Aktivácia nákladov na vývoj
a ich zaradenie do majetku
spoločnosti
Ing. Tomáš Malík
Finecon Technologies s.r.o.

pre
Start...
Obsah

Čo sa deje v startupe kým začne zarábať?

Aká je obvyklá prax a jej dôsledky?
Ako sa to robí správne a prečo je to ...
Čo sa deje v startupe kým začne zarábať
Veľa nákladov

Žiadne výnosy

STRATA!!!
Aká je obvyklá prax a jej dôsledky
Ako sa to bežne robí?
Firma účtuje náklady na nákladové účty.
Firma nijako neoceňuje pr...
Ako sa to robí správne a prečo je to tak lepšie?
Ako sa to má robiť?
Firma účtuje náklady na nákladové účty.
Náklady na vý...
Ako sa to robí správne a prečo je to lepšie?
Veľa nákladov

Výnosy z aktivácie

Vyrovnaný výsledok
+
MAJETOK
Trošku konkrétnejšie
Aké náklady môžeme aktivovať?
Aktivovať možno materiál a tovar, ktorý vchádza do ceny vyvíjaného prod...
Trošku konkrétnejšie
Príklad
Spoločnosť Najlepší Startup na svete, s.r.o. vyvíja software na sledovanie počtu preletu múch...
Trošku konkrétnejšie
Výsledovka:
Výnosy:

Náklady:
Osobné náklady:

-24.000€

Nájomné:

-12.000€

Licencie na vývojový sof...
Finecon Technologies s.r.o.
Finecon, a.s.
Pätnásťročná skúsenosť v tvorbe účtovných software a vedení účtovníctva

+ Spolo...
www.pro-fit.sk
Finecon Technologies s.r.o.
Apollo Business Center I, Mlynské Nivy 45, 821 09 Bratislava
Telefón: +421 2 32...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Aktivacia vyvoja do majetku - Finecon - StartupCamp Bratislava #35

1,048 views

Published on

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,048
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Aktivacia vyvoja do majetku - Finecon - StartupCamp Bratislava #35

