Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Świat Młodych Ludzi. Oferta raportu TNS Polska.

5,527 views

Published on

Polacy w wieku 18 – 30 lat i ich plany na przyszłość oraz ocena obecnej sytuacji. Zwyczaje konsumpcji, zachowania rynkowe i rola pieniądza w życiu.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty i do kontaktu z TNS Polska.

Published in: Business
 • Be the first to comment

Świat Młodych Ludzi. Oferta raportu TNS Polska.

 1. 1. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Świat młodych ludzi
 2. 2. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Świat młodych Polaków 2 To kolejne badanie TNS Polska, w którym patrzymy na rzeczywistość oczami młodych osób. Pierwsza edycja projektu została zrealizowana na początku 2011 roku i spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem przez naszych Klientów. Po dwóch i pół roku zdecydowaliśmy się powrócić do młodzieży. Przed obecną edycją badania stawiamy sobie 3 zasadnicze cele: 1. Diagnoza zmian postaw, opinii i aspiracji wśród młodych Polaków 2. Analiza oczekiwań względem banków 3. Pogłębienie tematów, którymi obecnie „żyją” młodzi ludzie Diagnoza postaw będzie użytecznym narzędziem pozwalającym na lepsze zrozumienie młodych ludzi i umożliwiającym bardziej efektywną komunikację z nimi. Niewątpliwym atutem tegorocznej edycji jest zestawienie wyników U&A obu edycji badania. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy i jakie zmiany zaszły przez blisko trzy lata w postawach i zwyczajach młodych osób, które wchodzą lub dopiero co weszły w świat finansów. Analiza oczekiwań wobec banków będzie praktyczną podpowiedzią dla bankowców, która pozwoli we właściwy sposób formować dedykowane młodym ludziom oferty. Podobnie jak miało to miejsce w wypadku pierwszej edycji projektu uzyskane wyniki obudujemy informacjami z innych badań realizowanych przez TNS Polska. Dzięki odniesieniom do „dorosłych” Polaków, pogłębieniu wybranych wątków związanych z młodymi klientami dużo lepiej uchwycimy specyfikę najmłodszych grup konsumentów. Diagnoza postaw będzie użytecznym narzędziem pozwalającym na lepsze zrozumienie młodych ludzi. Jako dodatkowy element badania, pokazujący jak zmieniają się postawy i motywacje młodego człowieka po ukończeniu studiów, proponujemy realizację wywiadów wśród osób w wieku 27 – 30 lat. Rozwiązanie powinno być szczególnie interesujące dla tych Klientów, którzy mają ofertę kierowaną do osób poniżej 30 roku życia, rozważają rozszerzenie obecnie posiadanej oferty „dla młodych” na starsze roczniki lub po prostu chcą lepiej zrozumieć czym charakteryzują się ludzie w wieku studenckim (odnosząc ich do grupy „starszej młodzieży”).
