Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Wielki Chiński Firewall czyli o codziennym korzystaniu z internetu w Chinach i Birmie

308 views

Published on

Wystąpienie Tobiasza Targosza na II Warsztacie Pracy Infobroker 29 maj 2017 Kraków

Published in: Internet
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Wielki Chiński Firewall czyli o codziennym korzystaniu z internetu w Chinach i Birmie

 1. 1. Wielki Chiński Firewall czyli o codziennym korzystaniu z internetu w Chinach i Birmie Tobiasz Targosz Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytet Jagielloński
 2. 2. Współcześnie antropologowie już dawno nie żyją w czasach kiedy badania terenowe wiązały się z odosobnieniem i odcięciem od reszty świata jak miało to miejsce za życia Bronisława Malinowskiego. Chociaż poczucie samotności jest nieuniknione w trakcie badań w terenie internet, smartphone’y i media społecznościowe diametralnie zmieniły sposób w jaki prowadzimy swoje badania.
 3. 3.  Chiny jeden z najbardziej wyszukanych systemów cenzury internetu. Jest znany jako Great Firewal. Zupełnie blokuje wiele zachodnich stron w tym: Google, Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat i YouTube.(sprawdź swoją stronę: http://www.greatfirewallofchina.org/)
 4. 4.  The Great Firewall of China (GFW), jest nazywany w Chinach: The Golden Shield Project. Nie tylko blokuje indywidualne strony, ale również używa technologii umożliwiających skanowanie URL i stron internetowych ze względu na ich zawartość . Na czarnej liście znajdują się słowa kluczowe jak: „Dalaj Lama”, „Tiananmen” etc. „Złota Tarcza” jest gigantycznym mechanizmem cenzury i bezpieczeństwa blokującego dziesiątki tysięcy stron, które podważałyby narrację i kontrolę Komunistycznej Partii Chin.
 5. 5. Historia internetu w Chinach jest historia jego cenzury  Internet pojawił się w Chinach w styczniu 1996. Już w sierpniu tego samego roku chiński rząd rozpoczął systematyczną cenzurę zachodnich stron. Google został zablokowany po raz pierwszy we wrześniu 2002 na dziewięć dni. YouTube został zablokowany po zamieszkach w Tybecie w 2008, a Facebook i Twitter po buntach Xinjiang in 2009.  Google jest wciąż blokowany w Chinach, wyniki w lokalnej wyszukiwarce Baidu są mocno cenzurowane.
 6. 6.  Amerykańska Izba Handlu w Chinach twierdzi, że 4 na 5 amerykańskich działających na rynku chińskim doświadcza licznych trudności spowodowanych negatywnym wpływem internetowej cenzury na ich działania biznesowe w Państwie Środka. Cenzura internetu posiada również negatywny wpływ na naukowy i gospodarczy rozwój kraju. Internetowe restrykcje ochłodziły również entuzjazm pośród zachodnich inwestorów.
 7. 7.  Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ogłosiła 14- miesięczny plan "oczyszczenia" internetu z oprogramowania umożliwiającego przekroczenie Chińskiego Internetowego Wielkiego Muru.  Używanie oprogramowania VPN jest zakazane od stycznia 24, 2017  Jednocześnie chiński rząd pragnie zmodernizować Chiny by mogły stać się światową potęgą. W tym celu muszą dokonać transformacji kraju i stworzenia połączonego przez internet społeczeństwa.  Chiński rząd fabrykuje rocznie około 448 milionów postów i komentarzy w mediach społecznościowych. Około 2 miliony osób nazywanych „Armią 50 centów” (są opłacani równowartością jednego yuana- 50 centów od postu)
 8. 8.  Na podstawie surowych statystyk Chiny znajdują się w awangardzie jeśli chodzi o dostęp do internetu od dekady. W 2008 roku wyprzedziły one Stany Zjednoczone. Aktualnie w Chinach mamy 700 million Chińczyków online, większość ma dostęp do szybkich łączy .  Najpopularniejsze media społecznościowe w Chinach QQ and WeChat – popularne poza Chinami Weibo (microblog) posiada znacznie mniej użytkowników.  WeChat posiada 900 milionów użytkowników w skali świata, większość żyje w Chinach.  W 2016 43 miliony Chińczyków uzyskało dostęp do internetu (populacja Argentyny lub Ukrainy)  95.1% chińskich internautów lub 695 millionów ludzi, posiada dostęp do internetu dzięki smartphonom.
 9. 9. WECHAT-facebook na sterydach  Najpopularniejsza w Chinach platforma społecznościowa. Szerokie wykorzystanie wirtualnych pieniędzy, w tym wypadku Chiny wyprzedzają o dekady Zachód. Można zamówić taxi, zapłacić rachunek za elektryczność, doładować konto telefoniczne, kupić bilety lotnicze lub kolejowe etc.
 10. 10.  Brytyjski antropolog z Uniwersytetu w Hongkongu Tom McDonald badania sposobów w jakie ludność wiejska w Chinach używa mediów społecznościowych. Badana przeprowadzone zostały w wiosce Anshan, znajdującej się pomiędzy Pekinem a Szanghajem. McDonald: „Łatwo błędnie założyć, że chiński internet jest bardzo nudnym i ograniczonym miejscem, w rzeczywistości chińscy internauci są niesłychanie kreatywni a stworzony przez ich internet jest pełen życia”
 11. 11. Mjanma/Birma-nowy gracz  W przeciągu 5 lat Birma, będąca najbardziej izolowanym i odciętym od świata państwem, „Koreą Północną Azji Południowo Wschodniej” stała się jednym z krajów, w którym internet rozwija się najprężniej. 75% z 50 milionowego narodu posiada już dostęp do internetu za pomocą telefonów z systemem android.
 12. 12.  Bank Światowy ocenia, że około 20% obywateli Birmy ma dostęp do internetu. Z czego przeważająca większość jest online dopiero od ostatnich dwóch lat. Dla porównania w USA, komercyjny dostęp do internetu rozpoczął się w 1989 roku i potrzebne było siedem lat by 20% Amerykanów mogło być online . W Indiach, początek komercyjnego dostępu do internetu miał miejsce w 2000 roku, jednakże dopiero w 2015 roku udało się „podłączyć” do internetu 20% populacji.
 13. 13.  Dla większości Birmańczyków internet to Facebook.  Dwa skrypty Zawgyi oraz skrypt Unicode Consortium  Połowa urządzeń nie jest w stanie odczytać postów w języku birmańskim.  HTC pierwszy skrypt języka birmańskiego dla systemu android.  Wielu użytkowników nie posiada adresu email.  Popularność internetu- gazety Facebook oraz Internet.
 14. 14.  Paradoksy nowej birmańskiej internetowej społeczności część użytkowników nie posiada dostępu do elektryczności, ale posiada dostęp do internetu.  Nowe regulacje i nowe obostrzenia. Aktualnie możliwym jest dostęp do internetu bez cenzury, ale niektóre rodzaje internetowej aktywności są ryzykowne. Rząd usiłuje monitorować swoją cyber społeczność.
 15. 15. Dziękuję za uwagę!!! Tobiasz Targosz

×