Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Yürütme Stratejiyi Kahvaltı Diye Yer!

616 views

Published on

Published in: Technology, Business
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Yürütme Stratejiyi Kahvaltı Diye Yer!

 1. 1. YÜRÜTME,STRATEJİYİ KAHVALTI DİYE YER!
 2. 2. SON KİLOMETRESon kilometre, bir tedarik zincirindeki sonadım demektir. Ürünle yüklü kamyonun yolaçıktığı, ulaşması gereken son yere ulaştığıandır.
 3. 3. SON KİLOMETREÖrneğin: Tüm sisteminiz kusursuz çalışsa dason kilometrede yaşayacağınız bir sorun, tümüretim boyunca aldığınız en büyük zararaneden olabilir.
 4. 4. PAZARA ULAŞABİLMEEğer ürününüzün pazara ulaşmasını sağlayamazsanız,kimse ürününüzü alamaz. Pazara ulaşma yollarınız okadar önemlidir ki, bazı anlarda tüm sorumluluğuüzerinize almak zorunda kalabilirsiniz.
 5. 5. Örneğin: Ayakkabı üreticileri yeni parmak şekillitabanlarını kullanmayı reddedene kadar Vibram, sıradanbir ayakkabı tabanı üreticisiydi. Ürünlerini geliştirmesorumluluğunu büyük bir risk alarak kendi üzerlerinealdılar. Şimdi Fivefingers tüm dünyada tanınan bir markahaline gelmiş durumda.
 6. 6. KARAR ANIKararın anı sizin için en önemli noktadır,kazanmanız gereken yer asıl orası olmalıdır.Diğer her şey bu anı oluşturan olaylar zinciridir,ya da bu anın devamıdır.
 7. 7. KARAR ANIÖrneğin: Markete gelene kadar binlerce kilometreaşan kahvaltılık gevreğinizin tek ihtiyacı olan şeyraftaki onlarca muadili içinden seçilmektir. Her şeybu ana bağlıdır.
 8. 8. KADER ANIHer ürünün satın alınma anı ve kullanımzamanı vardır. Siz bu iki noktada dakazanan olmak zorundasınız.
 9. 9. KADER ANIÖrneğin: Apple, satış anını mobil ve hızlı halegetirerek kendine bir akış çizmiş durumda. Buakış ürünün kendisi ile birleştiğinde tüketicileriçin tam bir ürün deneyimi sunuyor.
 10. 10. DEĞER ZİNCİRİBirbirine bağlı zincirlere benzeyenolaylardan oluşmaktasınız. Her artımlıadımınız son kullanım anı değeriniziyükseltmektedir.
 11. 11. DEĞER ZİNCİRİÖrneğin: Balıkçı teknesini yapan kişidenyengeç avcısına, ondan Şef HestonBlumenthal’a ve perakendeci Waitrose’a... Heradım hazır risotto’nun değerini arttırmaktadır.
 12. 12. UZUN BİR ZİNCİRSon kullanım anına her adımın ne kadar çokdeğer kattığının farkında olmanız ve bununsorumluluğunu üstlenmeniz gerekiyor.
 13. 13. UZUN BİR ZİNCİRÖrneğin: Sadece bir kutu kola aldığınızda bilgisayarsistemi birbirine bağlı stoklama sistemine bu bilgiyigönderir ve sonuç olarak yeni bir kutu yapılması içindaha fazla boksit madeni işletilir.
 14. 14. KULLANICI DOSTUNasıl bir ürün ortaya çıkarırsanız çıkarın, onu sonolarak bir insan kullanacak. Bu kullanıcı istekleri,ihtiyaçları ve korkuları olan bir insan.
 15. 15. KULLANICI DOSTUÖrneğin: Milyon dolarlar yatırılarak üretilenmuhteşem bir cihazın kullanıcı arayüzü basit değilsetamamen işe yaramayan bir cihaz olarak kalabilir.
 16. 16. ETKİLERNe satmak isterseniz isteyin, aslında ürününüzyoluyla kullanıcının edineceği deneyimi satmayaçalıştığınızı unutmayın.
 17. 17. ETKİLERÖrneğin: Fred Perry tişört satmıyor. Tişört yerine,güneşli bir Pazar gününde en iyi arkadaşlarla parktatenis oynanan anları pazarlıyor.
 18. 18. HEDEF KİTLEHer ürünün kendine has bir tüketici grubu vardır.Bu sizin hedef kitlenizi oluşturur. Onlarıncoğrafyasını, kimliklerini ve hayattaki amaçlarınıiyi bilmeniz gerekir.
 19. 19. HEDEF KİTLEÖrneğin: BMW Essex’teki banliyölerde oturan 38yaşında, keşke bir gece kulübünün sahibi ya da gizlibir ajan olsaydım diye hayaller kuran muhasebeciyeürünlerini satar.
 20. 20. GERÇEK ÖYKÜLERİnsanlar editörlerin görüşlerine, arkadaşlarınınreferanslarına ve hatta ünlülerin fikirlerine,herhangi bir marka reklamından daha fazlagüveniyor ve bunlardan daha çok etkileniyor.
 21. 21. GERÇEK ÖYKÜLERÖrneğin: Red Bull, marka kimliğini oluşturmak içinreklamları kullanmaktansa başarılı sporcularasponsor olmayı tercih ediyor.
 22. 22. YÜRÜRLÜĞE KOYMAKStratejiler üzerinde ne kadar çok çalışırsanızçalışın, başarınız ancak ve ancak bu stratejiyinasıl yürürlüğe koyduğunuza ve son kullanıcınızaulaştığınıza bağlıdır.
 23. 23. «Yürütme, stratejiyi kahvaltı diyeyer!» - Peter Thompson
 24. 24. SONRAKİ ADIMLAR1. Son kilometreyi hatasın tamamlayın.2. Pazara ulaşma yollarına önem verin.3. Satış anını kazanın.4. Satın alma deneyimini sadeleştirin.5. Değer zincirinizi baştan sona tanıyın.6. Her adımın ürününüze ne kattığını öğrenin.7. Kullanıcı dostu olun.8. Ürünü değil, ürün deneyimini satın.9. Hedef kitlenizi tanıyın.10.Gerçek hikayeler anlatın.
 25. 25. SlaytSunumİzlediğiniz için teşekkürler...Hazırlayan: Dilek Türk

×