 3. 3. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Dwie strony projektu Czyli monitoring oraz pogłębienie nowych wątków 3 Zakres tegorocznej edycji można podzielić na dwie części – zagadnienia, które pojawiły się we wcześniejszym badaniu, co pozwoli na diagnozę zaistniałych zmian oraz nowe elementy badania, które eksplorują tematy, którym nie poświęcono w ramach poprzedniej edycji dostatecznie dużo uwagi. DIAGNOZA ZMIAN W KLUCZOWYCH OBSZARACH  Styl życia, postawy, aspiracje (ujęte w formie segmentacji)  Rola edukacji, pracy  Nastawienie do samorealizacji  Ocena perspektyw zawodowych  Hobby, zainteresowania  Zwyczaje zakupowe  Opinie odnośnie marek  Nastawienie na prestiż, cenę  Skłonność do ryzyka, otwartość na nowości  Czas wolny i formy jego spędzania  Postrzeganie „dorosłości”  Stosunek do pieniędzy  Postawy wobec finansów (ujęte w formie typologii)  Portfel produktowy (konta bankowe, karty, kredyty)  Potencjał produktowy  Kanały kontaktu z bankiem  Opis demograficzny młodych ludzi NOWE WĄTKI PROJEKTU  System wartości młodych ludzi  Zestaw aspektów dobranych w oparciu o Diagnozę Społeczną 2011  Marki bankowe w oczach młodych ludzi - Brand Spectrum  Analiza oczekiwań związanych z relacją z bankiem  Wizerunek marek  Powody wyboru i odrzucenia – motywatory i detraktory marek banków  Koszyk wyboru  Świat technologii  Posiadane urządzenia i skala ich wykorzystania  Strategie korzystania z Internetu – stacjonarnego i mobilnego  Penetracja operatorów sieci komórkowych  Zakupy w kanałach zdalnych
 4. 4. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Jak się zmieniła polska młodzież? Postawy i styl życia 4 Aspirujący karierowicze Racjonalni konformiści Rozsądni optymiści Beztroscy gadżeciarze Ostrożni domatorzy Impulsywni indywidualiści Jednym z kluczowych elementów pierwszej edycji ARIZONY była segmentacja młodych Polaków. Tegoroczny projekt jest doskonałą okazją na sprawdzenie jak zmienia się polska młodzież i to nie tylko ze względu na zachowania na rynku finansowym ale także postawy, aspiracje i szeroko rozumiany styl życia. Jednym z elementów, które na pewno wykorzystamy to segmentacja młodych Polaków, jaką opracowaliśmy w 2011 roku. Poniżej segmenty z przykładowym zakresem informacji, które wyłoniliśmy i które będziemy w tym roku odtwarzać – ich wielkość, obecny rys demograficzny, potencjał rynkowy.  Mniejsze miejscowości  Przede wszystkim osoby pracujące  Kontrolują swoje życie  Potrzeba uznania, docenienia  Wysoko postawiona poprzeczka  Koncentracja na celu  Otwarci na nowości Paweł, 22 lata – student 3 roku politechniki na wydziale inżynierii lądowej. Mieszka w akademiku razem z dwoma kumplami – na początku było trochę ciężko się dogadać bo Paweł nie ma najłatwiejszego charakteru, ale wspólne zamiłowanie do sportów walki pomogło znaleźć chłopakom wspólny język. Zazwyczaj całe pieniądze jakie dostaje w ramach stypendium socjalnego wydaje na bieżąco, ale ostatnio zaczął odkładać trochę kasy – razem z kolegami chcą pojechać na mecz Barcelony i zobaczyć słynne Camp Nou. Początkowo wyjazd miały pokryć pieniądze, jakie dostał od dziadków na ostatnie urodziny ale koledzy zaproponowali zapisanie się na kurs nurkowania i teraz trzeba szukać innego sposobu, żeby móc zobaczyć Leo Messiego. „Cechy szczególne” Personifikacja Czy osoby „przed trzydziestką” inaczej definiują dorosłość, odpowiedzialność oraz role pieniędzy w życiu? Czy umowny moment skończenia studiów (25-26 lat) oznacza istotną zmianę w postawach i stylu życia? Realizując dodatkowe wywiady z osobami w wieku 27 – 30 lat odpowiemy między innymi na te pytania.
