Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Panik Atak Nedir?

 • Login to see the comments

Panik Atak Nedir?

 1. 1. Genel Olarak Panik Atak Panik atak, en basit anlatımı ile kişinin bir anda heyecanlanması, vücut işlevinin ve fonksiyonlarınınaniden hızlanması ve artmasıdurumudur. Panik atak, kişide aşırı heyecanlanma ve bunalma gibi hisleroluşturabilmektedir - ki bu tür durumlar kişiyi fazlasıyla sıkmaktadır ve bir girdaba sokmaktadır. Kişi o an tam olarak ne yapıp,yapmayacağını fark edip karar veremez...
 2. 2. Başlıca Panik Atak Belirtileri - Kişiye nedeni tanımsız olansebepsiz sıkıntılar çökmeye başlar.- Göğsünde ve vücudunun bir çok yerinde bir ağırlık hissedilir. - Kalp atışları hızlanır, kalp ritmi düzensiz bir hal alır. - Kendisini birisinin boğduğunu hisseder veya boğulacak gibi bir hal içerisine girer. - Başta elleri ve ayakları olmak üzere kişinin bütün vücudu donakalır ve hareket etmekte zorlanır.
 3. 3. Kişinin vücudunda bir çok bölgede aşırı derece de terlemeler görülmesiKişide düzensiz olarak mide bulanması veya baş ağrıları görülmesiKişiyi bir anda ölüm korkusu sarar.Akıl fonksiyonlarını bir an kaybederKişide delirecekmiş hissi oluşmasıTerlerin şiddetini artırması
 4. 4. Panik Atak Geçirenlerin Ağzından;Panik atak durumu içerisinde olan bir panik atakrahatsızlığına sahip kişi; o an dünyanın en kötü anınıyaşadıklarını ve her şeyin en kötüsünü gördüklerini zannederler.
 5. 5. Sanki o esnada kıyametkopuyormuşçasına kötü bir biçimde insanlardankorkma, kaçma ve sakin bir yerlere saklanma kimi zaman ise birine ya da bir alana sığınma isteği duyarlar ki bu genelde bir doktor ile karşılaşma durumlarında o aşama da aldıkları güven sayesinde sona erer.
 6. 6. Ayrıca panik atak durumu geçiren kişinin genel ve bazı özel durumlarına göre şekillenmektedir. Kişi o an birçok kişiden farklı olarak kötü birhal içerisine girmektedir lakin bu durum kiminde kısa süreli olmaktadır, kiminde uzun süreli olmaktadır.Bazen 15 ila 20 dakika arasında bazen ise 5 ila 10 dakika arasında ciddi bir süreç yaşayabilir panik atak geçirenkişiler. Bu kişinin bünyesine ve sahip olduğu diğer özelliklere göre farklılık göstermektedir.
 7. 7. Panik Atak sorunu çok bilinen ve rastlanılan bir sorudur. Bir çok dergi, kitap ve gazete gerek genel olarak, gerek ayrıntılı olarak, gerek haber olarak Panik Atak konusunu ele almış ve değerlendirmiştir.
 8. 8. Panik Atak rahatsızlığıolan bir kişiye herhangibir rahatsızlık esnasındatemkinli yaklaşılmalı ve ters bir davranıştabulunmamalı. Ona, onusakinleştirecek cümleler kurarak yaklaşmak ve ona kendisini güvende olduğunu hissettirecekdavranışlarda bulunmak yararlı olacaktır.
 9. 9. Panik Atak nedir sorusu hemen bütün toplumlarda yaşayan kişiler tarafından kendi kendisine sorulmalı ve bilinmelidir. Genel anlamda yoğun iş koşulları ve sistemin getirdiği sıkı düzen sayesinde kişilerde panik atak görülmektedir. Eğer kişi bu konuda gerekli soruları kendisine sorar ve cevaplarını arar öğrenir ise daha yararlı olacaktır.Unutmayın; PANİK ATAK NEDİR? Sorusunu mutlaka kendinize sorun ve cevap arayın, buna göre hareket edin…
 10. 10. Panik atak geçiren insan bu anın şiddetine ve vücudun direncine göre bazen büyük rahatsızlıklar ile deboğuşabilmekte. Örneğin genel olarak görülüyor ki panik atak esnasında kişi kalp krizigeçirebiliyor. Bu tür durumlarda çevresinde bulunan kişilerinpanik atak geçiren kişiye ani ve güven hissi veren bir biçimde müdahalede bulunması fazlası ile yararlı olacaktır. Aksi takdirde kötü sonuçlar doğabilir.
 11. 11. Panik Atak rahatsızlığı olan bir kişi mutlaka bir psikiyatri danışmana başvurmalıdır.Çünkü; bu rahatsızlık sadece bir psikiyatri gözetimi altında kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilir. Aksi takdirde yanlış sonuçlar oluşabilir.

×