Karadeniz Bölgesi ve Özellikleri

12,182 views

Published on

Published in: Business
 • Be the first to comment

Karadeniz Bölgesi ve Özellikleri

 1. 1. KARADENİZ BÖLGESİ VE ÖZELLİKLERİ
 2. 2. Karadeniz Bölgesi, ismini Karadenizden alan, Sakarya Ovasının doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiyenin yedi coğrafi bölgesinden biridir.
 3. 3. Türkiyedeki bölgeler arasında büyüklük bakımından üçüncüsırada yer almaktadır, ayrıca doğu-batı genişliği ve bu nedenleyerel saat farkı en fazla olan bölgedir.
 4. 4. SamsunKaradeniz Bölgesinin en büyük ve gelişmiş şehirleri sırasıyla1.250.076 kişilik toplamnüfusuyla Samsun ardından Trabzon ve Ordudur.
 5. 5. Akarsu açısından Türkiyenin en zengin bölgelerinden birisiolup, Karadeniz Bölgesinden çıkan sular Karadenizedökülmektedir.
 6. 6. Türkiyenin en uzun nehriKızılırmak, bölgenin Orta Karadeniz bölümü kıyısında denize dökülmektedir.
 7. 7. YeşilırmakOrta Karadeniz bölümünün bir diğer önemli akarsuyu daSamsun ilinin Çarşamba ilçesinden Karadenize dökülenYeşilırmaktır.
 8. 8. Çoruh Nehri, dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri ve enderin nehridir. Çevresindeki hemen hemen bütün çay vedereler Çoruh’un kollarını oluştururlar.Bayburt
 9. 9. Karadeniz Bölgesi sınırları içinde birçok doğal ve yapay gölvardır. Başlıca doğal göller Çağa, Melen (Efteni) ve Abantgölleridir. Abant Gölü
 10. 10. Çamlıdere Başlıca yapay göller Hasanpolatkan, Çamlıdereve Gökçekaya baraj gölleri ve Tortum, Sera, Abant, Yedigöller ve Zinav gölleridir.
 11. 11. OrdununUlubey ilçesi Ohtamış köyünde bulunan OhtamışŞelalesi 30 metreyüksekliğiyle Karadenizinen büyük şelalesidir.
 12. 12. Kıyıda yıl boyu yağışlı ve ılıman Karadeniz İklimi görülür. Buiklimin oluşmasının sebebi; Karadenizden gelen nemli havakütlelerinin kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağyamaçlarına bol yağış bırakmasıdır.
 13. 13. Karadeniz bölgesinde yaz kuraklığı ve orman yangınlarıyaşanmaz. Nemlilik ve bulutlanmanın fazla olması nedeniyle yıllık ve günlük sıcaklık farkları en az bu bölgededir.
 14. 14. Dağlar kıyıya paralel uzandığından, dağların gerisinde kalan içkesimleri deniz etkisi altına alamamış ve iklim karasallaşmış ve kuraklaşmıştır.
 15. 15. Bölgenin doğal bitki örtüsü, kıyılarda nemlilik ve yağışın fazla olması sebebi ile geniş yapraklı gür ormanlardan oluşur.
 16. 16. Türkiye ormanlarının %25ini barındırır ve sahip olduğu ormanlar bakımından Türkiyenin en çok orman olan bölgesidir.
 17. 17. Karadeniz Bölgesinde fındık, çay, kivi, çeltik gibi besinler çok üretilir. Bu da ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.
 18. 18. İzlediğiniz için teşekkürler... Hazırlayan: Dilek TürkSlaytSunum

×