 1. 1. Aktivácia nákladov na vývoj a ich zaradenie do majetku spoločnosti Ing. Tomáš Malík Finecon Technologies s.r.o. pre StartupCamp 13.Októbra 2013
 2. 2. Obsah Čo sa deje v startupe kým začne zarábať? Aká je obvyklá prax a jej dôsledky? Ako sa to robí správne a prečo je to tak lepšie? Trošku konkrétnejšie Kde sa dozviete viac?
 3. 3. Čo sa deje v startupe kým začne zarábať Veľa nákladov Žiadne výnosy STRATA!!!
 4. 4. Aká je obvyklá prax a jej dôsledky Ako sa to bežne robí? Firma účtuje náklady na nákladové účty. Firma nijako neoceňuje prírastok hodnoty firmy vzniknutý vývojom nového produktu. Ako sa to prejaví v bilancii firmy? Firma generuje záporný hospodársky výsledok – stratu. Firma sa dostáva do záporného vlastného imania. Účtovné výkazy firmy neodrážajú reálnu hodnotu jej majetku. Aké sú dôsledky takéhoto postupu? Firma nemá šancu získať bankové financovanie. Firma vyzerá na prvý pohľad nedôveryhodne pred potenciálnymi investormi. Firma vyzerá nedôveryhodne pred partnermi aj zákazníkmi.
 5. 5. Ako sa to robí správne a prečo je to tak lepšie? Ako sa to má robiť? Firma účtuje náklady na nákladové účty. Náklady na vývoj firma aktivuje do výnosov a zaradí do majetku spoločnosti a ten postupne odpisuje. Ako sa to prejaví v bilancii firmy? Firma generuje vyrovnaný hospodársky výsledok. Firma sa nedostáva do záporného vlastného imania. Účtovné výkazy firmy odrážajú reálnu hodnotu jej majetku. Aké sú dôsledky takéhoto postupu? Firma má šancu získať bankové financovanie. Firma vyzerá dôveryhodnejšie pred potenciálnymi investormi, pretože má v evidencii majetok. Je oveľa jednoduchšie oceniť hodnotu predávaného obchodného podielu. Firma je dôveryhodnejšia pred partnermi aj zákazníkmi.
 6. 6. Ako sa to robí správne a prečo je to lepšie? Veľa nákladov Výnosy z aktivácie Vyrovnaný výsledok + MAJETOK
 7. 7. Trošku konkrétnejšie Aké náklady môžeme aktivovať? Aktivovať možno materiál a tovar, ktorý vchádza do ceny vyvíjaného produktu ale aj obstarané služby alebo vnútropodnikové služby ale aj mzdy. V prípade softwarovej spoločnosti možno teda aktivovať najmä mzdy a odvody programátorov, ktorí vyvíjajú nový software, náklady na obstaranie softwaru na programovanie, náklady na internet, telefóny pre ľudí, ktorí vyvíjajú software, ale aj nájomné priestorov, kde títo ľudia pracujú. Je potrebné dôsledne zvážiť, ktoré náklady reálne súvisia s vývojom produktu a ktoré s jeho predajom, či marketingom. Je možné aktivovať len náklady, ktoré súvisia naozaj s vývojom. Pokiaľ niektorý typ nákladov prináleží aj k vývoju aj k iným činnostiam, možno aktivovať jeho pomernú časť prislúchajúcu vývoju (napríklad nájomné priestorov, kde sedia aj programátori aj obchodníci).
 8. 8. Trošku konkrétnejšie Príklad Spoločnosť Najlepší Startup na svete, s.r.o. vyvíja software na sledovanie počtu preletu múch menších ako 2mm cez nultý poludník. Táto spoločnosť zamestnáva programátorov, ktorí sedia v prenajatých priestoroch v business centre a programujú. Firma zatiaľ produkt nepredáva, celá aktivita firmy sa sústredí výlučne na vývoj softwaru. Firma je znalá správneho postupu účtovania a preto náklady na vývoj aktivuje. Tento postup sa prejaví vo výkazoch firmy nasledovne:
 9. 9. Trošku konkrétnejšie Výsledovka: Výnosy: Náklady: Osobné náklady: -24.000€ Nájomné: -12.000€ Licencie na vývojový software: -1.000€ Telefóny, internet....: -2.000€ SPOLU NÁKLADY: -39.000€ HV: Aktivácia nákladov na vývoj: 39.000€ Tržby z predaja: 0€ . . SPOLU VÝNOSY: 39.000€ 0€ Súvaha Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku alebo dlhodobý nehmotný majetok +39.000€ Účtovanie Náklady v priebehu roka: MD 50x, 51x, 52x..... DAL 3xx, 211, 221... Aktivácia nákladov: MD 012, 013, DAL 62x Odpisovanie majetku: MD 551 DAL 072, 073
 10. 10. Finecon Technologies s.r.o. Finecon, a.s. Pätnásťročná skúsenosť v tvorbe účtovných software a vedení účtovníctva + Spoločnosť Finecon Technologies je na trhu od roku 1997, je tvorcom prvého slovenského účtovného software pre Windows, Profit for Windows. Od roku 2009 spoločnosť vyvíja a od roku 2011 poskytuje online účtovný software PRO-FIT postavený na princípe SaaS. V súčasnosti má tento produkt na Slovensku registrovaných niekoľko sto užívateľov. Vlastníci spoločnosti disponujú skúsenosťami s vývojom software, tvorbou účtovných software v nadnárodnej korporácii ako aj vedením účtovníctva a riadením spoločností. + Spoločnosť Finecon, a.s. je na trhu od roku 1995 a venuje sa vedeniu účtovníctva pre klientov, účtovnému poradenstvu, zabezpečuje pre klientov servis pri financovaní ich projektov. V súčasnosti má pobočky v Bratislave a Žiline. Celú účtovnú agendu svojej takmer stovky klientov vedie na online účtovnom software PROFIT.
 11. 11. www.pro-fit.sk Finecon Technologies s.r.o. Apollo Business Center I, Mlynské Nivy 45, 821 09 Bratislava Telefón: +421 2 321 21 091 e-mail: zimerman@finecon.net www.finecon.net, www.pro-fit.sk

×