 5. 5. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Świat młodych ludzi 5 STUDIA PRACA HOBBY KULTURA INTERNET MEDIA WAKACJE ZAKUPY WARTOŚCI POSTAWY ASPIRACJE KONDYCJA ŻYCIOWA RODZINA PRZYJACIELE Powyższe kategorie to aspekty, które wypełniają życie większości ludzi. Wymiary (po lewej stronie slajdu) przenikają każdy z tych aspektów. Naszym celem jest odtworzenie różnych aspektów życia młodego człowieka (np. studiuje czy pracuje, co robi w wolnym czasie, gdzie robi zakupy) w ramach wskazanych wymiarów (jakie wartości są dla niego najważniejsze, jakie są jego aspiracje, jak w jego życiowe plany wpisuje się rodzina). Niemal każdy z powyższych aspektów życia opiszemy za pomocą wskazanych wymiarów tworząc uniwersum młodego człowieka. W badaniu będziemy się skupiać na tych aspektach, które różnią młodszych od starszych. Przykładowe odpowiedzi na pytania: • Wakacje: Polska czy zagranica; samodzielnie zorganizowane czy za pośrednictwem biura podróży • Marki: prestiż czy cena, oczekiwania względem kupowanych produktów, zakupy za pośrednictwem Internetu • Rodzina: pozostanie w domu rodzinnym czy samodzielność i szybka decyzja o założeniu własnej rodziny • Praca: oczekiwania względem pracy, nastawienie na wysokie zarobki czy na ciekawe zajęcie • Czas wolny: sport, muzyka, puby, książki, telewizja, Internet, spotkania ze znajomymi Aby we właściwy, efektywny sposób dotrzeć do młodego człowieka konieczne jest jego dogłębne poznanie. Badanie dostarczy cennych wskazówek dotyczących zarówno języka komunikacji, jak i kanałów, jakimi najłatwiej dotrzeć z nim do określonej grupy młodzieży.
 6. 6. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Świat technologii i informacji Okazje korzystania z Internetu, 6 GŁÓWNE WĄTKI TO:  Posiadane urządzenia – modele telefonów, smartfonów, tablet, komputer, czytniki plików tekstowych itd.  Wykorzystywani operatorzy telefonii komórkowej, Internetu, telewizji – umowy własne czy rodziców?  Częstotliwość korzystania z Internetu (stacjonarnego vs mobilnego) w różnych miejscach  Częstotliwość wykonywania różnych czynności w Internecie, z uwzględnieniem działalności aktywnych (np. umieszczanie filmików, zdjęć, pisanie wiadomości, blogów, komentowanie) i działalności pasywnej (np. przeglądanie, odwiedzanie profilów, pobieranie filmów, zdjęć).  Wykorzystywanie telefonów komórkowych / smartphonów do różnych kategorii czynności (offline oraz online)  Media offline vs online – radio, programy TV w streamingu – konkretne kanały, wybierana tematyka  Najczęściej odwiedzane witryny w ramach poszczególnych kategorii czynności INTERNET MEDIA  Jednym z elementów, któremu poświęcimy dużo uwagi to skala wykorzystania przez młodych ludzi Internetu oraz mediów.  Wykorzystując wybrane wskaźniki z poprzedniej edycji badania zweryfikujemy jak zmienił się styl konsumpcji Internetu – do czego jest wykorzystywany, i z jakim natężeniem  Opiszemy rolę jaka pełni obecnie Internet mobilny i jakie aktywności i potrzeby zaspokaja  Na tym tle umiejscowimy tradycyjne media (telewizja, radio, prasa) ale nie koniecznie w tradycyjnej formie czyli VOD, telewizja internetowa, radio internetowe, e-prasa, e-booki
 7. 7. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Tymczasem w temacie finansów Na początek postawy 7 W ramach badania ponownie porozmawiamy z młodymi Polakami o świecie finansów. Odtworzymy typologie i zobaczymy czy ciągle powracające widmo kryzysu finansowego ma przełożenie na zainteresowania i „strategie” finansowe młodych ludzi. Postawy jakie opiszemy to: Każdą z postaw opiszemy ze względu na profil demograficzny oraz aktualny stan relacji z bankami (przykład obok). Dzięki tym informacjom będziemy w stanie na nowo zdefiniować grupy, w których tkwi największy potencjał oraz te, na których pozyskaniu nie warto się teraz skupiać. ZORIENTOWANIE I OSZCZEDNOŚĆ  Zainteresowanie finansami i chęć do zajmowania się nimi  Wiara w sens oszczędzania, jeśli tylko jest okazja warto odłożyć chociaż "parę groszy"  Zadowolenie ze swojej "strategii" i przekonanie, że starannie kontrolują stan swoich finansów więc niechęć do zmian  Zadowolenie ze swojej sytuacji finansowej – rzadko odczuwany brak pieniędzy  Niechęć do ryzyka i kredytów - wolą systematyczne ciułanie  Konta oszczędnościowe i karty  Posiadanie konta ułatwia zarządzanie pieniędzmi no i można korzystać z karty płatniczej CIEKAWOŚĆ I OTWARTOŚĆ NA WIEDZĘ ZORIENTOWANIE I OSZCZĘDNOŚĆ ODDALENIE I NIEUFNOŚĆ OTWARTOŚĆ Dzięki realizacji dodatkowych wywiadów z osobami w wieku 27 – 30 lat zweryfikujemy jak percepcja świata finansów zmienia się „przed trzydziestką”, na ile te osoby podchodzą „poważniej i rozsądniej” do tematów związanych z pieniędzmi.
