Sosyal Medyanın Firmalar İçin Önemi

3,033 views

Published on

0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
3,033
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
91
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sosyal Medyanın Firmalar İçin Önemi

 1. 1. Sosyal Medya Çağında En İyi Firmalar Hangileri? İşe alırken, firmaya bağlılığı sağlarken ya dagüç aktarırken aynı zamanda olası felaketleri önlemeye çalışmak.
 2. 2. Sosyal Medya Nedir? Facebook Twitter LinkedIn FlickrSosyal medya; yazılı, resimli ya da video içeren medyaya bağlı ve onun çevresinde dönen web tabanlı sohbet ve iletişime verilen isimdir.
 3. 3. Neden Önemsemeliyiz? Amerikanların %80’i sosyal medyayı düzenli olarak kullanıyor.Dünya nüfusunun 2/3’ü sosyal ağları kullanıyor. Sosyal ağlarda geçirilen zaman, çevrimiçi olarak geçirilen zamandan 3 kat daha hızlı artıyor.
 4. 4. Ama bunların iş hayatıile hiçbir ilgisi yok!Evet, var!...
 5. 5. En iyisi bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirerek Müşterilerle Araştırmacılarla Çalışanlarınız ve adaylarınızla İletişime geçmektir.
 6. 6. Bazı korkunç istatistikler...
 7. 7. Şirketlerin %51’i sosyal medya kullanımının, çalışanlarının üretkenliğine zarar vereceğinden korkuyor. Şirketlerin %49’u, eğer çalışanları sosyal medyayı kullanırsa, şirket profilinin zarar göreceğini düşünüyor. Yöneticilerin Yöneticilerin sadece %18’i %80’i sosyal kar sağlamak ve şirket medyayı bir profilini geliştirmek için engel olarak sosyal medyayı kullanıyor. görüyor. * Ethos Business Law/Russel Herder Social Media Study, 2009
 8. 8. Ne Yapmamız Gerekiyor?
 9. 9. Eylemsizlik bir seçenek değildir...
 10. 10. Geçen ay Beyaz Saray, Sosyal Medya Arşivi Görevlisi aradığını açıkladı.Ciddiye almak için iyi bir sebep mi?
 11. 11. buna rağmen... Şirketlerin 3’te birinden daha azının sosyal medya politikası var. Şirketlerin 10’da birinden daha azı da çalışanlarına sosyal medya eğitimi veriyor.* Ethos Business Law/Russel Herder Social Media Study, 2009
 12. 12. 1. Seçenek: Topyekun Yasaklama Sosyal Medya korkusu, aşağıdakifirmaların sosyal medya uygulamalarını tamamen engellemesine ve yasaklamasına neden oldu.
 13. 13. 2. Seçenek: Akıllıca Kabullenme Birçok firma ise sosyal medyanın getirilerinin ne kadar yüksek olduğunu farkettiklerinden çalışanlarının sosyalmedyayı kullanmasını desteklemektedirler.
 14. 14. Korkuları İnceleyelim: Gizli bilgilerin sızması. Ağ güvenliği sorunları. Utanç verici çalışan davranışları. İçeriklerin aidiyeti.
 15. 15. Sosyal Medya Kullanımının GetirileriYeni bir pazarlama veişe alım alanı.Gelişmiş müşterihizmetleri.Daha iyi kurum içi vedışı ilişkiler.Şeffaf marka imajı.
 16. 16. Sizin hakkınızda konuşuyorlar...
 17. 17. İşte Yanıt...Yasaklamayın Gözardı etmeyin Kabullenin! Kullanın!Akılcı Kullanım Politikası oluşturarak, sosyal medyayıen etkin şekilde kullanmaya çalışın. Sosyal medya; yasaklamalar, katı şirket kuralları ya da korku sebebiyle kaçırılamayacak kadar büyük fırsatlarla doludur.
 18. 18. Akılcı kullanım politikası ile...Çalışanların sosyal medyayı benimsemesini teşvik edin, Çalışanlara sosyal medya üzerinde paylaştıkları her şeyden (kişisel ya da kurumsal) sorumlu olduklarını açıklayın, Çalışanlarınıza firmanızı, sizi ya da takım arkadaşlarını yerici, küçük düşürücü ya da şirketinize özel bilgileri paylanmalarının yasak olduğunu önemle belirtin.
 19. 19. Sonuç olarak; Çalışanların kendilerini, aynen işyerlerinde olduğu gibi, hemprofesyonel hem de kişisel anlamdasosyal medyada da kontrol etmeleri gerekmektedir.
 20. 20. Sosyal medyanın kötü tarafı... İşverenlerin %8’i çalışanlarını sosyal medyanın yanlış kullanımı sebebi ile işten çıkarttı. Çalışanlara sosyal medya eğitimi verilirken bu gibi kötü örnekler mutlaka gösterilmelidir.
 21. 21. Daha da kötü bir örnek...
 22. 22. ...tekrar yararlarına dönecek olursak;
 23. 23. Geçtiğimiz iki yıl içerisinde DellOutlet3 milyon $’lık satış gerçekleştirdi...
 24. 24. Sosyal medyayı göz ardı etmeyin.
 25. 25. İzlediğiniz için teşekkürler. Slayt Hazırlayan: Sunum Dilek Türk

×