıtacak iletiler paylaşmaktan çekinin. Son pişmanlık fayda etmeyebilir. Paylaşımlarınızda telif haklarının ihlaline dikkat edin.
 11. 11. Sosyal Medya Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Her bir oturum için sosyal ağlara sadece bir kez giriş yapılmalıdır. Her sosyal ağ için farklı şifre kullanılmalıdır. Gereksiz kişisel bilgiler ağ hesaplarından kaldırılmalıdır. Güvenlik ve gizlilik ayarları mutlaka yapılmalıdır. SMS doğrulama sistemi mutlaka aktif olmalıdır. Yabancılardan gelen arkadaşlık davetleri araştırılmadan kesinlikle kabul edilmemelidir. Kısaltılmış bağlantılar içeren paylaşımları yapan profil güvenilir ve bilinir olmadığı sürece tıklanmamalıdır.
 12. 12. Sosyal Medya Bağımlılığı Sosyal Medya Bağımlılığı, Sosyal medya ile ilgili bağımlılık türüdür ve görece yeni bir kavramdır. İşini, gücünü, ailesini ve hata yeme içmesini bile ihmal edecek düzeyde sosyal medya kullanan insanlar bağımlı kabul edilebilir. Ancak bu bağımlılık halen dünya genelinde tıbbi açıdan bir hastalık olarak değerlendirilmemektedir. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi (BRSHH) bünyesinde açılan İnternet Bağımlılığı Polikliniği’nde, internet bağımlısı kullanıcılar tedavi görüyor.
 13. 13. Sosyal Medya Bağımlılığı Sosyal Medya Hastalıkları •Fare-klavye hastalığı •Hikikomori •Ego sörfü •Blog ifşacılığı •Youtube narsisizmi •Myspace taklitçiliği •Google takibi •Siberhondrik •Photolurking •Wikipedializm •Crackberry •Cheesepodding
 14. 14. Sosyal Medya Bağımlısı Olmanın Belirtileri Sabah uyandığınızda aklınıza gelen ilk şey internetli akıllı telefonunuz oluyorsa, Sosyal medyadan uzak kalınca strese giriyoruz, panikliyoruz, yalnız hissediyoruz, güvensiz hissediyoruz ve depresif oluyoruz. Özel hayatınızla ilgili her şeyi sosyal medya da paylaşıyorsanız, Paylaşımlarınıza gelen tepkiler ruh halinizi değiştiriyorsa, Hesaplarınıza ulaşamadığınız zamanlarda depresif oluyorsanız, Sosyal medyada vakit geçirmeyi ailenizle vakit geçirmeye tercih ediyorsanız, SİZ BİR SOSYAL MEDYA BAĞIMLISISINIZ!
 15. 15. Sosyal Medyada Saldırı Türleri • Malware (kötücül yazılımlar) • Phishing ve spam saldırıları • Clickjacking (tıklama sahteciliği) • Taklit adresler
 16. 16. SONUÇ Bizler internet üzerinde bir karakter yaratma çabasındayken aslında birileri için birer istatistikten ve dolandırılacak bir hesaptan başka bir şey değiliz.
 17. 17. Teşekkürler Tarık Savaş Öpöz tariksavasopoz@gmail.com

×