 8. 8. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Analiza relacji bankowych 8  Wykorzystywane kanały kontaktu z bankiem  Częstotliwość korzystania z poszczególnych kanałów  Główny (najczęstszy) kanał kontaktu z bankiem  Rola bankowości internetowej wśród kanałów kontaktu  Operacje wykonywane za pośrednictwem poszczególnych kanałów  Plany związane z poszczególnymi kanałami  Diagnoza barier stojących przed bankowością mobilną KANAŁY KONTAKTU  Skala korzystania – rozwój z perspektywy ostatniego roku  Potencjał i uwarunkowania wzrostu popularności bankowości mobilnej i płatności elektronicznych  Sposoby, okazje korzystania z bankowości mobilnej i płatności elektronicznych  Techniczne możliwości korzystania – posiadanie smartfona, tabletu, korzystanie z Internetu mobilnego BANKOWOŚĆ MOBILNA I PŁATNOŚCI ELEKTRONICZNE ŹRODŁA INFORMACJI  Rola rodziców w „dziedziczeniu” zwyczajów dotyczących zarządzania finansami  Stopień zainteresowania finansami  Główne źródła wiedzy  Konsumpcja mediów – telewizja, radio, prasa, Internet  Znajomość marki  Skłonność do wyboru  Udziały rynkowe  Skala „dziedziczenia” marki banku po rodzicach  Satysfakcja ze współpracy  Ocena wizerunku banków KONDYCJA MAREK  Konta osobiste  Oszczędności – nawyki i style oszczędzania i ich dziedziczenie po rodzicach  Karty płatnicze – zakres i okazje korzystania  Kredyty – nastawienie do zadłużania, sytuacje zwiększające otwartość na zaciągnięcie kredytu  Potencjał produktowy – perspektywy sięgania po produkty finansowe w ciągu najbliższych lat  Otwartość na rozpoczęcie „bankowania” wśród osób nieubankowionych PORTFEL PRODUKTOWY
 9. 9. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Wysokie koszty współpracy z bankiem 1 2 3 4 5 Niskie koszty współpracy z bankiem Motywatory i detraktory marek BRAND SPECTRUM 9 Zagadnieniem, któremu w tegorocznej edycji poświęcimy dużo uwagi będą oczekiwania młodych klientów względem banków oraz proces wyboru marki bankowej. W tym celu wykorzystamy metodę BRAND SPECTRUM pozwalającą na:  Określenie skłonności do wyboru marki przez klientów  Powody wzmacniające skłonność do wyboru marki – motywatory  Elementy zniechęcające do wyboru marki – detraktory Schemat BRAND SPECTRUM opiera się o trzy zasadnicze kroki: 1. Preferencje względem idealnego banku (MAX DIFF) Dzięki wiedzy zebranej na etapie jakościowym zbudujemy wyczerpujące kafeterie opisujące oczekiwania firm względem banków. Co więcej, będziemy dokładnie wiedzieć jak przedsiębiorcy w praktyce rozumieją np. stabilność banku, albo co dla nich oznacza „elastyczność” – element często wskazywany jako warunek konieczny do udanej współpracy klienta z bankiem. 2. Preferencje względem marek (MAX DIFF) – zestaw ok 20 - 25 marek. Uzupełnieniem tej części jest pytanie o odrzucane marki 3. Ocena marek w ramach oczekiwanych cech – do każdej z cech z kroku pierwszego stworzone zostaną dychotomie z opisanymi krańcami skali np. ocena marki BANKU A w ramach aspektu „atrakcyjne koszty współpracy z bankiem” opisana zostanie w następujący sposób: Jak oceni Pan(i) BANK A, z perspektywy swojej wiedzy o nim oraz o innych bankach, w ramach poniżej prezentowanych wymiarów: KOSZTY WSPÓŁPRACY: w ramach tego modułu powstanie analiza koszykowa pokazująca jakie marki bezpośrednio konkurują ze sobą o uznanie młodego klienta
 10. 10. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Siła motywatorów Deklarowana i utajona siła wpływu 10 Wysokie koszty współpracy z bankiem 1 2 3 4 5 Niskie koszty współpracy z bankiem Dzięki pomiarowi wizerunku banków na dwubiegunowych skalach otrzymujemy jasną informację o tym, czy bank jest postrzegany jako tani czy jako drogi. Pozwala to w oczywisty sposób przypisać marce zarówno cechy pozytywne (motywatory) jak i negatywne (detraktory). DETRAKTOR MOTYWATOR W ramach badania każda z marek zostanie opisana przez pryzmat swoich DETRAKTORÓW i MOTYWATORÓW, czyli cech które ją oddalają i przybliżają do „koszyka wyboru” klienta. Wyłonimy też te wymiary, na których dana marka nie wyróżnia się – być może są to elementy nad którymi warto pracować i „przekuć” je w przyszłości na motywatory, myśląc o pozyskaniu młodego klienta. Oczywiście poszczególne motywatory i detraktory z różną siłą wpływają na decyzje młodego klienta. W oparciu o wyniki badania będziemy mogli powiedzieć w jakich obszarach stanowiących detraktory marki należy podjąć pracę w pierwszej kolejności. Dzięki zrealizowanemu wcześniej badaniu jakościowemu będziemy mogli „odkodować cechy” przypisywane markom i wskazać kierunki działań, które mają szansę poprawić postrzeganie banku przez klienta.  Bank C  Bank D  Bank F  Bank A  Bank E  Bank G
 11. 11. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Nasi respondenci Czyli z kim zrealizujemy badanie 11 W proponowanym Państwu projekcie pod lupę bierzemy młodych Polaków. Chcąc dotrzeć do osób, które są głównymi odbiorcami produktów i usług koncentrujemy się na tych, którzy pracują lub studiują – to w nich przede wszystkim drzemie największy potencjał zakupowy. Badanie omnibusowe jako punkt wyjścia do przygotowania próby Analogiczny pomiar zrealizowaliśmy pod koniec 2010 roku przygotowując się do realizacji tamtego badania – zestawienie obydwu pomiarów pozwoli nam zweryfikować, jak wśród interesującej nas wiekowo grupy osób (19 – 26 lat) zmienił się udział 4 grup wyłonionych ze względu na główne zajęcie: PRACUJĄCY PRACUJĄCY I STUDIUJĄCY NIE PRACUJĄ NIE STUDIUJĄ STUDIUJĄCY Każdą z wyłonionych grup scharakteryzujemy ze względu na cechy demograficzne – sprawdzimy czy profil polskich studentów ulega zmianie i kto obecnie łączy pracę ze studiowaniem. W analogiczny sposób przygotujemy próbę do boostera realizowanego z osobami w wieku 27 – 30 lat. W tej grupie zrealizujemy 300 wywiadów CAPI. Dzięki wykorzystaniu analogicznego narzędzia, na wyniki będziemy mogli porównywać z „młodszymi rocznikami” na każdym z wymiarów. W oparciu o tak przygotowaną próbę zrealizujemy na potrzeby badania 1000 wywiadów CAPI z osobami w wieku 19 – 26 lat. Szacowany czas wywiadu to ok 40 minut.
 12. 12. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Szerszy kontekst Czyli młodzi Polacy na tle „dorosłych” 12 Wyniki każdego badania łatwiej interpretować, jeśli spojrzy się na nie z szerszej perspektywy. Nie inaczej postąpimy w wypadku tego badania. Sięgniemy do „arsenału” badań własnych TNS Polska: Dodatkowo odniesiemy się do literatury, wybranych stron internetowych i innych ogólnodostępnych publikacji Młodzi „przed trzydziestką” Proponujemy rozszerzenie zakresu badania o osoby w wieku 27 – 30 lat. Rozmowa ze starszymi rocznikami pozwoli lepiej uchwycić specyfikę młodzieży, która dla wielu marek stanowi jedną z ważnych, a na pewno bardzo perspektywicznych, grup klientów Audyt Bankowości Detalicznej realizowany w cyklach miesięcznych projekt na ogólnopolskiej próbie Polaków. Szeroki kontekst rynkowy w połączeniu z dużą próbą badawczą, który pozwoli nam się dowiedzieć jak powszechne jest zjawisko multibankowości, jak wielu Polaków i jak często zmienia bank oraz jakie są główne kryteria wyboru banku. Digital Life kompleksowe spojrzenie na zachowania i postawy internautów; projekt zrealizowany na próbie 72 000 aktywnych użytkowników Internetu w wieku 16-65 lat w 60 krajach (w tym w Polsce na próbie 1000 internautów), co pokrywa aż 93% światowej populacji internautów. Mobile Life kompleksowe spojrzenie na rynek usług mobilnych [telefony komórkowe, tablety], postawy i zachowania użytkowników mobilnych urządzeń; projekt zrealizowany na próbie 37 000 w 43 krajach (w tym w Polsce na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków). 27 – 30 lat
 13. 13. Świat młodych ludzi © TNS 2014 Zespół 13 Ewa Kantecka Account Manager, socjolog, absolwentka Wydziału Filozofii oraz Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej (Analizy marketingowe). Posiada sześcioletnie doświadczenie w badaniach ilościowych, przede wszystkim w projektach dotyczących sektora bankowego. Kieruje między innymi badaniami, które dotyczą satysfakcji, zwyczajów i zachowań klientów. Opiekuje się cyklicznymi badaniami monitorującymi polski rynek finansowy. Agnieszka Rządca Account Manager, w TNS od 2007 roku. Realizuje projekty dotykające postaw i oczekiwań klientów na rynku finansowym – badania z wykorzystaniem analiz segmentacyjnych oraz typologii konsumentów. Współtworzy i prowadz badania monitorujące polski rynek bankowy oraz realizuje syndykatowe projekty dotykające aktualnych wydarzeń związanych z rynkiem finansowym. Maria Woźnicka Account Manager, badacz ilościowy z zacięciem jakościowym. W TNS od 2006 roku. Wcześniej zdobywała perspektywę kliencka w działach badań oraz marketingu. Specjalizuje się w badaniach rynków finansowych, głównie z obszaru komunikacji, wizerunku oraz postaw i zachowań różnorodnych grup klientów.
 14. 14. Świat młodych ludzi © TNS 2014 14 Zapraszamy do kontaktu Agnieszka Rządca agnieszka.rzadca@tnsglobal.com m +48 721 421 626 Ewa Kantecka ewa.kantecka@tnsglobal.com t +48 728 421 624 TNS Polska | ul.Wspólna 56 00-687 Warszawa | 22 598 98 98 | http://www.tnsglobal.pl/finanse/ Maria Woźnicka maria.woznicka@tnsglobal.com m +48 728 421 629

×